مدیر طراحی جگوار لندروور خودروهای هیدروژنی را بی‌معنا می‌داند

مدیر طراحی جگوار لندروور خودروهای هیدروژنی را بی‌معنا می‌داند

ولفگانگ ژیبرت مدیر طراحی شرکت جگوار لندروور بریتانیایی؛ معتقد است خودروهای هیدروژنی حقیقتا بی‌معنا و به ‌نوعی بیهوده هستند.

ژیبرت که در سال ۲۰۱۳ توسط رالف اسپت مدیرعامل کمپانی جگوار لندروور، به عنوان مدیر توسعه خودروی الکتریکی I-Pace منصوب شد، بیان داشت خودروهای هیدروژنی واقعا بی‌معنا هستند و به‌طور ذاتی راندمان ضعیفی دارند. او گفته است:

عملکرد چرخ‌ها با این نوع منبع انرژی در وسایل‌ نقلیه یک فاجعه محسوب می‌شود.

فرآیند تولید هیدروژن با فشرده‌سازی و خنک‌سازی آن برای استفاده در یک خودروی هیدروژنی، انرژی بسیاری را مصرف می‌کند. ژیبرت در توضیح می‌گوید:

در خودروی هیدروژنی، بهره‌وری چرخ‌ها تنها ۳۰ درصد است اما این بهره‌وری در  خودروهای الکتریکی به ۷۰ درصد می‌رسد.

باتوجه به گفته ژیبرت؛ بهر‌ه‌وری چرخ‌ها در یک خودروی الکتریکی تقریبا دو برابر یک خودروی هیدروژنی است. وی افزود:

همچنین باید در نظر داشته باشید بهره‌وری باتری در مدل الکتریکی بیش از ۹۰ درصد است...برخی از شرایط در حال حاضر مهیا نیستند. از جمله می‌توان به زیرساخت‌های لازم جهت سوخت‌گیری خودروهای هیدروژنی اشاره داشت که هنوز توسعه کافی پیدا نکرده است. اگر یک دلیل قوی برای زیرساخت‌های هیدروژنی وجود داشت، من با توسعه خودرو هیدروژنی مخالف نمی‌کردم؛ اما متأسفانه موضوع بالعکس است.

ژیبرت اذعان داشت تولید خودرو هیدروژنی موجب می‌شود برخی احساس کنند شما می‌خواهید از انرژی خلاصی پیدا کنید. این موضوع در آلمان که توان کنترل انرژی اضافی تولیدی از نیروگاه‌های ذغال‌سنگ را ندارد، می‌تواند به یک مشکل تبدیل شود.

وی افزود:

در آلمان، طرحی به نام P2G داریم که قدرت الکتریکی اضافه را به هیدروژن تبدیل می‌کند، اما این طرح اصلا انعطاف‌پذیر نیست.

مطالعات اخیر دانشمندان دانشگاه استنفورد و دانشگاه فنی مونیخ که در مجله انرژی منتشر شد؛ نشان می‌دهد وسایل نقلیه‌ی الکتریکی به‌صرفه‌تر از خودروهای هیدروژنی برای کاهش انتشار دی‌اکسید کربن در هوا هستند. در این تحقیق بازده بالاتر و هزینه‌ی کمتر به عنوان دلایل نتیجه‌گیری مذکور بیان شده‌اند.

منبع autocar

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید