وزیر نفت: تاثیر کیفیت بنزین بر آلودگی هوا ناچیز است

وزیر نفت: تاثیر کیفیت بنزین بر آلودگی هوا ناچیز است

وزیر نفت با بیان اینکه سازمان محیط زیست قبلا هم اعلام کرده که تأثیر کیفیت بنزین بر آلودگی هوا بسیار ناچیز است اعلام کرد در شهرهای بزرگ بنزین و گازوئیل یورو توزیع می‌شود.

بیژن نامدار زنگنه در حاشیه‌ی آیین نکوداشت و تجلیل از محمود حجتی، وزیر سابق جهاد کشاورزی در جمع خبرنگاران با اشاره به سهمیه‌بندی بنزین و نتایج این طرح گفت:

سهمیه‌بندی بنزین باعث شد حدود ۲۰ میلیون کاهش مصرف داشته باشیم که این عدد هنوز تثبیت نشده است. عمده‌ای از این کالا صادر می‌شود و رغبتی نیز از نظر اقتصادی در مصرف سوخت جایگزین ایجاد شده که این برای ما ارزشمند است؛ زیرا که فکر می‌کنم سوخت ملی کشور، گاز طبیعی است و باید خودروهایمان به‌صورت گازسوز (CNG سوز) تولید شود.

کارت سوخت هوشمند خودرو

وزیر نفت افزود:

طرح ۶۵۰۰ میلیارد تومان وام برای گازسوز کردن خودروهای عمومی در حال عملیاتی شدن است که قراردادهای این طرح بسته شده و همچنین در حال انجام تمهیدات وام برای خودروهای غیرعمومی از جمله شخصی هستیم. برای خودروهای غیرشخصی پرداخت وام ۶۵۰۰ میلیارد تومانی را باید دولت بر عهده بگیرد؛ اما برای خودروهای شخصی وام فراهم می‌کنیم که افراد خودشان آن را دریافت و سپس بازپرداخت کنند.

وزیر نفت همچنین گفت:

برای جایگاه‌ها نیز تدابیری اندیشیده شده و جایگاه‌ها فعلا تا دو برابر این مقدار مصرف را پاسخگو هستند؛ اما اگر لازم باشد امکان توسعه آن‌ها نیز فراهم شده که یا جایگاه‌های فعلی توسعه داده شود یا جایگاه‌های جدیدی در نظر گرفته شود.

CNG

وزیر نفت اضافه کرد:

مشکل LPG را طی ۸ روز برای خانوارها حل خواهیم کرد اما بخشی از LPG مصرف سوخت خودروها می‌شود و کاری که ما در این مرحله انجام می‌دهیم این است که اطمینان حاصل کنیم تعدادی از کپسول‌ها هر ماه به دست خانوارهایی می‌رسد که از گاز طبیعی استفاده نمی‌کنند و اگر خیالمان از این بابت راحت شود، باقی مسائل را حل می‌کنیم.

زنگنه در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چه میزان آلودگی هوا به کیفیت بنزین مربوط است، گفت:

سازمان محیط زیست قبلا هم اعلام کرده که تأثیر کیفیت بنزین بر آلودگی هوا بسیار ناچیز است؛ از طرف دیگر نیز نوع بنزین مسئله نیست بلکه مسئله موتورسیکلت‌های غیراستانداردی هستند که آلودگی ایجاد می‌کنند و آن‌طور که عنوان می‌شود، هر موتورسیکلت غیراستاندارد به اندازه‌ی ۷ خودرو آلودگی ایجاد می‌کند و متأسفانه تعداد زیادی موتورسیکلت داریم که استاندارد نیستند. در شهرهای بزرگ بنزین و گازوئیل یورو توزیع می‌شود، اما فعلا مشکل این نیست.

برنامه‌ای برای تغییر قیمت بنزین و گازوئیل نداریم

وزیر نفت درباره‌ی مباحث مطرح‌شده مبنی بر احتمال تغییر قیمت گازوئیل خاطرنشان کرد:

دولت هیچ برنامه‌ای برای قیمت گازوئیل و CNG ندارد.

زنگنه با اشاره به اینکه تعیین سهمیه بنزین قایق‌های صیادی بر عهده کارگروهی متشکل از وزارت نفت، وزارت کشور و سازمان برنامه و بودجه است، اظهار داشت:

یکی از ضررهای سهمیه‌بندی این است که همه معتقدند کافی نیست و در  واقع قرار نیست، سهمیه همه چیز را جبران کند؛ آن‌ها می‌توانند از دیگر اقدامات از جمله گازسوز کردن استفاده کنند. البته باید این نکته را عنوان کنم اصل صیادی با شناورهایی انجام می‌شود که گازوئیل‌سوز هستند.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید