عملکرد مطلوب سیستم نیمه خودران اتوپایلوت تسلا در تصادف

یک‌شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۰
مطالعه 3 دقیقه
تسلا با دفاع از عملکرد سیستم نیمه خودران اتوپایلوت خود در تصادف هفته گذشته، عملکرد آن را مطلوب گزارش کرد و این سیستم را برای ایمن‌تر کردن جاده‌ها مفید خواند.

تسلا روز جمعه اعلام کرد که سیستم نیمه خودران اتوپایلوت (Autopilot) هفته گذشته با یک تصادف مرگبار مواجه شد که راننده یک کراس‌اور الکتریکی تسلا مدل X کشته شده است. 

تسلا در یک پست وبلاگی در وب‌سایت خود گفت که توانسته است از گزارش‌های ثبت شده توسط سیستم هنگام بازیابی دریابد که دست‌های راننده تا ۶ ثانیه قبل از تصادف روی فرمان شاسی‌بلند الکتریکی تسلا تشخیص داده نشده است. البته تسلا در مورد این‌که آیا سیستم نیمه خودران اتوپایلوت در این حادثه مقصر بوده یا نه، هنوز اظهارنظر نکرده است.

افشاگری تسلا مطمئنا می‌تواند در روند کار هیئت ملی ایمنی حمل‌و‌نقل برای بررسی تصادف موثر واقع شود. این آژانس اعلام کرد که دو هیئت تحقیق را برای تصادف به محل ارسال کرده است. اگر چه سیستم نیمه خودران اتوپایلوت تسلا تنها یک سیستم رانندگی خودکار بسیار شبیه به کنترل کروز بهبودیافته است، ایده خودروی خودران پس از تصادف خودروی اوبر در حالت رانندگی خودران که باعث مرگ یک زن دوچرخه‌سوار در شهر تمپه ایالت آریزونا شد، تحت بررسی دقیقی قرار گرفت.  

تصادف جدید در مانتین ویو (Mountain view) ایالت کالیفرنیا، در جایی نه چندان دور از مقر اصلی تسلا پالوآلتو، می‌تواند پرسش‌های مربوط به سیستم نیمه خودران اتوپایلوت را بار دیگر زنده کند؛ این تصادف در حالی اتفاق افتاد که سال گذشته نیز یک خودروی الکتریکی سدان تسلا مدل S با یک کامیون در ایالت فلوریدا تصادف کرد و راننده آن کشته شد. به نظر می‌رسد که با این علائم هشداردهنده از شکاف‌های امنیتی در سیستم‌های خودران، باید تجدیدنظر جدی در شیوه الگوریتم‌های استفاده‌ شده انجام بگیرد.

تسلا در مورد تصادف اخیر خودروی الکتریکی تسلا مدل 3 گفت:

طبق اخبار موثق از تسلا، راننده حدود پنج ثانیه زمان و ۱۵۰ متر دید بدون مانع از دیواره بتن وسط بزرگ‌راه برای جلوگیری از تصادف داشت، اما گزارش‌های ثبت‌شده خودروی الکتریکی نشان می‌دهد که هیچ اقدام انجام نشده است. همین موضوع باعث می‌شود تا تسلا از عملکرد سیستم نیمه خودران اتوپایلوت خود دفاع کند.

تسلا اعلام کرد که نخستین نسخه سیستم اتوپایلون توسط دولت برای کاهش نرخ تصادف تا ۴۰ درصد تعیین شده است و البته نسخه‌های بعدی آن با دریافت بروزرسانی‌های گسترده عملکرد بهتری دارند و از نظر کیسه‌های هوا نیز کارایی بالایی از خود نشان داده‌اند. این شرکت همچنین می‌گوید که نرخ تصادفات مرگبار جاده‌ای در وسایل نقلیه مجهز به سیستم اتوپایلوت تسلا ۳.۷ برابر بهتر از میانگین ملی است.

این خودروساز آمریکایی در پست خود گفت:

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود