تویوتا هایلوکس تونکا آماده ورود به میدان نبرد می‌شود

تویوتا هایلوکس تونکا آماده ورود به میدان نبرد می‌شود

تویوتا در سالگرد موفقیت هایلوکس به‌عنوان پرفروش‌ترین وانت استرالیا، دست به معرفی مدل مفهومی تویوتا تونکا زده است. این مدل هرگز به بازار عرضه نخواهد شد.

تویوتا با تحول در خودروی قدرتمند هایلوکس، آن را به یک وانت غول‌آسا تبدیل کرده است که توان عبور از تمامی جاده‌های سنگلاخی و آفرود را دارد. مدل کانسپت تونکا در سالگرد موفقیت هایلوکس به‌عنوان پرفروش‌ترین وانت استرالیا معرفی شده است.

تونکا که در واحد ساخت و تولید تویوتا در استرالیا طراحی، مونتاژ و آزمایش شده است، می‌تواند نظر کودکان و بزرگ‌سالان را به یک اندازه جلب کند. نیکولاس هوجیوس، طراح ارشد تویوتا می‌گوید:

تویوتا که این مدل را از وانت‌های تونکای کودکان در زمین‌های بازی پشت خانه‌ها الهام گرفته، قابلیت بالایی به آن برای عبور از میان صخره‌ها و راه‌های صعب‌العبور داده است.

تویوتا هایلوکس تونکا

در زیر بدنه‌ی سیاه و زردرنگ تویوتا یک پیشرانه‌ی ۲.۸ لیتری توربو دیزل جای گرفته است. مهندسان ارتفاع کف خودرو تا زمین را به میزان ۱۳.۵ سانتی‌متر بالا آورده و وانت را به اکسل‌های high-riding، سیستم تعلیق بسیار قوی و تایرهای ۳۵ اینچی مجهز کرده‌اند. کاپوت تونکا دارای روکش فیبر کربن است، ضمن آنکه برآمدگی کاپوت، ناشی از بزرگ بودن پیشرانه و ورودی‌های هوا است. روی سقف تونکا یک چراغ LED برای تأمین نور در جاده‌های تاریک بیرون شهری تعبیه ‌شده است. یک صفحه‌ی فلزی ۶ میلی‌متری ضخیم برای محافظت از موتور و سایر قطعات در جلوی سپر دیده می‌شود و ریل‌های جانبی لوله‌ای شکل نیز از بدنه و شاسی مراقبت می‌کنند.

قسمت بار تونکا محل مناسبی برای ذخیره‌ی جعبه‌ها است و یک قاب لوله‌ای شکل جداشدنی دارد که به ثابت ماندن مخازن سوخت، کپسول اطفاء حریف، تبر، بیل و یک جک پرقدرت کمک می‌کند. چراغ‌های عقب در داخل یک قاب فیبر کربن جای گرفته‌اند و با یک اسپویلر یکپارچه، دو کانال تهویه‌ی هوا و یک قلاب سبک‌وزن در قسمت سپر همراه شده‌اند.

تویوتا هایلوکس تونکا

البته این نخستین خودروی تونکای واقعی ساخته‌شده نیست و اتفاقاً اولین تونکای تویوتا نیز محسوب نمی‌شود. تویوتا در سال ۲۰۱۵ نسخه‌ای از خودروی 4Runner با برند تونکا رونمایی کرد و فورد نیز در همان سال نسخه‌ای از F-750 با برند تونکا معرفی کرد.

اگرچه هایلوکس در بازار آمریکا عرضه نمی‌شود؛ اما فروش آن در سراسر جهان به ۱۶ میلیون دستگاه رسیده و استرالیا نیز به‌تنهایی مشتری ۹۲۰ هزار دستگاه از این مدل است. متأسفانه مدل مفهومی تویوتا هایلوکس تونکا هرگز پا به فروشگاه‌های خودرو برای عرضه نخواهد گذاشت؛ اما در تورها و نمایشگاه‌های خودرو در سراسر استرالیا دیده خواهد شد.

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

منبع motortrend
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده