خودرو برقی و مفهومی پل استار پریسپت رونمایی شد

خودرو برقی و مفهومی پل استار پریسپت رونمایی شد

پل‌استار سوئد خودرو مفهومی و برقی پریسپت را رونمایی کرد. این خودرو در کلاس گرندتور چهاردر است و در ساخت آن، از مواد بازیافتی به‌وفور استفاده می‌شود.

در آستانه برگزاری نمایشگاه خودرو ژنو ۲۰۲۰، پل‌استار (Polestar) جدیدترین خودرو مفهومی خود را رونمایی کرد. این خودرو پریسپت (Precept) نام دارد و به‌عنوان خودرو الکتریکی چهاردر گرندتورر معرفی شده است. مسئولان پل‌استار می‌گویند این خودرو بینشی از جهت‌گیری آینده‌ی برند سوئدی را نشان می‌دهد. 

 پل‌استار و ولوو برخی از برندهای مشهور درحوزه‌ی تغییرات اقلیمی و تأثیر آن بر دنیای اطراف ما هستند. کامپوزیت‌های کتان برای پنل‌های داخل کابین و صندلی‌ها استفاده می‌شوند و پل‌استار ادعا می‌کند استفاده از آن‌ها باعث کاهش ۵۰ درصدی وزن خودرو و ۸۰ درصدی ضایعات پلاستیکی خواهد شد.

پوشش‌های صندلی‌ها از بطری‌های PET (مخفف پلی‌اتیلن ترفتالات و نوعی پلی‌استر) و پشت‌سری و پشتی صندلی‌ها هم از چوب‌پنبه‌ی بازیافتی ساخته شده‌اند. پل‌استار برای پوشش کف خودرو نیز از تورهای ماهی‌گیری بازیافتی بهره می‌برد. خودروساز سوئدی ادعا می‌کند این عناصر همراه‌با هنرهای دیجیتال، سطح جدیدی از امکانات لوکس را تعریف می‌کنند که بر تجهیزات سنتی چرمی و چوبی و کرومی پیشی می‌گیرند.

نمای خارجی پریسپت هم‌زمان عضلانی و مینیمالیستی است. خطوط روی بدنه سرعت و هدف را نشان می‌دهند؛ اما این تنها خودرو مجهز به قابلیت‌های آیرودینامیکی درخورتوجه نیست؛ بلکه مشابه مدل‌های کوپه گرندتورر سنتی در ترکیب با درهای عقب مانند RX-8 طراحی شده است.

Polestar Precept concept car / خودروی مفهومی پل استار پریسپت

همین شیوه‌ی طراحی در داخل کابین نیز ادامه دارد. کابین پل‌استار پریسپت با خطوط تقریبا افقی به هر دو جانب و از جلو به عقب پوشانده می‌شود و فقط صفحه‌نمایش عمودی و فرمان این خطوط را قطع می‌کند. خودروهایی که از مواد بازیافتی استفاده می‌کنند، همیشه جذاب هستند و بسیاری از فناوری‌های آینده‌‌نگرانه در این خودرو مفهومی وجود دارد. پل‌استار پریسپت از حسگرهای راداری و دوربین باکیفیت SmartZone در جلوپنجره بهره می‌برد و حسگر لیدار نیز در بالای سقف قرار دارد.

پل‌استار ادعایی برای قابلیت خودران نکرده است؛ اما این مدل مفهومی به‌عنوان گام بعدی برای افزایش توانایی‌های سیستم‌های دستیاری راننده عمل می‌کند. حسگرهای ردیابی چشم در داخل نیز می‌توانند نگاه راننده را کنترل کنند. پل‌استار طراحی چراغ‌های جلو را کمی تغییر داده است؛ ولی هنوزهم شبیه ظاهر مدل‌های فعلی به‌نظر می‌رسد. آینه‌های جانبی با دوربین تعویض شده و آینه‌عقب معمولی نیز جای خود را به نمایشگر دیجیتال داده است.

پل‌استار مشتاق است درباره‌ی سیستم سرگرمی و اطلاعاتی نسل بعدی خود در این خودرو مباهات کند که به سیستم‌عامل اندروید مجهز است. صفحه‌نمایش مرکزی درحقیقت نمایشگر لمسی ۱۵ اینچی است که با پنل پشت‌فرمان دیجیتالی ۱۲/۵ اینچ تکمیل می‌شود. پل‌استار از قطعه‌ای کریستال جامد برجسته هم در صندلی‌های عقب استفاده کرده است و می‌توان این طرح را با دسته‌دنده‌ی جذاب بی‌ام‌و مقایسه کرد. باید منتظر بمانیم و ببینیم خودروهای تولیدی بعدی پل‌استار چگونه خواهند بود.

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

منبع autoblog
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده