خودروهای تسلا در آستانه فناوری تمام خودران

خودروهای تسلا در آستانه فناوری تمام خودران

ایلان ماسک مدیرعامل تسلا از بروزرسانی جدید نرم افزاری و فعال شدن قابلیت‌های تمام خودران خودروهای برقی این شرکت خبر داد.

همانند گذشته، جدیدترین توئیت ایلان ماسک مدیرعامل تسلا، بیشتر سؤال‌برانگیز است تا پاسخ‌دهنده. ماسک در حساب توئیتر خود از عرضه‌ی نسخه‌ی جدید نرم‌افزاری خودروهای تسلا خبر داد. بر اساس توئیت ماسک، نسخه‌ی ۹ به‌روزرسانی نرم‌افزاری خودروهای تسلا آغازی بر استفاده‌ی ملموس از ویژگی‌های خودران خواهد بود. احتمالاً منظور ماسک از ویژگی‌های خودران، ارتقاء نرم‌افزاری ۳ هزار دلاری پکیج اتوپایلوت است که خود ۵ هزار دلار قیمت دارد.

Elon Musk / ایلان ماسک

از آنجایی که توئیت ماسک چندان واضح نبود، کاربران در کنار رسانه‌های خبری خواستار توضیح بیشتر شدند؛ اما سخنگوی شرکت تسلا اعلام کرد که تمام اطلاعات لازم در توئیت مدیرعامل موجود است و نیازی به توضیح اضافه نیست. ماسک اینگونه توئیت کرد:

مشکل قبلی، در آخرین آپدیت نرم‌افزاری اتوپایلوت ماه آگوست (مرداد) در قالب آپدیت مورد انتظار نسخه ۹ برطرف می‌شود. تا به‌امروز، منابع اتوپایلوت کاملاً در راستای ایمنی قرار داشت. با آپدیت نسخه ۹، روند فعال شدن ویژگی‌های رانندگی تمام خودران آغاز می‌شود.

tesla / تسلا

پس ارتقاء سخت‌افزاری خودروهای تسلا (موسوم HW2)، بسیاری از قابلیت‌های خودران هم غیر فعال شد. پس از این به‌روزرسانی، سیستم اتوپایلوت تسلا که اخیراً با انتقادات قابل توجهی روبرو شده است، دوباره به‌طور تدریجی در خودروها فعال شد. البته وجود فناوری تمام خودران در این به‌روزرسانی بعید به‌ نظر می‌رسد؛ چرا که با توجه به توضیحات رسمی اتوپایلوت، عملکرد آن فوق‌العاده است. به‌عنوان مثال در فناوری تمام خودران تسلا، خودرو بدون نیاز به راننده در مسافت‌های کوتاه و طولانی حرکت می‌کند. به‌صورت خودکار بهترین مسیر سفر حتی با در نظر گرفتن جاده‌های خط‌کشی نشده، تقاطع‌های بزرگ با چراغ‌های راهنمایی، تابلوهای ایست و میدان‌ها انتخاب می‌شود. البته در ادامه‌ی توضیحات رسمی مشخصاً قید شده است که زمان دقیق عملی بودن این ویژگی‌ها مشخص نیست.

tesla autopilot system

پس از انتقادات اخیر که ناشی از تصادفات خودروهای خودران تسلا بود، مقامات این شرکت با به‌روزرسانی نرم‌افزاری به‌دنبال جلوگیری از حوادث بیشتر هستند. بسیاری از کارشناسان نام فناوری خودران تسلا (اتوپایلوت) و نحوه‌ی تبلیغات این فناوری را که منجر به تمام خودران دانستن آن در نگاه عموم می‌شود نقد می‌کنند. در آخرین آپدیت‌های تسلا، تأکید بیشتری بر در دست گرفن فرمان توسط راننده شده بود؛ چرا که بسیاری از افراد اتوپایلوت تسلا را تمام خودران می‌دانند و به رانندگی کمتر توجه می‌کنند.

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

منبع cnet
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده