دستورالعمل جدید قیمت‌گذاری خودرو تدوین شد

دستورالعمل جدید قیمت‌گذاری خودرو تدوین شد

رئیس شورای رقابت، از تدوین دستورالعمل قیمت‌گذاری خودرو خبر داد. با ارائه دستورالعمل شورا به ستاد تنظیم بازار، قیمت نهایی خودروها توسط این ستاد تعیین و اعلام خواهد شد.

رضا شیوا، در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با تشریح جزئیات جلسه عصر امروز شورای رقابت در مورد بررسی بازار خودرو و تدوین دستورالعمل قیمت گذاری خودرو اظهار داشت:

پیرو جلسه‌ای که هفته پیش با وزیر صنعت داشتیم مقرر شد، دستورالعمل قیمت‌گذاری خودرو توسط شورای رقابت تدوین شود که امروز این کار انجام شد و دستورالعمل قبلی قیمت‌گذاری خودرو با انجام تغییراتی جهت ارائه به ستاد تنظیم بازار مصوب شد. این دستورالعمل فردا برای ستاد تنظیم بازار جهت تعیین قیمت کارخانه‌ای خودروها ارسال می‌شود. دستورالعمل شورای رقابت با آنچه سازمان حمایت پیشنهاد کرده بود فرق اساسی دارد، به‌طوری‌که پیشنهاد سازمان حمایت تعیین قیمت خودرو براساس هزینه تمام شده خودرو است، اما دستورالعمل ما براساس سقف قیمت‌ها، تورم بخشی صنعت خودرو، بهره‌وری کیفیت تولید است که در نهایت قرار شد دستورالعمل شورای رقابت اجرایی شود.

 زمانی هزینه تمام شده خودرو باید ملاک قیمت‌گذاری باشد که هزینه‌ها کاملا شفاف باشد و سرمایه‌گذاری‌ها مربوط به بخش تولید خودرو باشد، نه اینکه در بخش‌های دیگری هزینه شده باشد. در حال حاضر هزینه تمام شده تولید خودروسازان بسیار پیچیده است، زیرا شرکت‌های وابسته زیادی دارند و همچنین تعداد زیادی شرکت وابسته نامربوط به تولید نیز دارند که گاهی زیانده هستند.

 شورای رقابت در سال ۹۱-۹۰ تصمیم گرفت روش دیگری غیر از هزینه تمام شده را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ انتخاب کند،. بر این مبنا قیمت پایه خودرو و تورم بخشی صنعت خودرو مورد توجه قرار می‌گیرد، به‌طوری‌که مشخص می‌شود هر کدام از اجزای خودرو چقدر در قیمت آن نقش دارند.  بانک مرکزی تورم بخشی صنعت خودرو را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ برای امسال به شورای رقابت ارائه کرده است. با ارائه دستورالعمل شورا به ستاد تنظیم بازار، قیمت نهایی خودروها توسط این ستاد تعیین و اعلام خواهد شد.

لحاظ کردن هزینه معاملات و به‌روزرسانی سبد هزینه‌ها

رئیس شورای رقابت با بیان اینکه خودروسازان در برخی بخش‌های غیر تولیدی سرمایه‌گذاری کرده‌اند که این موضوع نباید بر قیمت خودرو سرشکن شود، اظهار داشت:

در عین حال در شرایط فعلی صنعت خودرو با مشکل تحریم‌ها روبه‌رو است و باتوجه به اینکه تولید خودروها بین ۲۰ تا ۳۰ درصد ارزبری دارد، خودروسازان برای تهیه ارز با مشکلاتی روبه‌رو هستند که برای کمک به این موضوع، هزینه معاملات را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ برای خودروسازان در نظر گرفتیم. یکی دیگر از مسائلی که مطرح شد، این است که خودروسازان می‌گفتند سبد بانک مرکزی در مورد خودروهای مختلف به‌روزرسانی نشده، یعنی سبدی که نشان‌دهنده همه هزینه‌های تولید یک خودرو از جمله دستمزدها، هزینه ارزی و قطعات است، به‌روزرسانی نشده که در این مورد وزیر صنعت از خودروسازان خواست تا اطلاعات مربوطه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به شورای رقابت ارائه دهند تا ما با ارائه آن به بانک مرکزی از مسؤولان بانک مرکزی بخواهیم که سبد هزینه‌ها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به‌روزرسانی کنند.

 فعلا تعیین قیمت خودرو براساس سبد قدیم نیز قابل انجام است، تا سه ماه دیگر اگر تغییری در سبد هزینه‌ها ایجاد شود می‌توانند آن را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در قیمت خودرو لحاظ کنند.

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

منبع فارس
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده