مرسدس بنز از سدان مفهومی کلاس A‌ رونمایی کرد

مرسدس بنز از سدان مفهومی کلاس A‌ رونمایی کرد

مرسدس بنز درحال بازطراحی خودروهای کامپکت این برند در کلاس A است. با این هدف، مدل مفهومی سدان A در نمایشگاه خودروی شانگهای معرفی شد.

قرار نیست هر محصول از یک برند اصیل و باعظمت، مورد توجه بازار قرار گیرد. نسل اخیر مرسدس کلاس A با بدنه‌ی هاچبک فروش خوبی تجربه نکرد. از سویی دیگر، همان‌طور که مدتی پیش در زومیت اشاره کردیم؛ سدان CLA که روی پلت‌فرم کلاس A ساخته شد نیز امسال در گروه خودروهای ناامیدکننده از نظر مصرف‌کنندگان آمریکا، قرار گرفت. با معرفی مدل مفهومی سدان A، می‌توان نتیجه گرفت نسل آینده‌ی کلاس A به‌زودی با طراحی جدید و فناوری‌های مدرن بازخواهد گشت.

مرسدس مفهومی سدان Mercedes Concept cedan A

این خودروی مفهومی در جلو پنجره و چراغ‌های جلو، حالتی اسپرت و انتقام‌جو دارد که تا حد زیادی از مدل مفهومی AMG GT الهام گرفته است. فناوری به‌ کار گرفته‌شده در چراغ‌ها، حالتی سه‌بعدی به طرح داخل آن می‌دهد که به لطف لایه‌ای فرابنفش حاصل می‌شود. چراغ‌های عقب نیز به نوعی قرینه‌ی چراغ‌های جلو هستند و با زمینه رنگ قرمز، همان طراحی فضایی را القا می‌کنند.

مرسدس مفهومی سدان Mercedes Concept cedan A

درحالی‌که سبک بدنه‌ی سدان A، در ظاهر مطابق خودروی CLA است؛ مرسدس این مدل را در تولید نهایی، بین سدان کلاس C و خودروی CLA می‌داند، ضمن اینکه توقف تولید CLA را تأیید نمی‌کند. سدان A، حدود ۴.۵۷ متر طول دارد که در مقایسه با CLA نزدیک به ۶ سانتی‌متر بلندتر است. این خودروی مفهومی، ۹ سانتی‌متر نیز پهنای بیشتری دارد و در ارتفاع سقف، ۲.۵ سانتی‌متر بالاتر است.

هرچند زمان دقیق تولید این خودرو مشخص نیست؛ اما ظاهر جذاب آن، هواداران مرسدس بنز را به آینده‌ی خودروهای کامپت و احتمالا خوش‌قیمت از این برند محبوب امیدوار کرده است. سرپرست تیم طراحی مرسدس بنز معتقد است که خودروهایی مثل سدان A، انقلابی در سبک طراحی جدید این برند موسوم به خلوص احساسی (Sensual Purity) و فلسفه‌ی آن هستند. گوردون واگنر می‌گوید:

مدل مفهومی سدان A، نشان می‌دهد که دوره‌ی خطوط تیز و شکسته در طراحی خودرو به پایان رسیده است و با تناسبی کم‌نظیر و حالتی احساسی در بدنه، حجم خطوط کاهش یافته‌اند. این خودرو گامی تازه در فلسفه‌ی «خلوص احساسی» است و می‌تواند آغازگر عصر جدیدی در طراحی خودرو باشد.

مرسدس مفهومی سدان Mercedes Concept cedan A

در نمایشگاه شانگهای، به جزئیات فنی این خودرو اشاره‌ای نشده است؛ اما احتمال دارد نسل جدید پیشرانه‌های ۴ سیلندر توربوشارژ مرسدس بنز با قدرتی نزدیک به ۳۵۵ اسب بخار روی آن قرار داده شود. از سویی دیگر، ممکن است این خودرو در اختیار برند AMG قرار گیرد و صرفا با آپشن‌های بالا و قیمتی بیش از ۴۰ هزار دلار عرضه شود. پلت‌فرم کلاس A به نام MFA پیش از این به صورت هاچبک و کراس‌اوور در مجموعه‌ی AMG تولید شد که به ترتیب، A45 و GLA45 نام داشت. امروزه آئودی A3 در دوتیپ هاچبک و سدان، مهم‌ترین رقیب مرسدس بنز در کلاس A محسوب می‌شود.

در پایان این مطلب، بیننده‌ی تیزر رسمی معرفی خودروی مفهومی سدان A باشید.

دانلود با کیفیت 360p   720p   1080p

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

منبع motortrend
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده