قیمت دو نرخی و فساد در بازار خودروهای داخلی

قیمت دو نرخی و فساد در بازار خودروهای داخلی

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران اتومبیل از پیش‌فروش خودروهای داخلی انتقاد کرد و آن را عامل ایجاد فساد و دونرخی شدن قیمت خودروها دانست.

سعید مؤتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران اتومبیل، با اعلام اختلاف قیمت ۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی بین قیمت کارخانه و قیمت بازار خودروی ساندرو استپ‌وی اظهار داشت:

قیمت کارخانه‌ای رنو استپ‌وی دنده اتوماتیک ۵۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است. این در حالی است که قیمت این خودرو در بازار با ۷ میلیون اختلاف، ۶۳ میلیون تومان معامله می‌شود. هم‌اکنون حواله‌های مربوط به تحویل ساندرو استپ‌وی در ماه جاری توسط نمایندگی‌های سایپا صلح می‌شود و این حواله‌ها با قیمت ۶۲ میلیون تومان به فروش می‌رسد.

مؤتمنی با انتقاد از پیش‌فروش خودرو توسط شرکت‌های خودروساز داخلی، این کار را باعث ایجاد فساد و اختلاف قیمت در بازار دانست. وی با بیان این نکته که شرایط حال حاضر پیش‌فروش خودروها تنها برای برخی افراد رانت و سود به همراه دارد؛ اظهار داشت:

خودروسازان ابتدا باید خودرو را تولید و سپس نسبت به پیش‌فروش آن اقدام کنند. وقتی خودروسازان اقدام به پیش‌فروش خودرو می‌کنند، در واقع تنها به دنبال کسب منافع خود هستند و به حقوق مصرف‌کننده هیچ توجهی ندارند؛ چرا که ایجاد و تقویت بازار دونرخی برای آن‌ها بسیار مفید است و آن‌ها از این طریق هزینه‌های خود را جبران می‌کنند. متأسفانه خودروسازان با کاهش عرضه خودرو به بازار، ابتدا قیمت آن را افزایش می‌دهند و مردم را نسبت به خرید آن خودرو تحریک می‌کنند و بعد از آن‌که بازار و مردم تشنه خودرو شدند، پیش‌فروش خودرو با موعد تحویل چندین ماه بعد را انجام می‌دهند.

ساندر استپ وی

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران اتومبیل ضمن انتقاد از پیش‌فروش اخیر خودروی ساندرو استپ‌وی و عدم نظارت سازمان حمایت بر این موضوع، اعلام کرد که تنها یک سری افراد خاص موفق به ثبت نام خودرو شدند و مردم عادی نتوانستند در این طرح مشارکت کنند.

ایران خودرو با کاهش عرضه محصولات خود زمینه را برای گرانی فراهم کرده است

مؤتمنی در ادامه به برنامه‌ریزی ایران‌ خودرو برای افزایش قیمت برخی محصولاتش اشاره کرد و کاهش عرضه چند خودرو به بازار توسط ایران خودرو و تحریک بازار و مردم به خرید آن‌ها را در راستای همین برنامه‌ریزی دانست. وی در ادامه افزود:

خودروهای پژو 405 مدل GLX، پژو 405 مدل SLX، پژو 206 تیپ ۵ و پژو 206 صندوق‌دار از جمله خودروهایی هستند که ایران‌ خودرو با کاهش میزان عرضه آن‌ها به بازار، به دنبال افزایش قیمت آن‌ها است. همچنین سمند LX سال و سمند LX EF۷ و رانا LX، دیگر خودروهایی هستند که در صف افزایش قیمت توسط ایران‌ خودرو قرار دارند.

پژو 206 peugeot 206

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران اتومبیل در ادامه از افزایش ۴۰۰ هزار تومانی قیمت سمند LX، افزایش ۵۰۰ هزار تومانی پژو 405 و پژو پارس TU5 و افزایش ۳۰۰ هزار تومانی قیمت پژو 206 تیپ ۵ خبر داد و گفت:

قیمت سمند LX، پژو 405، پژو پارس TU5 و پژو 206 تیپ ۵ پس از این افزایش قیمت‌ها به ترتیب عبارتند از: ۳۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان، ۳۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، ۴۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و ۳۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان. همچنین پژو 207 اتوماتیک رشد قیمت یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی تجربه کرده و قیمت حال حاضر این خودرو در بازار ۵۴ میلیون تومان است. 

اما در سوی مقابل تندر 90 اتوماتیک به‌واسطه‌ی افزایش عرضه توسط ایران خودرو، با کاهش قیمت یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی در بازار مواجه بوده و قیمت حال حاضر این خودرو ۴۸ میلیون تومان است.


از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید