مرحله آزمایشی فناوری طراحی سه‌بعدی واقعیت مجازی فورد آغاز شد

مرحله آزمایشی فناوری طراحی سه‌بعدی واقعیت مجازی فورد آغاز شد

فورد اخیرا فناوری طراحی سه‌بعدی خودرو مبتنی‌بر واقعیت مجازی خود را گسترش داده است تا طراحان سراسر جهان بتوانند از این نرم‌افزار بهره ببرند.

چند ماه قبل بود که خبری مبنی‌بر همکاری فورد با شرکت گرویتی اسکچ (Gravity Sketch) برای ساخت فناوری واقعیت مجازی طراحی سه‌بعدی خودرو  منتشر شد. اکنون شرکت فورد، فناوری طراحی سه‌بعدی خود را در سراسر جهان و فراتر از میشیگان گسترش داده است. به‌گفته‌ی شرکت فورد، اکنون ۱۲ طراح داخلی و خارجی از پنج استودیوی طراحی بزرگ شرکت مشغول آزمایش این فناوری جدید هستند.

طراحی واقعیت مجازی فورد

باوجود ویژگی خاص در برنامه طراحی فورد که Co-Creation نام دارد، طراحان از سراسر دنیا می‌توانند به‌صورت هم‌زمان یک طرح سه‌بعدی تولید کنند یا در طراحی و ارزشیابی طرحی دیگر همکاری کنند. علاوه‌براین، امکان قدم‌زدن دور یک طرح سه‌بعدی و مشاهده‌ی آن بدون ترک محل کار هم وجود دارد. در این فناوری، طراحان، مدادها و دفترهای خود را کنار می‌گذارند و از یک هدست VR واقعیت مجازی استفاده می‌کنند.

طراحی واقعیت مجازی فورد

بدین ترتیب، عمل طراحی بااستفاده‌از فناوری مبتنی‌بر شناسایی حرکات دست انجام می‌گیرد. این فناوری به طراحان اجازه می‌دهد تا طرح دلخواه خود را بکشند و بااستفاده‌از ویژگی‌هایی، ابعاد آن‌ را تغییر بدهند و طرح را از زوایای مختلف تماشا کنند. امکان همکاری چند طراح به‌صورت هم‌زمان و ایجاد تغییر در طرح موردنظر نیز وجود خواهد داشت. به‌منظور بهبود همکاری بین طراحان، فناوری واقعیت مجازی فورد به طراحان اجازه می‌دهد تا بدون سفر به مناطق مختلف و با صرفه‌جویی در زمان به طراحی سه‌بعدی مشغول شوند.

طراحی واقعیت مجازی فورد

روش‌های سنتی طراحی خودرو اعم‌از طراحی دو بعدی و رندرهای سه‌بعدی تا هفته‌ها زمان می‌برند؛ اما فناوری واقعیت مجازی فورد با پشت‌سرگذاشتن طراحی دوبعدی، ارزشیابی دقیق‌تری از طراحی سه‌بعدی به‌نمایش می‌گذارد. به‌جز منطقه دیربورن میشیگان که کارخانه اصلی شرکت فورد در آنجا قرار دارد، امکان استفاده‌از این نرم‌افزار تاکنون برای شهر‌هایی همچون پالو آلتو کالیفرنیا، ملبورن استرالیا، دانتون انگلستان و مرکنیش آلمان فراهم شده است.

شرکت فورد اکنون در فاز آزمایشی طراحی سه‌بعدی بر‌مبنای واقعیت مجازی قرار دارد؛ اما مسئولان این شرکت امیدوارند در آینده‌ای نزدیک از این نرم‌افزار در فرایند ساخت خودروهای تولیدی استفاده کنند. به‌گفته‌ی استین استو، مدیربخش طراحی شرکت فورد:

توانایی بازی با ایده‌ها بدین‌شکل، نقش مهمی در آینده ایفا خواهد کرد؛ اما قصد داریم که تمامی افراد را به این فناوری وارد کنیم.

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

منبع autoblog
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده