احتمال تخصیص دلار ۶۵۰۰ تومانی به واردات خودرو

سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۰
مطالعه 3 دقیقه
معاون اول رئیس‌جمهور با ابلاغ دستورالعمل، تکلیف نرخ ارز کالاهای وارداتی را مشخص کرد. احتمالا دلار ۶۵۰۰ تومانی به واردکنندگان خودرو اختصاص داده می‌شود.

بر اساس این ابلاغیه که به امضای معاون اول رئیس‌جمهور رسیده است، ‌اولویت‌بندی ارزی کالاهای وارداتی به پیشنهاد وزارت‌خانه‌های صنعت معدن و تجارت،‌ بهداشت و درمان و جهاد کشاورزی در قالب سه گروه کالا تعیین شده است ‌که به گفته رئیس هیئت مدیره انجمن واردکنندگان خودرو،‌ ارز مورد نیاز برای واردات خودرو بر اساس بند ۳ این ابلاغیه باید از محل صادرات غیر نفتی تأمین شود. در این بند ارز مورد نیاز واردات باید با توافق خریدار و فروشنده ارز و با ثبت در سامانه سماصا تأمین شود. بر اساس این اولویت‌بندی، وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌تواند نسبت‌ به ارائه پیشنهاد افزایش تعرفه یا اعمال ممنوعیت در واردات کالاهای لوکس و غیر ضروری نیز برای تصویب در دولت اقدام کند.

فرهاد احتشام‌زاد، رئیس هیئت‌مدیره انجمن واردکنندگان خودرو، در حالی از ارجاع برخی درخواست‌های واردات خودرو به سامانه سماصا خبر می‌دهد که شنیده‌های غیر رسمی حکایت از تعیین نرخ ۶۵۰۰ تومانی برای دلار در این سامانه دارد. وی با تأکید بر اینکه ارز مورد نیاز واردکنندگان خودرو قرار است ازطریق سامانه سماصا تأمین شود، ‌افزود:

 وی با اظهار امیدواری نسبت‌ به تخصیص ارز از طریق سامانه سماصا برای واردات خودرو، گفت:

باز گذاشتن دست وزارت صنعت، معدن و تجارت توسط دولت برای افزایش تعرفه واردات یا ممنوعیت واردات کالاهای لوکس، نکته قابل‌ توجهی است که با توجه‌ به تفسیر دولتی‌ها از خودرو لوکس، می‌تواند آینده مبهمی برای واردات خودرو ایجاد کند. رئیس هیئت‌مدیره انجمن واردکنندگان خودرو در واکنش به این بند و احتمال افزایش دوباره تعرفه‌ها توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت:

مطالب مشابه

نظرات