کارلوس گون با قرار وثیقه از زندان آزاد شد

شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۰
مطالعه 4 دقیقه
با گذشت ۱۰۸ روز از بازداشت کارلوس گون در ژاپن، مدیرعامل سابق رنو با قرار وثیقه ۸.۹ میلیون دلاری از زندان آزاد شد.

کارلوس گون، رئیس سابق هیئت مدیره اتحاد رنو، نیسان و میتسوبیشی روز چهارشنبه پس از صدور قرار وثیقه از زندان توکیو آزاد شد؛ دادگاه ژاپن مبلغ ۱ میلیارد ین (۸.۹ میلیون دلار) وثیقه برای آزادی گون از زندان تعیین کرد. گون قبلاً در دو مورد جداگانه تقاضای دادن وثیقه در مقابل آزادی از زندان کرده بود اما هر دو بار دادگاه این تقاضا را رد کرد. قاضی دادگاه اعلام کرده بود که مدیرعامل سابق رنو در معرض خطر فرار قرار دارد و می‌تواند شواهد پرونده را در صورت آزاد شدن از زندان پنهان کند.

گون روز چهارشنبه برای فرار از روبه‌رویی با رسانه‌ها با کلاه آبی، عینک آفتابی، ماسک جراحی و جلیقه نارنجی ایمنی بازداشتگاه را ترک کرد. گون به‌عنوان بخشی از شرایط وثیقه نه‌تنها مبلغ ۸.۹ میلیون دلار را ضمانت کرده است، بلکه مجبور شده تا گذرنامه‌اش را به وکلای خود منتقل کند. شرایط محکومیت گون به این معنی است که او باید در ژاپن باقی بماند و تحت نظارت قرار گیرد.

تحت این شرایط گون تنها می‌تواند در محل اقامت خود در توکیو زندگی کند و دوربین‌های مداربسته برای نظارت بر رفت‌وآمد او و بازدیدکنندگان نصب شده است. گون همچنین از فرستادن ایمیل با تلفن همراه خود منع شده و تنها می‌تواند در دفتر وکلای خود به رایانه دسترسی داشته باشد و دسترسی به اینترنت خانگی نیز از او سلب شده است. مدیرعامل سابق رنو از برقراری ارتباط با افرادی که در پرونده مشارکت دارند، محروم خواهد بود.

کارلوس گون ۶۴ ساله که طی سال‌های گذشته ریاست هیئت مدیره برندهای خودروسازی رنو و نیسان را بر عهده داشت، از آبان‌ماه امسال در بازداشت به سر می‌برد. حال که بیش از ۱۰۰ روز از زمان دستگیری گون در ژاپن می‌گذرد، او بالاخره به قید وثیقه آزاد شد و بالافاصله از خود دربرابر تمام اتهامات واردشده دفاع کرد. گون گفت:

اوایل سال جاری میلادی گون اعلام کرد که او قربانی کودتای مسئولان نیسان شده است. مدیرعامل سابق رنو ادعا کرد که سایر مدیران نیسان، او را با نقشه و خیانت از پست خود برکنار کردند و اتهامات مربوط‌به سوء استفاده مالی با هدف بیرون کردن او از ساختار رهبری این شرکت ساخته شده است. در عین حال برخی برکناری گون از نیسان را به فرار دیکتاتور از این شرکت تشبیه می‌کردند. اما گون این ادعاها را قبول نداشت و اعلام کرد که رهبری قوی در کار خود است. 

گفته می‌شود بسیاری از مدیران نیسان از این موضوع ناراحت بودند که رنو و کارلوس گون به‌طور بالقوه کنترل کامل خودروساز ژاپنی را به‌عنوان بخشی از برنامه‌ریزی برای ادغام رنو - نیسان - میتسوبیشی به یکدیگر دنبال می‌کنند.

صدور قرار وثیقه در ژاپن به ندرت اتفاق می‌افتد و دادگاه این کشور دو درخواست قبلی گون را رد کرده است. به همین علت گون تیم حقوقی خود را اخراج کرد و جونیچیرو هیروناکا را به خدمت گرفت؛ وکیل مشهوری که معمولاً برای پرونده‌های بزرگ و متهمان برجسته انجام وظیفه می‌کند. اگرچه ممکن است گون برخی از بهترین نوابغ حقوقی ژاپن را درکنار خود داشته باشد، اما دادستان‌های این کشور معمولاً میزان موفقیت حدود ۹۹ درصدی دارند. هیروناکا معتقد است دادگاه‌ دادرسی به تخلفات گون تا تابستان امسال آغاز نخواهد شد.

مطالب مشابه

نظرات

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد