مرسدس بنز در حال تست برف روب‌های خودران

مرسدس بنز در حال تست برف روب‌های خودران

خودروهای خودران بیش از همیشه در کانون توجهات قرار دارند. به‌تازگی شرکت مرسدس بنز، از آزمایش برف‌روب‌های خودران در فرودگاه‌ها خبر داده است.

شاید کم‌تر کسی فکر می‌کرد که روزی پای خودروهای خودران به فرودگاه‌ها نیز باز شود. اگرچه ممکن است این ایده جالب به‌نظر برسد، اما از دید بسیاری از افراد به‌کارگیری ارتشی از خودروهای خودران غول‌پیکر در فرودگاه‌ها می‌تواند ترسناک باشد. شرکت مرسدس بنز در اقدامی تازه مشغول آزمایش عملکرد برف‌روب‌های خودران در فرودگاه‌ها است و براساس ادعای این شرکت، این غول‌های آهنی به‌طور خاص برای فرودگاه‌ها طراحی شده‌اند. نام این سیستم «تعمیرونگهداری خودکار محوطه فرودگاه» است و به اختصار «AAGM» نامیده می‌شود. برف‌روب‌های این سیستم به‌صورت خودکار هدایت خود را برعهده می‌گیرند و تنها یک اپراتور انسانی برای کنترل عملیات نیاز است. به‌عبارت ساده‌تر، این برف‌روب‌ها همان خودروهای اسباب‌بازی رادیوکنترلی دوران کودکی هستند که ابعادشان چندین برابر شده است و از پس کارهای سنگین برمی‌آیند.

برف روب خودران بنز

کامیونی که در این سیستم مورد استفاده قرار گرفته است، مرسدس بنز آروکس (Arocs) است که به سیستم تمام چرخ محرک مجهز شده است. در جلوی این کامیون یک برف روب ۸ متری متصل شده است و در پشت نیز یک جاروی غول‌پیکر قرار دارد که با حرکت کامیون، سطح جاده را از برف باقی‌مانده پاک می‌کند. طول این خودروی برف‌روب ۲۳ متر است و در مجموع ۲۷ تن وزن دارد.

برف روب خودران بنز

در حال حاضر، مرسدس بنز دذ ناوگان خود ۴ دستگاه از این برف‌روب‌ها را در اختیار دارد. هر یک از این ماشین‌آلات قدرتمند به سیستم جی‌پی‌اس دوگانه مجهز شده شده است، اما مغز الکترونیکی اصلی این خودروها ریموت تراک اینترفیس (Remote Truck Interface) نام دارد. این سیستم به اپراتور اجازه می‌دهد تا حرکات برف‌روب را کنترل کند و اطلاعات را از طریق سیستم ارتباط بین خودرویی، با دیگر برف‌روب‌ها به اشتراک بگذارد. بنابراین، هر برف‌روب از وضعیت دیگر برف‌روب‌ها آگاه است و می‌داند که هریک در حال انجام چه کاری هستند. علاوه بر این، با استفاده از این سیستم می‌توان یک برف‌روب را به‌عنوان رهبر انتخاب کرده تا از طریق سیستم ارتباط بین خودرویی، دیگر برف‌روب‌ها را هدایت کرد.

برف روب خودران بنز

مرسدس بنز هم‌اکنون با همکاری شرکت فراپورت ای‌جی (Fraport AG) در حال آزمایش این ناوگان در یک پایگاه هوایی قدیمی در نزدیکی فرانکفورت است. این سیستم می‌تواند حداکثر ۱۴ برف‌روب را به خدمت بگیرد و در شرایط سخت آب‌وهوایی در فرودگاه‌ها انجام وظیفه کند. البته، در آینده می‌توان انتظار داشت که این خودروها علاوه بر پاکسازی برف از سطح باندها، توانایی پاکسازی دیگر موانع نظیر سنگ ریزه و غیره را نیز داشته باشند.

برف روب خودران بنز

براساس ادعای مرسدس، این سیستم می‌تواند با نیروی انسانی بسیار کم‌تر و با دقت و سرعت بالاتر سطح باندها را پاکسازی کند. باتوجه به علاقه فرودگاه‌ها برای به‌خدمت گرفتن چنین سیستم‌هایی می‌توان انتظار داشت که در آینده‌ای نه‌چندان دور شاهد انجام وظیفه این خودروها در فرودگاه‌های مناطق سردسیر باشیم.

منبع motor1

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید