نگاهی عمیق به پیکاپ جی ام سی سایکلون ۲۰۱۹

نگاهی عمیق به پیکاپ جی ام سی سایکلون ۲۰۱۹

پیکاپ جی‌ام‌سی سایکلون ۲۰۱۹ با پیشرانه تقویت‌شده ۴۵۵ اسب بخاری از محصولات SVE، یکی از گزینه‌های قدرتمند در بازار ایالات متحده محسوب می‌شود.

نسخه اصلی جی‌ام‌سی سایکلون (GMC Syclone) از سال ۱۹۹۱ پیکاپ تمام چرخ محرک با قدرت ۲۸۰ اسب‌بخار بود که می‌توانست تنها در ۴/۳ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۹۶ کیلومتربرساعت برسد. سرعت‌گیری این پیکاپ پیک‌آپ ۰/۱ ثانیه سریع‌تر از پورشه ۹۱۱ توربو و ۰/۶ ثانیه سریع‌تر از شورولت کوروت ZR-1 در آن سال است. سایکلون حتی سریع‌تر از یکی دیگر از پیکاپ‌های قدرتمند با قدرت ۵۰۰ اسب‌بخار یعنی رم SRT-10 مجهز به پیشرانه وایپر است که ۱۳ سال بعد به بازار آمد.

اما جی‌ام‌سی سایکلون پس از تولید تنها ۲۹۹۵ دستگاه که در سال ۱۹۹۱ فروخته شد، به تاریخ پیوست؛ هر چند که پیشرانه ۴/۳ لیتری توربوشارژ V6 آن زیر کاپوت مدل سنگین‌تر و در نتیجه کندتر (۰/۹ ثانیه در صفر تا ۹۶ کیلومتربرساعت)، جی‌ام‌سی تایفون مورد استفاده قرار گرفت. تایفون شاسی‌بلند قدرتمندی بود که در سال‌های ۱۹۹۲ و ۱۹۹۳ تولید شد و در استفاده از سیستم تعلیق خودروهای جی‌ام‌سی سونوما و جیمی با سایکلون اشتراک داشت.

2019 GMC Syclone / وانت جی ام سی سیکلون

خوشبختانه برخی از افراد این تاریخچه را الهام‌بخش می‌دانند؛ پیکاپی که به احترام نسخه اصلی سایکلون و توسط شرکت Specialty Vehicle Engineering واقع در نیوجرسی تولید شد. هر دو پیکاپ از محصولات این شرکت هستند؛ SVE همان شرکتی است که سال گذشته Yenko/SC سیلورادو را نیز معرفی کرد. بنابراین آن‌ها در کار خود تخصص دارند.

قلب سایکلون جدید، از پکیج سوپرشارژر SVE بهره می‌برد و شامل سوپرشارژر گریز از مرکزی است که به‌جای چرخدنده، از سیستم انتقال قدرت سیاره‌ای ویسکوز استفاده می‌کند؛ در نتیجه صدایی که اغلب سوپرشارژرها تولید می‌کنند، ندارد.

2019 GMC Syclone / وانت جی ام سی سیکلون

پکیج سوپرشارژر شامل اینترکولر آب-به-هوا در محفظه پیشرانه است که با اینترکولر هوا-به-هوا در مقابل رادیاتور تکمیل می‌شود تا در طول زمان، سطح قدرت بالاتری ارائه دهد. پیشرفت‌های عملکردی باعث می‌شود تا قدرت پیشرانه ۳/۶ لیتری خورجینی ۶ سیلندر با افزایش ۱۴۷ واحدی به ۴۵۵ اسب‌بخار و گشتاور نیز با افزایش ۲۰۳ واحدی به ۵۷۶ نیوتن‌متر برسد. در خودروهای سریع و قدرتمند، مقدار زیادی از مسئولیت بر عهده استفاده از ترمزهای قوی قرار می‌گیرد. SVE، سایکلون جدید را به قدرت مهارکننده نیرومندی مجهز کرده که به‌طور اختصاصی برای این پیکاپ طراحی و تولید شده است. در سیستم ترمز سایکلون از کالیپرهای آلیاژی ۶ پیستونی و روتورهای شکاف‌دار ۱۳/۶ اینچی در چرخ‌های جلو استفاده می‌شود. اد همبرگر مدیرعامل HVC می‌گوید:

ترمزها در زمان کمی، خودرو را متوقف کرده و تغییر درخورتوجهی ایجاد می‌کنند.

از آنجا که ۸۰ درصد ترمز در جلو انجام می‌شود، ترمز عقب دست‌نخورده باقی می‌ماند؛ رنگ قرمز روی کالیپرهای عقب هم تنها برای شباهت به ترمزهای جلو، انجام شده است. تمام چهار کالیپر نیز با نوشته رسمی «Syclone» به رنگ سیاه تزئین شده‌اند.

2019 GMC Syclone / وانت جی ام سی سیکلون

قابلیت‌های فرمان‌پذیری با کاهش سیستم تعلیق و افزایش قدرت مطابقت پیدا می‌کنند؛ علاوه‌بر این، میل موج‌گیر عقب و کمک‌فنرهای سفارشی، به‌خوبی می‌توانند پیکاپ جی‌ام‌سی سایکلون را کنترل کنند. سایکلون یک خودروی مخصوص مسابقه درگ نیست و به همین علت لاستیک‌های میشلن پایلوت اسپرت 2S، نخستین انتخاب SVE هستند.

یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های جی‌ام‌سی سایکلون، زیبایی خیره‌کننده آن است. اغلب نمی‌توانیم جلوه‌های بصری زیادی در یک پیکاپ ببینیم، اما ظاهر زیبا در اینجا اولویت دارد. SVE رکاب‌های جانبی ایجاد کرده است که اگر بیننده خوبی باشید، به‌راحتی می‌توانید آن‌ها را احساس کنید. آن‌ها مأموریت دومی هم دارند که افزایش نزدیکی سایکلون به پیاده‌رو است. رکاب همچنین پوشش خوبی برای فریم نمایان سایکلون به شمار می‌رود که در جی‌ام‌سی کنیون (GMC Canyon) هم به کار می‌رود.

2019 GMC Syclone / وانت جی ام سی سیکلون

پلکان سپر عقب نیز حذف شده است و با پوشش پلاستیکی همرنگ بدنه جایگزین می‌شود؛ جی‌ام‌سی سایکلون در حقیقت پیکاپی کاری نیست؛ یا حداقل مانند نسخه اولیه نباید با این عنوان مورد استفاده قرار گیرد. کفی عقب پیکاپ با پوشش چهارتکه گران‌قیمتی پوشیده می‌شود که به اندازه کافی محکم است. رینگ‌های ۲۰ اینچی پنج‌پره در رنگ‌ سیاه مات همراه‌با لاستیک‌های مشیلن، ترکیب بسیار جالبی برای این پیکاپ به همراه می‌آورد.

2019 GMC Syclone / وانت جی ام سی سیکلون

هیچ‌کدام از نشان‌های سایکلون از نوع برچسب‌های ارزان‌قیمت نیستند. درعوض آن‌ها دارای نشان‌های سه‌بعدی با ابعاد گسسته هستند. تنها استثنا، نشان بسیار بزرگ روی در کفی عقب پیکاپ است که با رنگ سیاه یک‌دست تزئین می‌شود؛ برخلاف سایر نشان‌ها که به رنگ قرمز روشن هستند و باعث می‌شود جالب‌تر و برجسته‌تر به نظر برسند. تنها بخشی که از ظرافت کلی و پیشرفت‌های ظاهر طراحی سایکلون منحرف می‌شود، برآمدگی بسیار بزرگ روی کاپوت است که حتی ابعاد بزرگ‌تری نسبت به شورولت کلرادو ZR2 دارد.

در داخل، SVE کار خاصی انجام نمی‌دهد؛ صندلی‌های چرمی سیاه با آرم‌های قرمز برجسته سایکلون روی پشتی‌ها، زیرپایی سیاه با تزئین مشابه، نشان قدرت سایکلون برحسب اسب‌بخار و شماره دستگاه تولیدی در میان ۱۰۰ نسخه از جمله پیشرفت‌های فضای داخل کابین هستند که SVE ارائه می‌کند.

2019 GMC Syclone / وانت جی ام سی سیکلون

جی‌ام‌سی سایکلون ۲۰۱۹ بسیار چابک و سریع است. بااین‌حال پیکاپ سال ۱۹۹۱ نیست، اما به‌هرحال سریع است. سایکلون جدید ابعاد بزرگتری نیز دارد، بااین‌حال می‌تواند طی ۴/۵ ثانیه از حال سکون به سرعت ۹۶ کیلومتربرساعت دست یابد که تنها ۰/۳ ثانیه با مدل ۱۹۹۱ اختلاف دارد؛ گرچه سایکلون ۲۰۱۹ سنگین‌تر است. راننده می‌تواند خودرو را در دنده پایین روشن کند، یا همه چیز را به جعبه‌دنده هشت سرعته خودکار بسپارد یا هم می‌تواند ازطریق دکمه‌های بسیار کوچک کنار اهرم تعویض دنده، پیکاپ را در دنده‌های مختلف قرار دهد. تمام این ۳ گزینه کاملاً خوب هستند، اما هیچ‌کدام به‌طور خاص برای پیکاپ اسپرت تقویت‌شده جذاب نیستند. به همین دلیل بد نیست که SVE از اهرم تعویض دنده دستی کنار فرمان استفاده کند که احتمالاً با وجود پیچیدگی طراحی، بسیار جذاب‌تر به نظر می‌رسند.

پیکاپ جی‌ام‌سی سایکلون ۲۰۱۹ ثابت‌قدم و به‌طرز شگفت‌انگیزی نرم و سبک است و در عین حال هنگام چرخیدن خونسرد عمل می‌کند. به‌لطف دو رزوناتور، صدای منتشرشده ازطریق خروجی‌های دوگانه سیستم اگزوز بسیار دلپذیر خواهد شد؛ خروجی‌های اگزوز از جنس فولاد ضد زنگ هستند. اگرچه این صدا با تصویر کلی پیکاپ سازگار نیست، اما به اندازه کافی قدرتمند به نظر می‌رسد که هر کسی بداند سایکلون چاره‌ی کار است.

2019 GMC Syclone / وانت جی ام سی سیکلون

با وجود تفاوت‌ها، تمام اجزای اصلی که سایکلون مدل ۱۹۹۱ را به‌عنوان خودروی افسانه‌ای مدرن تبدیل کرده‌اند، حضور دارند. اجزای یادشده شامل قدرت خیره‌کننده، ظاهر بی‌نظیر و نادر بودن تمام قدرت موجود در کوچک‌ترین پیکاپ تولیدی جی‌ام‌سی می‌شود. SVE تنها ۱۰۰ دستگاه از پیکاپ جی‌ام‌سی سایکلون ۲۰۱۹ تولید می‌کند که شماره آن‌ها روی داشبورد و سوئیچ قرار می‌گیرد. برخلاف مدل سال ۱۹۹۱، این‌بار خریداران می‌توانند سایکلون خود را با هر رنگی که دوست دارند سفارش دهند؛ خریداران همچنین می‌توانند نسخه دیفرانسیل عقب را نیز انتخاب کنند.

2019 GMC Syclone / وانت جی ام سی سیکلون

نسخه سفارشی سایکلون باعث افزودن ۳۹ هزار و ۹۹۵ دلار به قیمت جی‌ام‌سی کنیون خواهد شد که می‌تواند آن را حتی با وجود تمام اجزای استفاده‌شده و همچنین قوای فنی با ضمانت ۳ ساله یا ۶۰ هزار کیلومتر، به پیشنهادی گران‌قیمت تبدیل کند. 

دانلود        360P        720P

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

منبع motor1
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده