بی‌ ام و در پی ساخت رقیبی برای پورشه 911

بی‌ ام و در پی ساخت رقیبی برای پورشه 911

خودروسازان آلمانی معمولا در هیچ بخشی از بازار، حاضر به شانه خالی کردن از رقابت نمی‌شوند؛ مرسدس بنز برای رقابت با پورشه 911، مدل AMG را عرضه کرده و این بار نوبت به بی‌ام‌و رسیده است. اخبار جدید حکایت از تغییرات گسترده در تولیدات سری ۶ این شرکت دارد. با زومیت همراه باشید.

در حال حاضر بی‌ام‌و سری ۶ کمترین اشتراکات را با پورشه ۹۱۱ دارد، اما قرار است در طی تولید نسل بعدی این خودرو، تغییرات زیادی ایجاد شود؛ بی‌ام‌و درصدد عرضه‌ی رقیبی سرسخت برای ۹۱۱ است.

تولید رقیبی توانمند برای پورشه ۹۱۱ نیازمند تغییرات بسیار گسترده در خط تولید سری ۶ بی‌ام‌و است، زیرا در حال حاضر این سری در مدل‌های متنوعی مانند کوپه، کانورتیبل (روباز) و چهاردَر گرن‌کوپه تولید می‌شود. بر اساس اخبار منتشر شده، بی‌ام‌و به زودی با توقف تولید مدل‌های کانورتیبل و گرن‌کوپه، تنها به تولید نسخه‌ی کوپه ادامه خواهد داد.

نسل جدید سری ۶ از پلتفرم نوین بی‌ام‌و با نام CLAR بهره خواهد برد. این پلتفرم جدید که میزبان آخرین نسل سدان لوکس سری ۷ نیز است، از لحاظ ابعاد کوچک‌تر و بسیار سبک‌تر از پلتفرم سابق است؛ این تغییر به تنهایی باعث کاهش وزن ۲۳۰ کیلوگرمی خواهد شد که برای خودروهای اسپرت بسیار حائز اهمیت است.

bmw

از لحاظ فنی نیز بی‌ام‌و احتمال دارد از یک پیشرانه‌ی ۶ سیلندر خطی همراه با ۴ توربوشارژر با حداقل قدرت ۵۵۰ اسب بخار استفاده کند. ارتقای کارایی کلی خودرو هم ممکن است با قابلیت سفارش دادن مجموعه‌ی تعلیق بادی و چرخ‌های عقب فرمان‌پذیر، افزایش یابد.

علاقمندان به خودروهای بی‌ام‌و به خاطر دارند که در اواسط دهه ۷۰ تا اواخر ۸۰ خودروهای سری ۶ این شرکت، صرفاً در کلاس محصولات کوپه و اسپرت تولید می‌شدند و خبری از نسخه‌های دیگر نبود. حال درز این اخبار نمایانگر تغییر رویکرد مجدد بی‌ام‌و است و این شرکت بار دیگر می‌خواهد سری ۶ را به عنوان گل سرسبد محصولات اسپرت خویش معرفی کند. این اخبار از هر لحاظ درست به نظر می رسد زیرا مدت‌ها است که زمزمه‌هایی از تولید نسل جدیدی از خودروهای بی‌ام‌و تحت سری جدید ۹ شنیده می‌شود. با انتقال خودروهایی نظیر مدل گرن‌کوپه‌ی فعلی سری ۶ به سری ۹ جدید، تولید این مدل می‌تواند در آنجا ادامه داشته باشد.

سری ۶ جدید طبق گزارشات اواخر سال ۲۰۱۸ و اوایل ۲۰۱۹ برای فروش آماده خواهد بود و یک سال پس از آن نیز سری کاملا جدید ۹ معرفی خواهد شد.

z4

گزارشاتی دیگر حاکی از آن است که جانشین مدل Z4 که با کد Z5 عرضه خواهد شد، با همکاری تویوتا در حال توسعه است. آخرین مدل Z4 که از سال ۲۰۰۹ در حال تولید است، به یکی‌ از کم‌فروش‌ترین خودروهای حال حاضر بی‌ام‌و تبدیل شده است. این خودرو  در سال گذشته‌ی میلادی در آمریکا با افت فروش شدیدی روبرو شد و تنها کمتر از ۱۵۰۰ دستگاه فروخته شده است. به نظر می‌رسد مدل جدید Z5 بر خلاف نسل قبلی خود تنها در نسخه‌ی سقف پارچه‌ای به فروش برسد و خبری از مدل کوپه و یا کانورتیبل با سقف فلزی نیست.

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

منبع motortrend
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده