جریمه‌ دودی کردن شیشه و خواباندن فنر خودروها چقدر است؟

جریمه‌ دودی کردن شیشه و خواباندن فنر خودروها چقدر است؟

خودروهای با شیشه‌ی دودی و فنر خوابیده بیش از گذشته در خیابان‌ها به چشم می‌خوردند. این در حالی است که بر اساس قوانین راهنمایی و رانندگی دودی کردن شیشه و خواباندن فنر خودرو تخلف محسوب  می‌شود. همراه زومیت باشید تا از میزان جریمه‌ی دودی کردن شیشه و خواباندن فنر خودرو باخبر شوید.

شاید شما نیز از آن دسته افراد باشید که شیشه‌ی خودروی خود را دودی کرده باشید یا فنرهای سیستم تعلیق را خوابانده باشید. اما آیا می‌دانید این دو کار جزو جرایم راهنمایی و رانندگی محسوب می‌شوند؟

سروان ابوالفضل خانجانی رئیس فرهنگ ترافیک پلیس راهور در مورد خواباندن فنر و دودی کردن شیشه‌ خودروها توضیحاتی داده است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

طبق ماده‌ی ۲۰۷ جرایم راهنمایی و رانندگی نصب هر گونه علامت، نقش، آگهی، عبارت و ترمیم نقوش شیشه‌ی بدنه‌ی درونی یا بیرونی ممنوع است. ماده‌ی ۸ آیین‌نامه‌ی پلیس راهور نیز هر گونه تبلیغ چه داخل و چه بیرون خودرو را هم ممنوع کرده و شرکت‌ها برای تبلیغات باید از پلیس راهور مجوز دریافت کنند.

کد ۲۰۶۹ جرایم رانندگی برای این تخلف در نظر گرفته شده و مبلغ جریمه ۳۰ هزار تومان است.

هر گونه تغییر در سیستم خودرو از جمله خواباندن فنر، نصب اگروز ماشین سنگین و نصب بوق‌های نامعتارف نیز بر اساس بند ۹۴ ماده‌ی یک و ماده‌ی ۵۳ جرایم رانندگی ممنوع بوده و تخلف حساب می‌شود. همچنین دودی‌کردن شیشه‌ی خودروها به نحوی که سرنشینان خودرو معلوم نباشند ممنوع است و تخلف حساب می‌شوند. 

این تخلفات بنابر کد ۲۱۱۴ رانندگی ۵۰ هزار تومان جریمه دارد.

بوق زدن در رانندگی ابزاری برای اخطار، اعلام و هشدار به دیگران و عابران پیاده است که در موقع اضطرار باید مورد استفاده قرار گیرد و بوق زدن در شرایط غیرضروری همچون مسیرهای پرترافیک، بیمارستان‌ها و مناطق مسکونی کاری غیراخلاقی و خلاف رفتار شهروندی است. پلیس در این‌گونه رفتار نامتعارف از سوی رانندگان طبق جدول جرائم رانندگی مجاز است راننده متخلف را ۳۰ هزار تومان جریمه کند.

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

منبع ایسنا
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده