مقایسه بی‌ ام‌ و M2 و الپین A110

مقایسه بی‌ ام‌ و M2 و الپین A110

الپین A110 یکی از جدیدترین خودروهای اسپرت بازار با توانایی فنی و حرکتی قابل‌توجه است که اکنون به مصاف بی‌ام‌و M2 Competition می‌رود.

تا چند سال پیش، پورشه کیمن، پرچم‌دار خودروهای کوپه‌ی اسپرت با قیمت کمتر ۷۰هزار دلار بود ولی امروز اوضاع فرق کرده و بی‌ام‌و با مدل M2 Competition از راه رسیده است.

 BMW M2 Competition

بی ام‌و M2 کامپتیشن در مقایسه با M2 معمولی دارای سیستم تعلیق مسابقه‌ای در عقب و جلو بوده و پیشرانه‌ی آن نیز متعلق به مدل M3 است که قدرت بالاتری دارد. کمک فنرهای M2 کامپتیشن هم پایداری بهتری را فراهم می‌کنند و سرعت پاسخگویی خودرو در پیچ‌ها بهتر از قبل شده است. 

 BMW M2 Competition

بی‌ام‌و M2 کامپتیشن رقبای زیادی در بازار دارد اما الپین A110 یکی از جدیدترین رقبای پرسروصدای آن محسوب می‌شود. الپین A110 خودرویی است که مدت‌ها منتظر ورود آن به بازار بودیم. از نظر قیمتی، بی‌ام‌و M2 کامپتیشن و الپین A110 با هم رقیب هستند ولی مشخصات آن‌ها بسیار متفاوت است. شاید در نگاه اول این سؤال برایتان ایجاد شود که این دو خودرو چطور می‌توانند با هم مقایسه شوند. ابتدا بگذارید به مشخصات فنی دو خودرو بپردازیم. بی‌ام‌و از یک پیشرانه‌ی ۶ سیلندر خطی با حجم ۳ لیتر استفاده می‌کند که توانایی تولید ۴۰۴ اسب‌بخار قدرت و ۵۵۰ نیوتون‌متر گشتاور را دارد. جعبه‌دنده‌ی بی‌ام‌و از نوع ۷ سرعته‌ی دوکلاچ است. این کوپه‌ی ۱۶۲۵ کیلوگرمی آلمانی می‌تواند در ۴.۲ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتربرساعت برسد و حداکثر سرعت آن ۲۵۰ کیلومتربرساعت است. 

 BMW M2 Competition

رقیب فرانسوی از پیشرانه‌ی ۴ سیلندر ۱.۸ لیتری توربو به قدرت ۲۴۸ اسب‌بخار و گشتاور ۳۲۴ نیوتون‌متر استفاده می‌کند. جعبه‌دنده‌ی الپین A110 نیز از نوع ۷ دنده‌ی دوکلاچ است. قدرت و گشتاور الپین در مقایسه با بی‌ام‌و کم‌تر است ولی در نظر داشته باشید که این مدعی تازه‌وارد فرانسوی با وزن ۱۱۰۳ کیلوگرم، تقریبا نیم تن از بی‌ام‌و سبک‌تر است. سرعت‌گیری صفر تا صد کیلومتربرساعت الپین ۴.۵ ثانیه و حداکثر سرعت آن ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت است. کمبود قدرت الپین را وزن کم آن جبران می‌کند؛ به همین دلیل در توانایی‌های حرکتی، دو خودرو بسیار نزدیک به هم هستند. 

Alpine A110

پورشه در مدل ۷۱۸ کیمن به سراغ موتورهای ۴ سیلندر رفته ولی بی‌ام‌و همچنان به ۶ سیلندرها وفادار مانده است. فرمان بی‌ام‌و M2 کامپتیشن هم در مقایسه با پورشه ۷۱۸ و هم در مقایسه با آلپینا A110 سنگین‌تر است، ولی دقت فوق‌العاده‌ای دارد و بسیار راحت و خوب می‌توان با بی‌ام‌و تغییر مسیر داد. کنترل بی‌ام‌و فوق‌العاده است و تنها ایرادی که می‌توان به آن گرفت، مقداری خشک بودن سواری در جاده‌های پر دست‌انداز است. 

در سمت مقابل، الپین از شاسی آلومینیومی اختصاصی خود استفاده کرده است. الپین برای اولین‌بار براساس خودرو دیگری ساخته نمی‌شود و از پلتفرم مختص به خود استفاده می‌کند. کار الپین واقعا شجاعانه بود چون توسعه‌ی پلتفرم اختصاصی کاری بسیار پرهزینه است. اصلی‌ترین تمرکز تیم الپین روی کاهش وزن A110 بود. آن‌ها برای پایداری هرچه بیشتر به سیستم تعلیق دوبل جناغی هم متوسل شدند. با همین تمهیدات، A110 هم شعاع گردش فرمان خوبی دارد و هم فرمان آن سبک است. به دلیل وزن کم و نوع سیستم تعلیق، بدنه‌ی الپین حرکات عرضی خاصی در پیچ‌ها ندارد؛ در نتیجه دیگر نیازی نیست تا سازنده برای مهار کردن این نیروها به میل موجگیرهای سنگین وزن روی بیاورد. در نتیجه باید گفت حسی که الپین موقع رانندگی به راننده‌ی خود منتقل می‌کند، عالی است. 

Alpine A110

در مورد بی‌ام‌و باید گفت با اینکه شاسی آن در تعادل به الپین نمی‌رسد اما موتور و جعبه‌دنده بهتری دارد. بی‌ام‌و M2 استاندارد یک خودروی اسپرت بود که بیشتر حس خودروهای عضلانی را داشت ولی مدل کامپتیشن یک کوپه‌ی اسپرت ناب است. این خودرو پاسخگویی بسیار بهتری به فرامین راننده دارد و راننده نیز پشت فرمان آن بیشتر درگیر می‌شود.

Alpine A110

 امروز خودروهای بسیار کمی وجود دارند که در زمینه‌ی کنترل شاسی و دینامیک رانندگی با الپین A110 رقابت کنند. حس این خودرو هنگام عبور از پیچ‌ها واقعا رضایت‌بخش است. بی‌ام‌و هم به‌خوبی مزایای خودروهای دیفرانسیل عقب را از خود بروز می‌دهد. تمام چسبندگی چرخ‌های جلو در بی‌ام‌و در خدمت فرمان و تمام چسبندگی چرخ‌های عقب هم در خدمت نیروی پیشرانه است. قسیم وزن M2 کامپتیشن بسیار خوب است و در تمام سرعت‌ها می‌توان از رانندگی با آن لذت برد. 

Alpine A110

موقعیت قرارگیری راننده در M2 کامپتیشن خیلی خوب نیست ولی در عوض صندلی‌های بسیار راحتی دارد. الپین هنگام رانندگی حس خودروهای کوچک را دارد و صندلی‌های اسپرت آن نیز حمایت بسیار خوبی از بدن سرنشینان به عمل می‌آورند.

Alpine A110

پیش از نتیجه‌گیری در مورد برنده‌ی این رقابت باید اشاره کنیم که تویوتا سوپرا نیز مدعی جدید این کلاس است و جای خالی آن در این مقایسه کاملا حس می‌شد. هر دوی این خودروها می‌توانند شرایط بسیار سختی را برای پورشه ۷۱۸ کیمن ایجاد کنند. بی‌ام‌و M2 کامپتیشن خودرویی بسیار عالی و کم ایراد است ولی حسی مانند خودروهای عضلانی دارد؛ الپین خودرویی مناسب برای پیچ‌های تند است که به لطف تعادل بسیار خوب شاسی، در این رقابت برنده می‌شود.

 

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

منبع bmwblog
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده