کامیون الکتریکی دایملر فرایتلاینر رونمایی شد

کامیون الکتریکی دایملر فرایتلاینر رونمایی شد

شرکت دایملر که سهام‌دار اصلی برند مرسدس بنز است با معرفی یک کشنده‌ی سنگین و یک کامیون سایز متوسط با پیشرانه تمام الکتریکی، تسلا سمی را به چالش کشید.  

بزرگ‌ترین سازنده‌ی خودروهای سنگین در جهان، دایملر، روز شانزدهم خردادماه سال جاری از دو محصول الکتریکی جدید رونمایی کرد. طی مراسمی که در دفتر مرکزی آمریکای شمالی دایملر در پورتلند اورگان برگزار شد، این شرکت از یک کشنده‌ی سنگین و یک کامیون سایز متوسط رونمایی کرد. به نظر می‌رسد این اقدام دایملر در جهت حفظ برتری این شرکت بر صنعت خودروهای سنگین صورت گرفته است تا بتواند با تهدید کامیون سمی تسلا مقابله کند.

کامیون الکتریکی دایملر

مارتین دام، مدیرعامل شرکت کامیون‌سازی دایملر در آمریکای شمالی، گفته است:

بدون شک ما رهبر صنعت تولید خودروهای سنگین در جهان هستیم و در نظر داریم با تولید کامیون‌ها و اتوبوس‌های الکتریکی جایگاه خود را حفظ کنیم.

براساس اعلام این شرکت، کشنده‌ی سنگین eCascadia سال ۲۰۲۱ میلادی به بازار عرضه خواهد شد. همچنین، کامیون سایز متوسط eM2 106 نیز در همان سال آماده‌ی تحویل به مشتریان است. بخش خودروهای سنگین دایملر موسسه‌ای جهانی برای حمل‌ونقل الکتریکی به نام E-Mobility Group تأسیس کرده است. بخش تولیدی این موسسه در ایالات متحده تحت عنوان فریت‌لاینر (Freightliner) فعالیت می‌کند. فریت‌لاینر قرار است دو محصول جدید را به خط تولید مرسدس بنز آکتروس الکتریکی، کامیون‌های FUSO eCanter، اتوبوس شهری مرسدس بنز سیتارو و اتوبوس مدرسه‌ی توماس بیلت Saf-T Liner C2 Jouley بیافزاید. همه‌ی این محصولات از این پس تحت مدیریت گروه حمل‌ونقل الکتریکی دایملر تولید خواهد شد.

the Freightliner eCascadia and Freightliner eM2

دایملر اعلام کرده است که تا پایان ۲۰۱۸ میلادی، تعداد ۳۰ دستگاه از دو مدل جدید الکتریکی برای مقاصد آزمایشی تحویل مشتریان آمریکایی خواهد شد. هر دو مدل بر اساس مدل‌های موجود طراحی شده‌اند و مخصوص بازار آمریکا‌ی شمالی به تولید می‌رسند. مدل eCascadia بر اساس کشنده‌ی کسکدیا کلاس ۸ طراحی شده و موتورهای الکتریکی آن معادل ۷۳۰ اسب بخار قدرت تولید می‌کنند. ظرفیت باتری‌های این کشنده ۵۵۰ کیلووات ساعت است که در حالت بارگیری کامل می‌تواند شعاع حرکتی ۴۰۰ کیلومتری به ارمغان آورد. باتری‌های این کشنده ظرف مدت ۹۰ دقیقه تا ۸۰ درصد ظرفیت خود شارژ می‌شوند که این رقم معادل پیمودن ۳۲۰ کیلومتر مسافت است.

Freightliner eCascadia

مأموریت شماره‌ی یک کامیون eM2 106 توزیع محلی اجناس است و می‌توانند در ناوگان حمل و توزیع در مسافت‌های کوتاه به‌کار گرفته شود. موتورهای الکتریکی این کامیون معادل ۴۸۰ اسب بخار قدرت تولید می‌کنند و ظرفیت باتری‌هایش در مجموع معادل ۳۲۵ کیلووات ساعت است. با توجه به ظرفیت باتری این کامیون شعاع حرکتی آن معادل ۳۷۰ کیلومتر گزارش شده است. تنها ۶۰ دقیقه زمان نیاز است تا باتری‌های eM2 106 تا ۸۰ درصد ظرفیتشان شارژ شوند که این رقم معادل پیمودن ۳۰۰ کیلومتر مسافت است.

 Freightliner eM2

رقیب اصلی کامیون‌های الکتریکی دایملر تسلا سمی با شعاع حرکتی ۵۰۰ کیلومتر است که قرار است از سال ۲۰۱۹ میلادی وارد بازار شود. با این حال، فولکس‌واگن هم در حال سرمایه‌گذاری کلان جهت تولید موتورهای الکتریکی برای کامیون‌هاست و احتمالا در آینده‌ای نزدیک می‌تواند به رقیب هم‌وطن دایملر تبدیل شود. شرکت BYD نیز که با سرمایه‌گذاری مستقیم وارن بافت شکل گرفته است، برنامه‌هایی برای تولید کامیون‌هایی شبیه eM2 106 در کانادا دارد.

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

منبع cnbc newatlas
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده