حراج استون مارتین DBR1؛ با قیمت ۲۰ میلیون دلار

حراج استون مارتین DBR1؛ با قیمت ۲۰ میلیون دلار

از نظر کارشناسان خودرو، مدل DBR1 ساخت ۱۹۵۶، مهم‌ترین محصول تاریخ استون مارتین محسوب می‌شود. این خودرو با آستانه‌ی قیمت ۲۰ میلیون دلار، به‌زودی در یک حراجی آماده‌ فروش خواهد شد.

عوامل مختلفی در افزایش قیمت یک خودروی کلاسیک مؤثر هستند. محبوبیت برند سازنده، قدمت و سلامت یک خودرو، ارزش آن را به میلیون‌ها دلار می‌رساند؛ اما نکته‌ی دیگری که نباید فراموش شود، تعداد تولید است. هواداران استون‌مارتین امید زیادی دارند که شاید مدل DBR1 در میان محصولات فراری و بوگاتی جا باز کند و در حراجی شهریورماه پبل بیچ، بیش از ۲۰ میلیون‌ دلار معامله شود. تنها ۵ دستگاه از این خودرو ساخته شده است و نمونه‌ای که آماده‌ی حراج خواهد شد، نسخه‌ی شماره یک است.

استون مارتین Aston martin DB1 1956

استون مارتین DBR1، مثل مرسدس 300 SL و فراری 250GTO، علاوه بر اینکه ارزشمندترین محصول تاریخ برند خود محسوب می‌شود، به دلیل قهرمانی در مسابقات مختلف نیز اهمیت دارد. این خودرو در سال ۱۹۵۹ به مقام نخست رقابت‌های لمانز ۲۴ ساعته رسید. DBR1 در همان سال، در مسابقه‌ی ۱۰۰۰ کیلومتری نوربرگ‌رینگ هم به قهرمانی رسید تا اولین خودروی ساخت انگلستان باشد که در رقابت‌های جهانی کلاس سوپراسپرت، روی سکوی اول می‌رود.

استون مارتین Aston martin DB1 1956

دیگر نکته‌ی جالب درباره‌ی DBR1، عدم حضور این خودرو در حراجی‌های دنیا تاکنون است. از زمان عرضه‌ی DBR1، هیچ‌کدام از مالکان این مدل حاضر به فروش آن به‌صورت عمومی نبوده‌اند و تنها در فستیوال‌های خاص و سطح بالا، اقدام به نمایش آن کرده‌اند. با این اوصاف، استون مارتین DBR1 می‌تواند پس از معامله در حراجی، به‌عنوان باارزش‌ترین خودروی انگلیسی تاریخ شناخته شود.

استون مارتین Aston martin DB1 1956

ابعاد DBR1 شامل طول ۴ متر، عرض ۱.۶۳ متر و ارتفاع ۹۷ سانتیمتر از سطح جاده تا لبه‌ی شیشه‌ است. این خودرو با پیشرانه‌ی ۶ سیلندر ۲.۵ لیتری، قدرت ۲۳۰ اسب بخار فراهم می‌کند. کارشناسان، قیمت نهائی استون مارتین DBR1 را فراتر از ۲۰ میلیون دلار تخمین می‌زنند؛ درحالی‌که مدل اولستر ساخت ۱۹۳۵ با قیمت ۲.۵ میلیون دلار، مدل DB4GT ساخت ۱۹۵۹ با آستانه‌ی قیمت ۷ میلیون دلار و  مدل مدرن DBR9 ساخت ۲۰۰۹ به قیمت ۳۷۵ هزار دلار، دیگر استون مارتین‌های حاضر در حراجی RM پبل بیچ خواهند بود.

در پایان این مطلب، بیننده‌ی فیلم کوتاهی باشید که استون مارتین DBR1 را پیش از حضور در حراجی آینده به تصویر کشیده است.

دانلود با کیفیت 360p   720p  1080p

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

منبع carscoops
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده