نسخه آزمایشی نیسان لیف ۶۸۰ نیوتن‌متر گشتاور دارد

یک‌شنبه ۵ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۰
مطالعه 3 دقیقه
نیسان نسخه‌ای آزمایشی از مدل لیف را در دست بررسی دارد که فناوری ‌آینده‌ی خودروهای الکتریکی این شرکت را به‌نمایش می‌گذارد.

نیسان نمونه‌ی اولیه‌ی مدل جدید لیف را رونمایی کرد که فناوری نسل آینده‌ی خودروهای برقی این شرکت را به‌نمایش می‌گذارد. این خودرو که براساس نیسان لیف پلاس ساخته شده، از باتری بزرگ‌تری در‌مقایسه‌با مدل معمولی لیف برخوردار است. نیسان لیف پلاس شعاع حرکتی بیشتری نیز دارد؛ به‌طوری‌که طبق تخمین آژانس حفاظت از محیط‌زیست ایالات متحده، با هربار شارژر می‌تواند ۳۴۶ تا ۳۶۳ کیلومتر را طی کند. نیسان لیف پلاس رینگ‌های بزرگ‌تر ۱۷ اینچی و لاستیک‌های پهن‌تری نیز دارد. این مدل اولیه حتی از گِل‌گیرهایی پهن‌ هم بهره می‌برد که نشان می‌دهد نیسان عملکرد فنی و توانایی‌های حرکتی را نیز بهبود بخشیده است. 

تاکااو آسامی، معاون بخش تحقیق و مهندسی پیشرفته‌ی نیسان می‌گوید محصولات الکتریکی آینده‌ی این خودروساز جهش بزرگی ازنظر فناوری تجربه خواهند کرد و به خودروهای برقی آینده‌ی این شرکت امکان رقابت با خودروهای اسپرت را خواهد داد. نیسان چنین ادعایی را مدیون اصلاحات متعدد در شاسی جدید و استفاده از موتورهای الکتریکی در جلو و عقب خودرو می‌داند. موتورهای الکتریکی این مدل لیف می‌توانند ۳۰۴ اسب‌بخار قدرت و ۶۸۰ نیوتن‌متر گشتاور را تولید کنند.

گرچه قدرت این مدل در‌مقایسه‌با تسلا مدل ۳ دوموتوره کمتر است، درعوض محصول نیسان گشتاور بیشتری دارد. تکان‌های ناشی از سیستم بازیابی انرژی ترمز در این خودرو نیز به‌دلیل وجود موتور در هر دو محور جلو و عقب کاهش چشمگیری پیدا کرده و دیگر برای سرنشینان ناراحت‌کننده نیست. وجود موتورهای برقی مستقل در هر محور باعث کنترل بهتر ترمز در پیچ‌ها نیز می‌شود؛ به‌طوری‌که خودرو می‌تواند در پیچ به‌منظور دستیابی به چسبندگی بهتر سرعت یکی از چرخ‌ها را کاهش دهد. این مسئله در آب‌و‌هوای بد و لغزنده‌شدن جاده نیز می‌تواند به پایداری بهتر خودرو کمک کند. درون کابین مدل آزمایشی لیف نمایشگر بزرگ ۱۲.۳ اینچی به‌چشم می‌خورد که به‌صورت دائمی وضعیت مصرف انرژی و سیستم چهارچرخ محرک را نشان می‌دهد. 

هدف نیسان از ساخت این خودرو نشان‌دادن توانایی‌های خودروهای برقی آینده‌اش است و می‌خواهد ثابت کند همچنان از پیش‌گامان خودروهای برقی هوشمند باقی خواهد ماند. هنوز به‌طور رسمی اعلام نشده است؛ اما این خودرو می‌تواند زمینه‌سازی برای رونمایی نسخه‌ای اسپرت نیسان لیف پلاس نیز باشد.

مطالب مشابه

نظرات