Ecurie LM69، یادبودی از جگوار XJ13 کلاسیک

Ecurie LM69، یادبودی از جگوار XJ13 کلاسیک

شرکت مهندسی Ecurie Ecosse با الهام‌گیری از جگوار XJ13، خودروی جدیدی با نام LM69 معرفی کرده است که از پیشرانه‌ی ۱۲ سیلندر بهره می‌برد.

تیم مهندسی Ecurie Ecosse اخیرا خودرویی با نام LM69 معرفی‌ کرده که نسخه‌ی شهری از خودروی مسابقه‌ای جگوار XJ13 که در سال ۱۹۶۶ معرفی شد، محسوب می‌شود. تیم مهندسی Ecurie Ecosse در سال ۱۹۶۹ خودرو مسابقه‌ای جگوار XJ13 را در یک انبار پیدا کرد و این خودرو را برای شرکت در مسابقه‌ی ۲۴ ساعته‌ی لمان آماده کرد.

Ecurie Ecosse LM69

مدل اصلی به‌دلیل تغییر قوانین نتوانست در مسابقات شرکت کند و در سال ۱۹۷۱ تصادف شدیدی را تجربه کرد. پس از آن خودرو بازسازی شد و به حالت اول خود بازگشت. برخلاف خودروی اصلی که تنها یک دستگاه از آن ساخته شد، تیم Ecurie Ecosse تعداد ۲۵ دستگاه از LM69 را تولید خواهد کرد.

Ecurie Ecosse LM69

LM69 هم‌اکنون با قیمتی نزدیک به ۷۵۰,۰۰۰ پوند، قابل سفارش است. همانند جگوار XJ13 کلاسیک، خودروی LM69 هم از پیشرانه‌ی ۵.۳ لیتری ۱۲ سیلندر ۴ میل‌‌سوپاپ بهره می‌برد که زیر قاب شیشه‌ای منحنی در قسمت میانی خودرو قرار گرفته است.

Ecurie Ecosse LM69

اطلاعات فنی این پیشرانه هنوز مشخص نشده است؛ اما جگوار XJ13 با پیشرانه‌ی ۵ لیتری خود، قادر به‌ تولید ۵۰۲ اسب‌بخار قدرت بود. بیشینه‌ی سرعت XJ13 با بهره‌مندی از پیشرانه‌ی ۱۲ سیلندر، به ۲۵۷ کیلومتربرساعت می‌رسید. خودروی LM69 با پیشرانه‌ی تقویت‌شده‌ی ۱۲ سیلندر با حجم ۷.۳ لیتر هم به‌صورت سفارشی موجود خواهد بود.

Ecurie Ecosse LM69

طراحی بدنه از نظر ایرودینامیکی بهبود‌ یافته و از سقف ثابت، بال عقب و بالچه‌ها استفاده‌ شده است؛ اما حالت و ظاهر کلی بدنه همانند جگوار XJ13 باقی‌ مانده است. مهندسان تیم Ecurie خودروی LM69 را بر مبنای قوانین مسابقه‌ای دهه ۶۰ میلادی تولید کرده‌اند و در این خودرو، هیچ فناوری پیشرفته‌تر از سال ۱۹۶۹ دیده نمی‌شود. برتری خودروی Ecurie LM69، استفاده از پیشرانه‌ی تقویت‌شده، رینگ‌ولاستیک‌های پهن‌تر و قطعات کامپوزیتی بدنه است.

Ecurie Ecosse LM69

LM69 شهریور ماه امسال در لندن به‌صورت رسمی معرفی خواهد شد. LM69، نزدیک‌ترین مدل به‌جگوار XJ13 محسوب می‌شود که تنها نمونه‌ی ساخته‌شده از آن، هم‌اکنون در موزه قرار دارد. تاکنون هیچ‌گاه برای جگوار XJ13 قیمتی تعیین نشده است؛ اما پیشنهاد ۷ میلیون پوندی رد‌شده در سال ۱۹۹۶، نشان از قیمت ۳ برابری این خودرو در آن زمان نسبت به فراری 250 GTO دارد.

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

منبع Autocar
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده