افزایش تولید تسلا مدل 3؛ دلیل کاهش سود پاناسونیک

افزایش تولید تسلا مدل 3؛ دلیل کاهش سود پاناسونیک

سود سه‌ماهه منتهی به شهریور ماه برای پاناسونیک به‌دلیل افزایش هزینه‌های کارخانه مشترک گیگافکتوری تسلا، با ۱۵ درصد کاهش به حدود ۸۴۰ میلیون دلار رسید.

پاناسونیک (Panasonic) ژاپن به‌تازگی گزارش داد که سود سه‌ماهه این شرکت به‌دلیل افزایش هزینه‌های کارخانه تولید باتری خودروی برقی تسلا (Tesla) کاهش یافته است. این میزان کاهش فراتر از آن‌ چیزی است که پیش‌تر تحلیلگران در مورد کاهش سود پاناسونیک برآورد می‌کردند.

البته هنوز هم کسب‌و‌کار مشترک با تسلا کمک زیادی به سودآوری پاناسونیک می‌کند. در همین حال مقامات این شرکت اشاره کردند که به دنبال انجام مذاکرات جدید با تسلا به منظور سرمایه‌گذاری یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلاری هستند؛ پاناسونیک قصد دارد در سرمایه‌گذاری جدید، ظرفیت گیگافکتوری (gigafactory)‌ تسلا را به ۳۵ گیگاوات ساعت (GWh) برساند؛ این قرارداد تا اسفند ماه امسال اجرایی می‌شود.

تسلا گیگافکتوری

پاناسونیک تامین‌کننده سلول‌های باتری منحصربفرد برای خودروهای الکتریکی تسلا به شمار می‌رود. هنگامی که تولید تسلا مدل 3 در فاصله تیر ماه تا شهریور امسال شتاب بیش‌تری گرفت، پاناسونیک مجبور شد که مهندسین بیش‌تری برای کار در کارخانه بفرستد و سرمایه بیش‌تری نیز برای افزایش تولید سلول باتری خودروی الکتریکی هزینه کند.

Panasonic / پاناسونیک

افزایش هزینه‌ها و همچنین تقاضای کمتر برای تجهیزات اتوماسیون کارخانه گیگافکتوری به علت افزایش جنگ تجاری میان چین و آمریکا باعث شد تا سود عملیاتی پاناسونیک از تیر ماه تا شهریور ۱۵ درصد کاهش یابد و به ۸۴۰.۹۲ میلیون دلار برسد. 

اما تسلا هفته گذشته سود خالص، جریان نقدینگی مثبت و حاشیه سود بالاتری نسبت به حد انتظار را برای سه‌ماهه (تیر تا شهریور ماه) گزارش کرد. خودروساز الکتریکی به‌طور میانگین حدود ۴۳۰۰ دستگاه تسلا مدل 3 در هر هفته طول می‌کرد، اما این میزان هرچند کمتر از هدف ۵۰۰۰ دستگاه بود، توانست درآمد این شرکت را به اندازه کافی افزایش دهد.

Tesla Model 3 / تسلا مدل 3

سخنگوی تسلا در این زمینه گفت:

خودروی الکتریکی تسلا مدل 3 از لحاظ درآمد طی ۳ ماهه منتهی به شهریور (سپتامبر)، پنجمین خودروی پرفروش بازار ایالات متحده بود.

Tesla Model 3 / تسلا مدل 3

کازوهیرو تسوگا، مدیر عامل پاناسونیک طی مصاحبه‌ای گفت:

ما اولویت خود را به ساخت ظرفیت اضافی در کارخانه گیگافکتوری چین، اختصاص داده‌ایم. پاناسونیک در مورد جزئیات برنامه افزایش ظرفیت با تسلا صحبت کرده است، اما فعلا جزئیات بیش‌تری ارائه نمی‌شود. سرمایه‌گذاری برای ظرفیت بیش‌تر از ۳۵ گیگاوات ساعت به این معنی است که تسلا هم نیاز به سرمایه‌گذاری قابل توجهی در تولید خودروی الکتریکی دارد؛ بنابراین ما با یکدیگر هماهنگی خواهیم داشت.

Elon Musk / ایلان ماسک

رفتارهای اخیر ایلان ماسک (Elon Musk) شامل مصرف ماریجوانا طی مصاحبه ویدئویی و ارسال توئیت‌های جنجالی، نگرانی‌های زیادی در مورد توانایی‌های او برای رهبری شرکت‌های تسلا، بورینگ کمپانی و اسپیس‌ایکس (SpaceX) ایجاد کرده است. در همین راستا برخی تحلیلگران و سرمایه‌گذاران از تسلا خواستند که رهبری قوی و مطمئن انتخاب کند.

کازوهیرو تسوگا در این زمینه نیز گفت:

ما کمی در مورد گزارش‌های اخیر در ارتباط با رفتار ناپایدار ایلان ماسک، مدیر عامل تسلا نگران هستیم. البته تاکنون آثاری از آشفتگی و بی‌نظمی در فعالیت تجاری این خودروساز مشاهده نکرده‌ایم. اگرچه نظرات ایلان ماسک بسیار غیر قابل پیش‌بینی است، اما ما همچنان به نظارت بر فعالیت‌های تسلا ادامه خواهیم داد. تا زمانی که اطمینان حاصل کنیم در فعالیت‌های این شرکت آشفتگی وجود ندارد، با آن‌ها همکاری خواهیم کرد.

منبع autoblog

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید