عملکرد دیدنی ابرخودروی مک لارن سنا در پیست

عملکرد دیدنی ابرخودروی مک لارن سنا در پیست

ابرخودروی مک‌لارن سنا به عنوان یکی از گران‌قیمت‌ترین خودروهای سوپراسپرت جاده‌ای، عملکرد خود را در مسیر پیست به نمایش می‌گذارد.

شما نمی‌توانید یکی از ۵۰۰ نمونه ابرخودروی مک‌لارن سنا (McLaren Senna) را خریداری کنید. همه آن‌ها فروخته شده‌اند. قیمت پایه از یک میلیون دلار شروع می‌شود که چندان مطابق دخل‌وخرج طبقه متوسط جامعه نیست. احتمالا شما حتی نمی‌توانید یکی از این ابرخودروها را ببینید، مگر این‌که آدوستی داشته باشید که صاحب مک‌لارن سنا باشد یا از طریق دیگری با یکی از این ۵۰۰ دستگاه برخورد کنید. اما خودروهای سوپراسپرتی مانند مک‌لارن سنا که تلاش می‌کند یک خودروی مسابقه‌ای و جاده‌ای در آن واحد باشد، این روزها به ابرخودروی رویایی جوانان انگلیس تبدیل شده است.

در ویدئوی جدیدی از مک‌لارن سنا، خودروساز انگلیسی یک نگاه کوتاه به محصول جدیدش در پیست مسابقه می‌اندازد. ویدئو نشان می‌دهد که ابرخودرو در پیست مورد آزمایش قرار می‌گیرد و همزمان به برخی از ویژگی‌های فنی آن اشاره می‌شود؛ این ویژگی‌ها باعث شده است تا مک‌لارن سنا به یکی از بهترین سوپراسپرت‌های دنیا در پیست مسابقه تبدیل شود. تنظیمات آیرودینامیکی فعال موجود در جلو و عقب ابرخودروی سنا کمک می‌کند تا نیروی روبه پایین در تمامی زمان‌ها بهینه باشد؛ همین نیروی روبه پایین باعث می‌شود تا فشرده‌سازی و سختی فنرهای سیستم تعلیق در سر پیچ‌ها به گونه‌ای باشد که از غلت زدن هنگام پیچیدن‌های سریع جلوگیری کند. دریچه‌های آیرودینامیکی جلو می‌تواند به کاهش میزان نیروی روبه پایین جلویی در هنگام پیچیدن کمک کند.

مک‌لارن سنا / McLaren Senna

مک‌لارن به سختی روی قسمت‌های مختلف بدنه ابرخودروی سنا کار کرده است تا وزن آن را کم کند، به همین علت وزن خودرو در نهایت به ۱۱۹۷ کیلوگرم می‌رسد. باله عقب ابرخودرو کمتر از ۵ کیلوگرم وزن دارد، اما می‌تواند نیروهایی تا ۵۰۰ برابر وزن خود را تحمل کند. این در حالی است که درهای خودرو که معمولا وزن زیادی از بدنه را به خود اختصاص می‌دهند، در سنا به ۱۰ کیلوگرم محدود می‌شود.

صرفه‌جویی در وزن ابرخودروی سنا، کمک زیادی به اسب بخار و گشتاور تولیدی پیشرانه می‌کند که در نهایت هنگام حرکت در پیست به عملکرد بالا تبدیل می‌شود. پیشرانه ۴.۰ لیتری خورجینی هشت سیلندر خودروی سوپراسپرت مک‌لارن سنا قادر است ۷۸۹ اسب بخار قدرت و ۸۰۰ نیوتن‌متر گشتاور تولید کند که به وسیله جعبه دنده هفت سرعته دو کلاچه به چرخ‌های عقب فرستاده می‌شود. بیشینه سرعت ابرخودرو به ۳۴۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد که ممکن است خیلی زیاد به نظر نرسد، اما برای مسابقه در مسیر پیست بسیار زیاد است. مک‌لارن سنا برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت (از حالت سکون) تنها به ۲.۸ ثانیه زمان نیاز دارد؛ همچنین ابرخودروی مک‌لارن سنا می‌تواند به کمک ترمزهای قدرتمند CCM-R، با خط ترمز ۱۰۰ متر از سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت به سرعت صفر برسد.

با توجه به ساخته شدن تنها ۵۰۰ نمونه تولدی از خودروی سوپراسپرت مک‌لارن سنا، دیدن این خودرو در مسیر پیست احتمالا یک رخداد نادر باشد. هیچ کس تقریبا یک میلیون دلار را خرج یک خودرو نمی‌کند که با توجه به خطرات موجود، آن را در پیست خراب کند. بنابراین ویدئوی زیر را تماشا کنید و از زیبایی ابرخودروی مک‌لارن سنا در پیست لذت ببرید.

 

دانلود

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

منبع motor1
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده