افزایش قیمت خودروهای امریکایی در چین

یک‌شنبه ۴ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۰
مطالعه 3 دقیقه
دونالد ترامپ که این روزها به دنبال اعمال تعرفه‌های جدید بر کالاهای چینی است، از افزایش قیمت محصولات جنرال موتورز (به خصوص شورولت کامارو) در چین خبر داد.

در حالی که این روزها دو عضو سابق حلقه مشاوران ارشد دونالد ترامپ در دادگاه فدرال ایالات متحده آمریکا با مجازات سنگین روبرو شده‌اند، دونالد ترامپ تمام این نگرانی‌ها و اقدامات سیاسی را نادیده گرفت و بار دیگر از اعمال تعرفه بیش‌تر بر کالاهای چینی صحبت کرد. رئیس جمهور آمریکا روز سه‌شنبه در ویرجینیای غربی به حضار گفت:

اگرچه به دلیل اعمال تعرفه بر واردات خودروهای آمریکایی، قیمت شورولت کامارو بالا رفته، اما آن‌طور که ترامپ می‌گوید این قیمت دو برابر مقدار واقعی است.

تنها یک مدل شورولت کامارو در چین وجود دارد، که با پیشرانه توربو ۲.۰ لیتری برای خریداران عرضه می‌شود. طبق سایت جنرال موتورز، قیمت کامارو در این کشور باید ۵۸،۴۳۰ دلار باشد. این در حالی است که قیمت همین مدل شورولت کامارو در ایالت‌های آمریکا حدود ۲۵،۹۰۵ دلار اعلام شده است. به نظر می‌رسد که قیمت شورولت کامارو در چین و آمریکا، مثال بسیار واضحی از اثرات اعمال تعرفه‌های سنگین بر کالاهای وارداتی باشد. چنین چیزی می‌تواند پیش‌بینی خوبی از مسائلی باشد که آمریکایی‌ها بر اثر اعمال تعرفه‌های دونالد ترامپ بر واردات کالاهای چینی با آن روبرو شوند.

ترامپ در سخنرانی ویرجینیای غربی گفت:

البته دونالد ترامپ در اظهارات خود به این نکته اشاره نمی‌کند که تعرفه‌های چین بر واردات کالاهای آمریکایی، در مقابل ۳۴ میلیارد دلار تعرفه‌ای اعمال شده است که او چند ماه پیش بر کالاهای چینی اعمال کرد. دور جدید تعرفه ۱۶ میلیارد دلاری آمریکا، از روز پنج‌شنبه اجرایی خواهد شد؛ این در حالی است که مقامات دو کشور در سایه تعرفه‌های جدید مذاکره را آغاز خواهند کرد و همین موضوع باعث عدم پیشرفت واقعی در جلسات مذاکره میان دو کشور می‌شود. 

دونالد ترامپ در جدیدترین اظهارات خود از اعمال تعرفه ۵۰۰ میلیارد دلاری بر کالاهای چینی وارد شده به ایالات متحده آمریکا خبر داد و تهدید کرد که این تعرفه‌ها در صورتی اجرایی می‌شوند که مقامات چینی به خواسته‌های او پاسخ مناسب ندهند. در حال حاضر دو کشور در سایه تهدیدهای تجاری به این وضعیت ادامه می‌دهند و فعلا نمی‌توان امیدی به اصلاح امور داشت. جلسات دو کشور طی روزهای با هدف رسیدن به توافق جامع در مورد تعرفه‌های دوجانبه ادامه می‌یابد. 

پکن پس از مذاکرات تجاری طی ماه‌های گذشته امیدوار بود که ایالات متحده از اعمال تعرفه‌های جدید دست بردارد، اما کمتر از ۱۰ روز بعد، کاخ سفید اعلام کرد که به اقدامات تنبیهی علیه چین ادامه می‌دهد. چین اعلام کرده است که مذاکرات باید بر اساس برابری و اعتماد متقابل باشد. 

لو کنگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز چهارشنبه در پکن گفت:

اما ترامپ روز دوشنبه به رویترز گفت که او این‌طور فکر نمی‌کند و حل مناقشات تجاری به زمان نیاز دارد؛ زیرا مدت زمان زیادی است که این کار را انجام می‌دهد و آن‌ها به این موضوع عادت کرده‌اند. 

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود