وزیر صمت: تولید خودرو، ۷۰ درصد افزایش یافت

وزیر صمت: تولید خودرو، ۷۰ درصد افزایش یافت

 گزارش وزیر صمت مبنی بر رشد ۷۰ درصدی تولید خودرو در سال ۹۷، برخلاف آمارهای خارجی است که کاهش ۴۰ درصدی را نشان می‌دهند.

براساس آمار ارائه‌شده توسط سازمان بین‌المللی تولیدکنندگان وسایل نقلیه موتوری (OICA)، فعالیت شرکت‌های خودروسازی ایران در سال گذشته میلادی (۲۰۱۸)، یک میلیون و ۳۴۰ هزار دستگاه کاهش تولید داشته که در مقایسه با سال۲۰۱۷، به میزان ۴۰ درصد سقوط را تجربه کرده است. کاهش اخیر میزان تولید، برجسته‌ترین سقوط صنعت کشور در قرن بیست‌ویکم به شمار می‌رود.

آمار تولید خودرو ایران

درحالی‌که آمارهای جهانی از کاهش تولید خودرو در کشور حکایت می‌کند، اما نظر وزیر صمت حاکی از رشد این صنعت در سال ۱۳۹۷ است. رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت در سفر به استان ایلام گفت:

سال گذشته تولید خودرو با وجود فشارهای اقتصادی و روانی از سوی دشمنان نظام و عناصر وابسته داخلی، ۷۰ درصد رشد داشته است. چنین میزان افزایش تولید خودرو در حالی رخ داد که کشور تحت شدیدترین فشارهای اقتصادی و تحریم‌ها قرار داشت. هدف دشمن و عناصر داخلی از فشار روانی و اقتصادی بر جمهوری اسلامی این بود که چرخه تولید و اقتصاد صنایع کلان در کشور از جمله صنعت خودروسازی فلج شود که با درایت مسئولان و حمایت مردم، این نیت پلید استکبار تحقق نیافت.

رضا رحمانی وزیر صنعت

وزیر صمت یادآور شد:

یکی از سیاست‌های این وزارتخانه، کاهش واردات قطعات خودروسازی از خارج است و هم‌اکنون ۱۵ استان کشور قطعات مختلف خودرو را با کیفیت مطلوب و با صرفه اقتصادی و ارزی بیشتر نسبت به قطعات خارجی تولید می‌کنند. برای افزایش کیفیت تولید قطعات خودروسازی و لوازم جانبی و ایجاد فضای رقابت سالم، از تولیدکنندگان داخلی این حوزه در قالب نمایشگاه خواسته شده که محصولات خود را در معرض دید عموم و متقاضیان صنعت خودرو قرار دهند تا بهترین و باکیفیت‌ترین قطعات و شرکت‌های تولیدکننده انتخاب شوند.

زمزمه‌های بازگشت رنو ادامه دارد

در ادامه، قابل ذکر است که شرکت خودروسازی رنو طی سال۲۰۱۷، قراردادی ۱۵۰میلیون دلاری برای تولید ۱۵۰ هزار دستگاه خودرو در سال با ایران امضا کرد. با وجود اینکه قرارداد یادشده بزرگ‌ترین معامله خودرو خارجی در ایران نام‌گذاری شده بود، مدیرعامل رنو، تیری بلور اعلام کرد که به‌دلیل تحریم‌های جدید آمریکا از قرارداد خود صرف‌نظر خواهد کرد. اما ماه گذشته، مقامات دولتی اعلام کردند که این معامله هنوز به‌طور کامل منسوخ نیست و رنو قصد دارد به ایران بازگردد.

رنو

فرشاد مقیمی، معاون وزیر صنعت، معدن، تجارت، ماه گذشته گفت که مکانیزم جدیدی برای شرکت فرانسوی طراحی شده است که به موجب آن، با وجود تحریم‌های ایالات متحده، امکان تولید آن در ایران ادامه خواهد داشت. رنو این ادعا را نه تائید و نه رد کرد.

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده