بنای یادبود ۷۰ سال تاریخچه پورشه؛ جذاب‌ترین نماد گودوود ۲۰۱۸

بنای یادبود ۷۰ سال تاریخچه پورشه؛ جذاب‌ترین نماد گودوود ۲۰۱۸

به‌مناسب ۷۰ سالگی برند پورشه، بنای یادبود این خودروساز آلمانی در جشنواره‌ی سرعت گودوود ۲۰۱۸ ساخته شد. این اثر هنری، دارای جنبه‌های فنی و تاریخی فراوانی است.

جشنواره‌ی سرعت گودوود ۲۰۱۸ با نمایش خیره‌کننده از خودروهای خاص و استثنایی به پایان رسید. به رسم هرسال، گودوود (Goodwood) بیست و پنجم هم ویژگی‌های منحصربه‌فرد و به‌خصوص مجسمه‌ی نمادین روبروی عمارت گودوود متفاوت خود را داشت. این جشنواره سال ۱۹۹۳ توسط لرد چارلز گوردون-لنوکس، دوک یازدهم ریچموند با هدف احیای مسابقات اتومبیل‌رانی این منطقه برگزار شد. در طول بیش از دو دهه تأسیس جشنواره‌ی سرعت گودوود، انواع مسابقات و همایش‌های متنوع مانند هیل کلایمب و رالی برگزاری شده است. قالب اصلی جشنواره‌ی گودوود هرساله در یک میدان و مجسمه‌ی نمادین روبروی عمارت اصلی طراحی می‌شود. جالب است بدانید، فقط در سال گذشته بود که قالب اصلی جشنواره از شرکت خودروساز به شخص تغییر پیدا کرد. قالب گودوود ۲۰۱۷ برنارد چارلز اکلستون بود که با مجسمه‌ای از ۵ خودروی مشهور مسابقات فرمول یک نمایش داده شد.

Goodwood 2018 Porsche / پورشه گودوود

در گودوود امسال همانند ۲۱ سال گذشته، جری جودا طراح بریتانیایی-هندی طرح و مجسمه‌ای با مضمون ۷۰ سال خودروهای اسپرت پورشه را طراحی کرده بود. این مجسمه با طرح ستاره‌ی هفت‌پر، بیش از ۵۲ متر ارتفاع و ۱۲ سانتی‌متر ضخامت دارد. در بالاترین نقطه‌ی این ستون جالب، ۶ مدل افسانه‌ای پورشه شامل 356، 911R، مدل مسابقه‌ای 917 با طرح مشهور Gulf، مدل رالی 959، ابرخودروی 918 اسپایدر و مدل پروتوتایپ 919 هیبرید طراحی و نصب شده‌ است. برای تکمیل نمای زیبای این سازه، درست در پایین آن مدل مفهومی 911 اسپیدستر پارک شده بود، اما این پایان نمایش محصولات پورشه در طول ۷۰ سال فعالیت نیست. ۶ خودروی مسابقه‌ای مشهور پورشه در نمونه‌ی واقعی روبروی این بنا قرار داده شده بودند. این مدل‌ها شامل مدل فرمول یک 804 محصول سال ۱۹۶۲، مدل 911 کاررا RSR توربو 2.1 محصول سال ۱۹۷۴، 78/935 معروف به موبی‌دیک مدل سال ۱۹۷۸، مدل رالی داکار 911 کاررا 3.2 تایپ 953 محصول سال ۱۹۸۴، مدل معروف 962C سال ۱۹۸۷ و ایندی‌کار 2704 سال ۱۹۸۸ می‌شود.


Goodwood 2018 Porsche / پورشه گودوود


جری جودا برای ساخت این سازه با شرکت‌های مهندسی Diales و لیتل‌همپتون همکاری کرده است. گوردون-لنوکس در مورد مجسمه‌ی گودوود ۲۰۱۸ گفت:

مجسمه‌ی امسال حتی با استانداردهای ما هم، بسیار جاه‌طلبانه است. مسئولیت طراحی این مجسمه با جری جودا که نزدیک به ۴۰ سال با او آشنایی دارم، است؛ جودا یکی از معدود هنرمندان جهان است که چنین طرح‌ها و مجسمه‌های بزرگی را عملیاتی می‌کند؛ در واقع به‌نظر من طرح‌های جودا در گودوود، بزرگ‌ترین بناهای یادبود اروپا است که به‌صورت سالانه ساخته می‌شود.

جودا در این مورد گودوود ۲۰۱۸ و مسئولیت خود گفت:

به‌نظر من پیدا کردن یک ایده‌ی خوب، زمان زیادی را می‌طلبد اما یک ایده‌ی عالی در چند لحظه نمایان می‌شود و هرکس دقیقاً متوجه آن می‌شود. فکر می‌کنم که ایده‌ی طرح‌های من هم دقیقاً به‌‎همین صورت خلق شده است. هدف نهایی این پروژه، مقیاس بزرگ آن است چراکه این جشنواره هر سال گسترده‌تر و طراحی بنای آن هم چالشی‌تر می‌شود. این طرح‌ها فقط با یک مجسمه و چند خودرو روی آن نیست، بلکه خلق یک بنای ماندگار است که بینندگان آن را با تمام وجود حس کنند و همزمان ترسناک و هیجان‌انگیز باشد. فکر می‌کنم حس موتوراسپرت هم دقیقاً همین است. من در این مجسمه به‌دنبال ساخت بنایی برای جلب توجه بیشتر از خودروها نبوده‌ام، بلکه هدف من نمایش این خودروهای به بهترین شکل ممکن است.

Goodwood 2018 Porsche / پورشه گودوود

پورشه برای بار سوم است که قالب اصلی جشنواره‌ی سرعت گودوود را به خود اختصاص می‌دهد. این برند آلمانی سال ۱۹۹۸ به‌مناسبت تأسیس ۵۰ سالگی و سال ۲۰۱۳ با مضمون ۵۰ سالگی ساخت مدل ۹۱۱ در گودوود حضور داشت. در حقیقت پورشه تنها برند خودروساز بوده که سه بار قالب اصلی این جشنواره است. برندهای دیگری چون آئودی، جگوار، مرسدس‌بنز و رنو هر کدام دو بار در گودوود طرح خاص خود را داشته‌اند.


لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

منبع thedrive
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده