با اولین کراس اوور تمام الکتریکی اشکودا آشنا شوید

با اولین کراس اوور تمام الکتریکی اشکودا آشنا شوید

کمپانی اشکودا جمهوری چک از نخستین محصول تمام الکتریکی خود که یک خودروی کراس‌اوور است، رونمایی کرد. این خودرو دارای قدرت ۳۰۰ اسب بخار است.

این روزها پی‌درپی شاهد رونمایی از خودروهای جدید هستیم که تعداد زیادی از آن‌ها را خودروهای الکتریکی تشکیل می‌دهند. حال نوبت به کمپانی اشکودا رسیده است تا از اولین خودروی تمام الکتریکی خود رونمایی کند که پسوند E به معنای الکتریکی را نیز با خود یدک می‌کشد و قرار است در آینده‌ی نزدیک و در نمایشگاه خودروی شانگهای رونمایی شود.

این خودرو نه‌تنها اولین خودروی الکتریکی اشکودا ، بلکه اولین خودروی این شرکت است که به سامانه‌های خودران مجهز شده و قابلیت رانندگی خودکار دارد. در ابتدا باید اشاره کنیم که پلتفرم این خودروی مفهومی از یکی از پلتفرم‌های گروه فولکس واگن با نام MEB ساخته شده است. پلتفرم MEB فولکس واگن برای استفاده در خودروهای الکتریکی طراحی و در محصولات بسیاری استفاده شده است و این روند در آینده نیز ادامه پیدا خواهد کرد. سال گذشته نیز خود فولکس واگن از این پلتفرم در خودروی مفهومی VW I.D استفاده کرده بود.

اشکودا Vision E

اما اشکودا ویژن E دارای اندازه‌ی حدودی مشابه با مدل کودیاک است؛ هرچند عرض آن کمی بیشتر و طول آن کمی کوتاه‌تر است و فاصله‌ی محوری نیز به میزان کمی نسبت به کودیاک افزایش پیدا کرده است. به گفته‌ی اشکودا، این تغییرات در بحث ابعاد سبب شده است تا فضای داخلی این مدل بسیار جادار باشد. همچنین از آنجایی که این خودرو یک SUV کوپه است، سقف آن انحنا دارد و نمایی دینامیک‌تر به خودرو بخشیده است. 

 اشکودا در Vision E از دو عدد موتور الکتریکی استفاده کرده است که یکی از آن‌ها در قسمت جلوی خودرو و دیگری در قسمت عقب آن قرار گرفته‌اند تا این خودرو را تبدیل به یک نمونه‌ی چهارچرخ محرک کنند. قدرت این موتورها ۲۲۵ کیلووات یا به عبارتی معادل ۳۰۰ اسب بخار است که عدد خوبی برای چنین خودرویی محسوب می‌شود. انرژی مورد نیاز این موتورها توسط باتری‌هایی از نوع لیتیوم-یون تأمین می‌شود و با هر بار شارژ، امکان پیمودن مسافتی در حدود ۵۰۰ کیلومتر وجود دارد. حداکثر سرعت ادعاشده برای این خودرو معادل ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت است. همچنین به دلیل وجود سیستم چهارچرخ محرک در این مدل، انتظار می‌رود دینامیک رانندگی و قابلیت‌های حرکتی و پایداری آن در حد قابل قبول و ایمنی قرار داشته باشد.

اشکودا Vision E

همان‌طور که گفته شد، این خودرو به سیستم‌های رانندگی خودکار نیز مجهز  شده است و سطح عملکرد این سیستم‌ها بر اساس استانداردهای مربوط به خودروهای خودران در سطح «level 3» رده‌بندی می‌شود. برای اینکه با این استانداردها آشنایی بیشتری پیدا کنید، باید گفت level 3 به این معنا است که این خودرو در ترافیک می‌تواند به‌صورت خودکار حرکت کند و در اتوبان‌ها نیز توانایی حرکت خودکار و حتی سبقت و تغییر خط دارد؛ ضمن اینکه اگر جای پارک مناسبی یافت شود، این خودرو می‌تواند به‌صورت خودکار عملیات پارک را انجام دهد. برای اینکه خودرو قادر باشد چنین کارهایی را انجام دهد، تعداد زیادی سنسور و دوربین در بیرون آن کار گذاشته شده است.

در انتها باید اشاره کنیم که اشکودا برای سال ۲۰۱۹ مدل Plug-in هیبریدی از مدل Superb را روانه‌ی بازار خواهد کرد و نخستین محصول تمام الکتریکی این خودروساز، یک سال پس از آن رونمایی خواهد شد. همچنین اشکودا اعلام کرده است که تا سال ۲۰۲۵ قصد دارد ۵ مدل خودروی تمام الکتریکی در سبد محصولات خود داشته باشد.

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

منبع topgear
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده