سایپا و مپنا نخستین خودرو برقی ایرانی را تولید خواهند کرد

سایپا و مپنا نخستین خودرو برقی ایرانی را تولید خواهند کرد

تفاهم‌نامه همکاری "توسعه و تولید خودرو الکتریکی" با هدف طراحی، توسعه، تأمین قطعات و تولید خودرو الکتریکی به امضای عباس علی‌آبادی و سیدجواد سلیمانی مدیران عامل گروه مپنا و گروه خودروسازی سایپا رسید.

گروه مپنا با نام کامل مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران، شامل گروهی از شرکت‌های مهندسی و دانش‌بنیان است که در زمینه ساخت نیروگاه‌ها، زیرساخت‌های صنعتی، صنایع نفت و گاز، حفاری و ترابری ریلی فعالیت می‌کنند. مپنا در سال ۱۳۷۲ تأسیس شد و امروزه علاوه بر موفقیت در کسب سهم مشارکت ۵۰ درصدی در توسعه ظرفیت نیروگاهی کشور و مشارکت مؤثر در توسعه پروژه‌های نفت و گاز، حمل‌و‌نقل ریلی و سلامت، توانسته است با تکیه بر کیفیت و قیمت رقابتی محصولات و خدمات خود در بازارهای بین‌المللی حضور یابد. گروه مپنا سازنده طیف گسترده‌ای از محصولات صنعتی از جمله توربین‌های گاز و بخار، تجهیزات جانبی توربین، پره توربین، توربین بادی، بویلرهای متعارف و بازیاب حرارت، ژنراتورهای حرارتی و آبی، سامانه‌های حفاظت و کنترل، لوکوموتیوهای مسافری و باری و توربوکمپرسور و ارائه کننده آرایه وسیعی از خدمات تعمیر و نگهداری در کلاس جهانی است.

 براساس مفاد تفاهم‌نامه، شرکت‌های سایپا و مپنا اقدام به مشارکت و همکاری در خصوص طراحی، نمونه‌سازی، تست، تجاری‌سازی و تولید خودروهای جدید با پلتفرم الکتریکی خواهند کرد. در این مراسم، عباس علی‌آبادی مدیرعامل گروه مپنا در حاشیه بازدید از مرکز تحقیقات و نوآوری صنایع خودرو سایپا، با اشاره به توانمندی‌های دانش‌بنیان گروه مپنا در عرصه صنعت، همچنین برنامه‌ریزی‌ها و پیشرفت‌ها و دستاوردهای سایپا در زمینه توسعه محصول و طراحی خودروهای جدیدگفت:

با امضای تفاهم‌نامه همکاری، مجموعه مپنا با همکاری گروه خودروسازی سایپا، پروژه مشترک تولید نخستین خودرو برقی ایرانی را آغاز کردند.

 برای اولین‌بار از نزدیک شاهد برنامه‌ریزی ها و پیشرفت‌ها و موفقیت‌های سایپا برای تولید خودروهای جدید کیفی بودم و به متخصصان این مجموعه تبریک می‌گویم که در آینده محصولاتی زیبا و باکیفیت مناسب برای عرضه به بازار در دست طراحی و تولید دارند.

آینده‌ی این شرکت با ورود محصولات جدید خودروی برقی به بازار متفاوت خواهد بود. سایپا روند رو به پیشرفت صنعت خودرو جهان در زمینه برقی‌سازی حمل‌ونقل را به‌خوبی درک کرده است. گروه مپنا نیز از مدت‌ها پیش برنامه ایجاد زیرساخت برای خودروهای برقی را دنبال کرده و قصد دارد با مشارکت سایپا نخستین خودرو برقی را در کشور طراحی و عرضه کند.  در زمینه ایجاد پلتفرم‌های برقی اقداماتی را آغاز کرده‌ایم که با سایپا به اشتراک خواهیم گذاشت. تلاش می‌کنیم محصولات برقی در شأن مردم تولید کنیم تا هم منافع اقتصادی سرشاری نصیب کشور شود و هم به ذینفعان دو مجموعه سود برساند.

 تولید خودروهای برقی در زمینه میزان آلایندگی زیست‌محیطی و نیز مقدار انرژی مصرفی مورد نیاز، برای مردم به صرفه و برای کشور بسیار سودمند خواهد بود، همچنین کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی را در پی خواهد داشت. با ایجاد پیوند و مشارکت میان دو مجموعه، از دانش و توانمندی‌های دو طرف و نیز فناوری‌های نوین موجود در کشور استفاده خواهیم کرد.

 تیمی توانمند متشکل از متخصصان هر دو گروه تشکیل خواهیم داد تا محصولی باکیفیت و در سطح استانداردهای روز بین‌المللی تولید کنیم.

 

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

منبع مپنا
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده