سوپراسپرت شلبی SSC تواتارا رونمایی شد

سوپراسپرت شلبی SSC تواتارا رونمایی شد

اس‌اس‌سی نورث آمریکا در کونکو دلگانس پبل بیچ کالیفرنیا از سوپراسپرت SSC تواتارا با قدرت ۱۳۵۰ اسب بخار رونمایی کرد.

نسخه نهایی ابرخودروی اس‌اس‌سی تواتارا، در رویداد خودرویی کونکو دلگانس پبل بیچ رونمایی شد. پیش از این SSC تیزرهای خودروی سوپراسپرت تواتارا را منتشر کرده بود که نشان می‌داد تغییرات خیلی زیادی نسبت به مدل‌های مفهومی گذشته ندارد. اس‌اس‌سی نورث امریکا (SSC North america) به تازگی از آمادگی خود برای آغاز تولید (مونتاژ) خودروی سوپراسپرت تواتارا و قبول سفارشات خبر داد. این شرکت قصد دارد تنها ۱۰۰ دستگاه از ابرخودروی تواتارا در کارخانه جدیدی واقع در غرب ریچلند واشنگتن بسازد. تنها اطلاعاتی که تاکنون از این ابرخودرو منتشر شده، توانایی تواتارا در دست‌یابی به سرعت ۴۸۳ کیلومتر بر ساعت است.

SSC Tuatara / خودروی سوپراسپرت اس‌اس‌سی تواتارا

اس‌اس‌سی تواتارا از پیشرانه ۵.۹ لیتری خورجینی هشت سیلندر  مجهز به دو توربوشارژر بهره می‌برد که قادر است ۱۳۵۰ اسب بخار با سوخت بنزین بدون سرب تولید کند. البته در صورتی که از سوخت جایگزین ترکیبی (مانند ترکیب ۱۵ درصد بنزین با ۸۵ درصد اتانول) در کنار بنزین با بیش‌ترین کیفیت استفاده کند، قادر است حتی به قدرت ۱۷۵۰ اسب بخار نیز دست یابد.

SSC Tuatara / خودروی سوپراسپرت اس‌اس‌سی تواتارا

پیشرانه وسط خودروی سوپراسپرت تواتارا دارای خط قرمز ۸،۸۰۰ دور بر دقیقه و وزن ۱۹۴ کیلوگرم است و توان خروجی خود را از طریق جعبه دنده دستی کامپیوتری هفت سرعته به چرخ‌های عقب منتقل می‌کند؛ این جعبه دنده دستی از سیستم تعویض دنده رباتیک بهره می‌برد. نام سوپراسپرت تواتارا (Tuatara) از نوعی خزنده شبیه سوسمار بومی نیوزیلند گرفته شده است. وزن خالص ابرخودروی اس‌اس‌سی تواتارا به ۱،۲۴۷ کیلوگرم می‌رسد، در حالی که ضریب درگ بدنه آیرودینامیکی بهینه‌شده‌ی آن تنها ۰.۲۷۹ است. این ضریب درگ به مراتب کمتر از برخی رقبای تواتارا مانند بوگاتی شیرون (۰.۳۶)، هنسی ونوم F5 و کونیگزگ آگرا (۰.۳۳) است. 

SSC Tuatara / خودروی سوپراسپرت اس‌اس‌سی تواتارا

برای رسیدن به چنین وزن قابل‌توجهی، تواتارا نه تنها در ساخت بدنه و شاسی خودروی سوپراسپرت از فیبر کربن استفاده می‌کند، بلکه حتی در رینگ‌ها نیز از این مواد سبک‌وزن بهره می‌گیرد. مجموعه رینگ‌های ۲۰ اینچی تواتارا در لاستیک‌های میشلن پایلوت اسپرت کاپ قرار خواهند گرفت. 

ابعاد تواتارا به ۴.۴۲ متر طول، فاصله محوری ۲.۶۷ متر، ۲ متر عرض و تنها ۱.۱ متر ارتفاع می‌رسد. جزئیات بیش‌تری در مورد عملکرد این ابرخودرو در حال حاضر موجود نیست، اما انتظار می‌رود که یکی از سریع‌ترین خودروهای تولیدی باشد که تاکنون ساخته شده است. با توجه به قدرت بالا، وزن کم و تنظیمات عالی آیرودینامیکی، شاید بتواند رقیبی مناسب برای کونیگزگ آگرا RS باشد.

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده