مفهومی برقی و خودران پژو ای-لجند معرفی شد

شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۰
مطالعه 4 دقیقه
خودروی خودران، برقی و مفهومی پژو ای-لجند با الهام از مدل قدیمی و محبوب پژو 504، به زودی در نمایشگاه خودرو پاریس رونمایی می‌شود.

با ۱۲۰ سال سابقه در تولید خودرو، پژو یکی از قدیمی‌ترین نقش‌آفرینان در زمینه کسب‌وکار وسایل نقلیه و خالق برخی محصولات واقعا زیبا به شمار می‌رود. در پایان دهه ۱۹۶۰ میلادی، شیر فرانسوی با خانه طراحی پینین‌فارینا (Pininfarina) برای طراحی کوپه دوست‌داشتنی پژو 504 کوپه همکاری کرد و اکنون پژو آماده رونمایی از نسخه‌ مدرن و مشابه آن به نام خودروی مفهومی ای-لجند (e-Legend) است.

خودروی مفهومی پژو ای-لجند طی نمایشگاه خودرو پاریس برای بازدیدکنندگان به نمایش در خواهد آمد و با نگاهی به گذشته، قصد دارد چشم‌انداز آینده پژو برای طراحی خودروهای کاملا الکتریکی و بهره‌گیری از سیستم پیشرفته رانندگی خودران را به نمایش بگذارد. چراغ‌های جلو دوگانه به عنوان منبع الهام کوپه به نظر می‌رسند، همان‌طور که سپر جلوی مربع با جلوپنجره مشبک فقط برای دکور اضافه شده است؛ زیرا این مفهومی، واقعا از پیشرانه احتراق داخلی استفاده نمی‌کند.

تغاری گلگیرها با حالت منحی در بدنه خودروی برقی پژو ای-لجند، علاوه بر جای دادن به رینگ‌های آلیاژی ۱۹ اینچی برای هدف دومی نیز به کار می‌روند. طراحی آن‌ها به گونه‌ای است که مسیری برای عبور و افزایش جریان هوا جهت خنک کردن موتور الکتریکی ایجاد می‌کنند. تریم سیاه رنگ در پایین ستون عقب، بازگشت به کوپه پژو 504 است و همچنین از نمایشگری بهره می‌برد که خوشامدگویی شخصی و سطح شارژ باتری را نشان می‌دهد.

در فضای داخلی، تم مدرن همچنان ادامه دارد؛ خودروی الکتریکی مفهومی پژو ای-لجند دارای طرح مینیمالیستی مرتبط با فضای داخلی خودروهای معرفی شده در سال گذشته است. دکمه‌های معمولی با صفحه نمایش لمسی ۶ اینچی و دکمه چرخان جایگزین شده‌اند؛ سمت چپ فرمان، نوار دیجیتالی وجود دارد که تنظیمات مختلف را بر اساس حالت رانندگی تنظیم می‌کند.

مفهوم پژو ای-لجند، جشنواره فناوری است که شامل صفحه نمایش ۲۹ اینچی در درب و صفحه نمایش ۱۲ اینچی در آفتاب‌گیر می‌شود. همچنین با وجود نمایشگر منحنی بزرگ ۴۹ اینچی و نمایشگرهای دیگری که در سراسر کابین قرار گرفته‌اند، خودروی برقی پژو ای-لجند در مجموع ۱۶ نمایش متفاوت با اندازه‌های مختلف دارد.

پژو ای-لجند مجهز به چهار حالت رانندگی خودران است. حالت‌های سافت، شارپ، لجند و بوست که به سطوح رانندگی خودران و نیمه خودران یا غیرفعال اشاره دارند، سطح کنترل خودروی خودران توسط راننده را کم یا زیاد می‌کنند.

پژو از پکیج باتری ۱۰۰ کیلووات ساعت در مفهومی ای-لجند استفاده می‌کند که شعاع حرکتی ۶۰۰ کیلومتر طبق استاندارد WLTP برای آن فراهم خواهد کرد. این باتری برای رسیدن به شارژ باتری جهت پاسخگویی به شعاع حرکتی ۵۰۰ کیلومتر، تنها به ۲۵ دقیقه زمان نیاز دارد. 

موتور برقی خودروی خودران و مفهومی پژو ای-لجند قادر است بیش از ۴۵۶ اسب بخار قدرت و ۸۰۰ نیوتن‌متر گشتاور برای هر دو محور جلو و عقب تولید کند؛ چنین قدرتی برای پژو ای‌لجند کافی است تا در زمانی کمتر از ۴ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد، در حالی که بیشینه سرعت آن به ۲۲۰ کیلومتر بر ساعت محدود می‌شود.

شاید نسخه تولیدی از مفهومی ای-لجند بر اساس پژو 508 جدید، بسیار عالی به نظر برسد؛ اما تولید این مفهومی در حال حاضر تنها رویایی بیش نیست، زیرا پژو هیچ برنامه‌ای برای ساخت مفهومی برقی ای-لجند ندارد. 

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود