همکاری هیوندای و کیا در فناوری اسکلت پوشیدنی

همکاری هیوندای و کیا در فناوری اسکلت پوشیدنی

مهندسان شرکت‌های هیوندای و کیا به‌دنبال توسعه فناوری رباتیک اسکلت پوشیدنی برای کمک به کارگران در کارخانه خودروسازی هستند.

تقریباً دو سال پیش بود که هیوندای در نمایشگاه بین‌المللی الکترونیک ۲۰۱۷ از ربات مدیکال اگزواسکلتون (Hyundai Medical exoskeleton) یا H-MEX رونمایی کرد. این ربات برای کمک به افراد مسن و بیماران پاراگلیفیک (قطع نخاعی) در کارهایی مانند پیاده‌روی، بالا و پایین رفتن از پله‌ها طراحی شد. این طرح پیشرفته بسیار موفق بود و هم‌اکنون توسط وزارت غذا و دارو در کره جنوبی و سازمان غذا و دارو ایالات متحده آمریکا، برای تجاری‌سازی به‌عنوان یک دستگاه پزشکی معرفی شده است.

Hyundai Kia Wearable robot / ربات پوشیدنی هیوندای کیا موتورز

هیوندای همراه با کیا موتوز، به دنبال گسترش فناوری‌های روباتیک پوشیدنی خود برای کاربردهای صنعتی و حتی حمل‌ونقل وسایل کوچک است. در همین راستا ربات‌های پوشیدنی هیوندای وست اگزواسکلتون (Hyundai Vest Exoskeleton) یا H-VEX و هیوندای چیرلس اگزواسکلتون یا H-CEX برای کمک به کارگران در صنعت خودرو ساخته شده‌اند. 

ربات پوشیدنی H-VEX دستگاهی است که فشار روی گردن و کمر کارگران را کاهش می‌دهد و این‌ کار با اضافه کردن ۶۰ کیلوگرم نیرو به قدرت کلی کاربر انجام می‌شود. از طرف دیگر، H-CEX دستگاهی حفاظتی برای زانو است که به حفظ موقعیت نشستن کارگر کمک می‌کند. وزن این ربات تنها ۱.۶ کیلوگرم است، در حالی‌که می‌تواند تا وزن ۱۵۰ کیلوگرم را پشتیبانی کند.
Hyundai Kia Wearable robot / ربات پوشیدنی هیوندای کیا موتورز

ربات پوشیدنی H-CEX هیوندای تاکنون مورد آزمایش قرار گرفته و توانایی‌های کاربردی خود را در کارخانه هیوندای-کیا در شمال آمریکا اثبات کرده است. H-VEX هیوندای نیز در دست توسعه است خودروساز کره جنوبی قصد دارد تا پایان سال ۲۰۱۸، قابلیت‌های اصلی و اثربخشی هر دو فناوری رباتیک خود را آزمایش نهایی کند. علاوه‌بر این دو مورد، هیوندای در حال توسعه دستیار پزشکی یونیورسال (Hyundai universal Medical Assist) یا HUMA است. این نمونه را نیز می‌توان برای تقویت عضلات کمر و پاها در پیاده‌روی استفاده کرد و کاربر را قادر می‌سازد تا با سرعت ۱۲ کیلومتر بر ساعت بدود. 

غیر از ربات‌های پوشیدنی، هیوندای همچنین از ر فناوری رباتیک برای بهبود کیفیت زندگی استفاده می‌کند. این شرکت تاکنون دو نمونه برای ارائه خدمات هتل‌داری و سرویس فروش خودرو در نمایندگی‌ها معرفی کرده است. ربات خدمات هتل می‌تواند به‌طور کامل مشتریان و گردشگران را راهنمایی کند و ربات سرویس فروش نیز قادر است جزئیات خودروها را برای مشتریانی که از نمایندگی‌ها بازدید می‌کنند، توضیح دهد. در نهایت نوعی فناوری تحرک شخصی رباتیک نیز توسط هیوندای در حال توسعه است که به‌عنوان حمل‌کننده شخصی کار می‌کند. 

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

منبع motor1
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده