نگاهی عمیق به هیوندای سوناتا توربو 2018

نگاهی عمیق به هیوندای سوناتا توربو 2018

مقامات هیوندای در مدل ۲۰۱۸ از سدان پرطرفدار سوناتا، با تجهیزات بیشتر، قیمت کمتری ارائه می‌دهند.  در این مطلب به بررسی هیوندای سوناتا ۲۰۱۸ نسخه‌ی لیمیتد با پیشرانه‌ی ۲ لیتری توربوشارژ می‌پردازیم.

زمانی بود که خودروهای کلاس سدان متوسط طرفداران بسیاری داشتند، ولی امروز در بیشتر بازار کشورهای مختلف، شاسی‌بلندها و کراس‌اورها گوی سبقت را ربوده‌اند. به عنوان مثال در بازار آمریکا و در ۱۱ ماه گذشته از سال ۲۰۱۷، تمام خودروهای سدان متوسط معمولی، در تمام نمودارهای رسمی آمار فروش از شاسی‌بلندها و کراس‌اورها فروش پایین‌تری تجربه کرده‌اند.

با این‌حال، در کلاس سدان خانوادگی، هنوز هم برندهای مختلف به رقابت می‌پردازند؛ هوندا نسل جدید آکورد را رونمایی کرده است در حالی‌که، تویوتا کمری جدید هم معرفی شده است. از سوی دیگر هیوندای با فیس‌لیف نسل هفتم سوناتا همراه جعبه‌دنده‌ی جدید، شاسی ارتقایافته، کابین جادارتر، طراحی پخته‌تر جلوپنجره و چراغ‌های جدید ارائه می‌کند، تا پا به عرصه‌ی رقابت سرد در کلاس سدان‌های متوسط سال ۲۰۱۸ بگذارد.

sonata 2018

پیشرانه و عملکرد فنی؛ بهتر ولی پایین‌تر از رقبا

با اینکه مدل ۲۰۱۸ سوناتا تغییرات زیادی داشته است، اما هنوز هم پیشرانه‌ی استاندارد ۲.۴ لیتری با قدرت ۱۸۵ اسب بخار، جوابگوی نیازهای بسیاری از مشتریان خواهد بود. پیشرانه‌ی چهار سیلندر توربوشارژ ۲ لیتری با قدرت ۲۴۵ اسب بخار و گشتاور ۳۵۰ نیوتن‌متر دیگر گزینه‌ی موجود است که به لطف جعبه‌دنده‌ی هشت سرعته خودکار جدید، عملکردی مانند پیشرانه‌ی V6 ولی بدون حجم بالای آن، در اختیار قرار می‌دهد.

مدل جدید ۲ لیتری در مقایسه با مدل ۲۰۱۵ سوناتا اسپرت، عملکرد فنی قابل توجهی به نمایش می‌گذارد؛ در تست شتاب، در زمان ۷.۱ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد که حدود یک ثانیه از مدل ۲۰۱۵ با زمان ۸ ثانیه در تست صفر تا ۱۰۰، سریع‌تر است. با این‌حال سوناتای جدید در برابر رقبای اصلی خود در تست سرعت صفر تا ۱۰۰، هیچ حرفی برای گفتن ندارد. به عنوان مثال هوندا آکورد مدل ۲ لیتری ۲۰۱۸ نسخه‌ی تورینگ همانند مدل ۲۰۱۷ سدان شورولت مالیبو نسخه‌ی پریمیر، در زمان ۵.۷ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد.

Hyundai Sonata 2018 / هینودای سوناتا

سوناتا در تست درگ ۴۰۰ متر نیز با زمان ۱۵.۳ ثانیه و حداکثر سرعت ۱۵۱ کیلومتر بر ساعت پایین‌تر از رقبا قرار می‌گیرد. آکورد و مالیبو در زمان ۱۴.۳ ثانیه و با حداکثر سرعت‌های به ترتیب، ۱۵۹.۸ و ۱۵۹.۹ کیلومتر بر ساعت مسیر مستقیم ۴۰۰ متری را طی کردند.

بسیاری از کارشناسان مطرح خودرو، از سیستم ترمز و عملکرد آن در شرایط رانندگی پیست ابراز رضایت کرده‌اند. به عنوان مثال در تست رانندگی در مسیر 8 شکل، سوناتا با نیروی گرانش متوسط ۰.۶۶g زمان ۲۶.۷ ثانیه ثبت کرده است که فاصله‌ی زیادی با رقبای اصلی خود ندارد. در تست‌های رانندگی جاده‌ای، سوناتا با اینکه سدان نسبتاً بزرگی است، اما حس رانندگی یک خودروی بزرگ را تداعی نمی‌کند. مانور دادن با سوناتا در جاده‌های پر پیچ و خم چندان مشکل نیست و البته برخلاف تصور کارشناسان، شعاع حرکتی فرمان و پیچیدن آن مناسب است.

Hyundai Sonata 2018 / هینودای سوناتا

تجهیزات رفاهی و ایمنی؛ بهتر و بیشتر با قیمت کمتر

همانطور که ذکر شد، سوناتای ۲ لیتری در مقایسه با رقبای قدرتمند خود، سرعت و شتاب کمتری در اختیار راننده قرار می‌دهد؛ اما سوناتا در بخش قیمت کاملا مصمم در میدان رقابت باقی می‌ماند. گران‌ترین نسخه‌ی سوناتا، مدل ۲ لیتری لیمیتد بوده که با تجهیزات استاندارد بسیاری همراه شده است و خبری از انواع پکیج آپشن گران‌قیمت نیست. تجهیزات ایمنی استاندارد این مدل شامل سنسورهای پارک عقب، سیستم ترمز اضطراری خودکار با قابلیت شناسایی عابر پیاده، سیستم هشداردهنده‌ی نقطه‌ی کور راننده، سیستم هشداردهنده‌ی ترافیک در عقب، سیستم کمکی تعویض لاین و هشداردهنده‌ی انحراف از لاین و سیستم کمکی ترمزگیری است.

Hyundai Sonata 2018 / هینودای سوناتا

علاوه بر این، تقریباً تمام تجهیزات رفاهی که وجود آن در یک سدان متوسط انتظار می‌رود، در این نسخه از سوناتا مشاهده می‌شود: درب صندوق عقب برقی، چراغ‌های جلو و عقب LED، سیستم گرمایشی و سرمایشی در صندلی‌ها، تهویه مطبوع دو منطقه‌ای، نمایشگر لمسی ۷ اینچی، رهیاب ماهواره‌ای، اندروید اتو و اپل کارپلی، شارژ بی‌سیم و سیستم صوتی به همراه ۱۰ بلندگو و ساب‌ووفر. از تزئینات طراحی بدنه می‌توان به جلوپنجره‌ی توری، رنگ کروم تیره، رنگ سیاه در پایین سپر جلو و رنگ سیاه در پیش زمینه‌ی چراغ‌های جلو اشاره کرد.

Hyundai Sonata 2018 / هینودای سوناتا

با اضافه کردن زیرپایی‌ها از جنس موکت قیمت نهایی سوناتا ۲ لیتری لیمیتد مدل ۲۰۱۸ در عدد ۳۳ هزار و ۴۶۰ دلار توقف کرد. هوندا آکورد نسخه‌ی تورینگ ۲ لیتری مدل ۲۰۱۸ با تجیهزات رفاهی و ایمنی مشابه، قیمتی حدود ۳۶ هزار و ۶۹۰ دلار دارد که البته سدان هوندا به‌صورت استاندارد به سیستم نمایش فنی اطلاعات روی شیشه (HUD) مجهز است.

سوناتا ۲۰۱۸ در کابین به اندازه‌ی آکورد به‌روزرسانی نشده است. با اینکه بیشتر شرکت‌های خودروسازی در محصولات خود نمایشگرهای لمسی قرار می‌دهند و دکمه‌های کنترلی سنتی را حذف کرده‌اند، اما سوناتای جدید هنوز هم چند دکمه‌ی کنترلی در کابین دارد. سیستم سرگرمی و اطلاعاتی به دلیل گرافیک قدیمی نقشه‌های رهیاب ماهواره‌ای، کمی از مد افتاده به‌نظر می‌رسد. اما میدان دید راننده در سوناتا به لطف پنجره‌های بزرگ و صندلی‌های اسپرت و راحت، بسیار مناسب است.

sonata 2018

مصرف سوخت؛ بهتر و شاید بهترین

جعبه‌دنده‌ی هشت سرعته‌ی خودکار جدید عملکرد روان و هماهنگی دارد که با قرار گرفتن در کنار سیستم فرمان بهینه‌سازی شده، سوناتا کاملاً گوش به فرمان شده است. تیم مهندسی هیوندای برای خریدارانی که به دنبال حداقل مصرف سوخت هستند، مدل سوناتا اکو را در نظر گرفته‌اند.

این مدل که حداکثر ۱۷۸ اسب بخار قدرت تولید می‌کند به‌طور میانگین در شهر ۸.۴ در بزرگراه ۶.۳ و به‌صورت ترکیبی ۷.۶ لیتر سوخت در هر ۱۰۰ کیلومتر مصرف دارد. بر اساس آمار رسمی ارائه شده توسط آژانس حفاظت از محیط زیست ایالا متحده، مدل ۲ لیتری سوناتا ۲۰۱۸ در شهر ۱۰.۲ در بزرگراه ۷.۳ و به‌صورت ترکیبی ۹ لیتر سوخت در هر ۱۰۰ کیلومتر مصرف می‌کند.

نسخه‌ی توربوشارژ سوناتا در تست‌های مصرف سوخت مجله‌ی آمریکایی موتورترند، با مصرف شهری ۱۰، بزرگراه ۵.۸ و به‌صورت ترکیبی ۸.۱ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر، عملکرد قابل توجهی ارائه داده است. به‌خصوص مصرف سوخت سوناتا در بزرگراه که حتی برای خودروهای با پیشرانه و ابعاد کوچک‌تر هم رقم بسیار خوبی است.

Hyundai Sonata 2018 / هینودای سوناتا

کلام آخر

بدون شک سوناتای جدید در کلاس سدان‌های متوسط بهترین گزینه‌ی موجود نیست؛ ولی این خودروی پرطرفدار، به دلیل داشتن تجهیزات رفاهی و ایمنی فراوان در کنار قیمت مناسب (به‌خصوص در نسخه‌های لیمیتد و اسپرت) سدان وسوسه‌کننده‌ای است. با در نظر گرفتن ارتقای فنی و سواری بهتر مدل ۲۰۱۸ به همراه نسخه‌های متنوع با قیمت‌های مختلف، سوناتا هنوز هم بازار در این کلاس، حضور پررنگی خواهد داشت.

منبع motortrend

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید