نبرد ۴ سیلندر با ۵ سیلندر؛ مرسدس بنز A45 و آئودی RS3

جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ - ۲۰:۳۰
مطالعه 4 دقیقه
آنچه در مقایسه‌ی فنی مرسدس بنز AMG A45 و آئودی RS3 اهمیت دارد، تفاوت پیشرانه‌های ۴ سیلندر و ۵ سیلندر استفاده شده در آن‌ها است. این رقابت، در یک ویدئوی تماشایی نمایش داده شده است.

فیلم‌های کوتاه با موضوع تست سرعت در مسیر مستقیم (Drag)، طرفداران زیادی دارند. با این هدف، افراد زیادی از علاقه‌مندان به خودرو با استفاده از یوتیوب و دیگر سایت‌های اینترنتی، اقدام به تهیه و انتشار چنین ویدئوهایی در سطح جهانی کرده‌اند. گروهی از کارشناسان Cars.co.za که در آفریقای جنوبی فعالیت می‌کنند، به‌تازگی سریع‌ترین محصولات کوچک و اسپرت مرسدس بنز و آئودی را در مقابل یکدیگر قرار داده‌اند.

مدل AMG A45، همچنان به‌عنوان قدرتمندترین هاچبک سایز متوسط دنیا شناخته می‌شود. این خودرو با پیشرانه‌ی توئین‌توربوی ۲ لیتری، قدرت ۳۸۱ اسب بخار فراهم می‌کند و به لطف استفاده از سیستم دو دیفرانسیل 4Matic و جعبه‌دنده‌ی ۷ سرعته‌ی دوکلاچه، در زمان ۴.۲ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. نسخه‌ی هاچبک مرسدس بنز AMG A45، با آستانه‌ی قیمت ۶۴ هزار دلار تولید می‌شود.

در سمت مقابل این نبرد، آئودی RS3 با بدنه‌ی صندوقدار حضور دارد. این محصول، از نظر قدرت پیشرانه تفاوت زیادی با A45 ندارد و با ۴۰۰ اسب بخار همراه است. قوای محرک RS3 با ۵ سیلندر و حجم ۲.۵ لیتر ارائه می‌شود؛ درحالی‌که یک توربوشارژر همراه با اینترکولر و زمان سرعت‌گیری صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت ۴.۱ ثانیه دارد. گیربکس اتوماتیک ۷ سرعته و سیستم دو دیفرانسیل آئودی کواترو (Quattro) دیگر ویژگی‌های RS3 با آستانه‌ی قیمت ۵۵ هزار دلار هستند.

آنچه در این تست اهمیت دارد، ارتفاع ۱۷۰۰ متری محل آزمایش نسبت به سطح دریا است. این موضوع، کاهش غلظت اکسیژن و کمی افزایش زمان در شتاب‌گیری به همراه دارد که طبیعتا بر هر ۲ خودروی مورد بحث، تأثیر یکسانی خواهد داشت. فراموش نکنیم، آئودی RS3 در تست‌های انجام‌شده توسط رسانه‌های اروپایی و آمریکایی، زمان ۳.۵ ثانیه در سرعت‌گیری صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت داشته است.

روی کاغذ، وزن بالای آئودی RS3 در مقایسه با مرسدس AMG A45 چشم‌گیر به نظر می‌رسد؛ چراکه ۲۰۰ کیلوگرم سنگین‌تر است. از سویی دیگر، تشابه قدرت پیشرانه‌ها در میزان نهایت گشتاور آن‌ها نیز دیده می‌شود. خودروهای مرسدس بنز A45 و آئودی RS3 به ترتیب با گشتاورهای ۴۷۵ نیوتن‌متر و ۴۸۰ نیوتن‌متر، تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند؛ ضمن اینکه از جعبه‌دنده‌ی ۷ سرعته‌ی اتوماتیک استفاده می‌کنند.

با این اوصاف، مهم‌ترین تفاوت فنی مرسدس بنز A45 با آئودی RS3، تعداد سیلندرهای پیشرانه است. نسل جدید خودروهای اسپرت آئودی با کد RS، از قوای محرک ۵ سیلندر و تک توربوشارژ استفاده می‌کنند که با حضور اینترکولر، تقویت می‌شود. مرسدس اما علاقه‌ای به عدد فرد در تعداد سیلندرها ندارد و هاچبک A45 را از سال ۲۰۱۴ با پیشرانه‌ی ۴ سیلندر همراه توربوی دوگانه تولید می‌کند.

درحالی‌که نسل جدیدی از هاچبک‌ پرقدرت مرسدس بنز، تا کمتر از یک سال دیگر جانشین AMG A45 خواهد شد، آئودی RS3 نسخه‌ی ۲۰۱۸ در بازار اسپرت‌های زیر ۶۰ هزار دلار گزینه‌ای مدرن، قابل احترام و بسیار جذاب محسوب می‌شود. با توجه به اینکه در متن، اشاره‌ای به نتیجه‌ی آزمون درگ این خودروهای آلمانی نکردیم، پیشنهاد می‌کنیم از تماشای ویدئوی انتهای مطلب غافل نشوید.

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود