نگاهی عمیق به مرسدس AMG S65 مدل ۲۰۱۸

نگاهی عمیق به مرسدس AMG S65 مدل ۲۰۱۸

مرسدس‌بنزهای S کلاس، نماد خودروی لوکس و پیشرفته در صنعت خودروسازی هستند و اضافه کردن چاشنی AMG، چیزی جز شاهکار از این محصول، نتیجه نخواهد داد.

وقتی به مشخصات مرسدس AMG S65 روی کاغذ نگاه می‌کنیم، هیچ چیز منطقی به‌ نظر نمی‌آید: قیمت S65 حدود ۸۲ هزار و ۵۰۰ دلار بیشتر از مدل S63 است؛ اما در ۰.۷ ثانیه دیرتر به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد، حداکثر سرعت این دو محصول مرسدس برابر است و تمام آپشن‌ها و فناوری‌های موجود در S65 در S63 نیز وجود دارد.

نیک مارتین، مدیر تولید AMG، می‌گوید:

همیشه مشتریانی وجود دارند که خواهان ۱۲ سیلندر هستند؛ آن‌ها به دنبال نهایت عملکرد در یک خودرو هستند.

2018 Mercedes-AMG S65

S65 خودرویی متفاوت و یکی از معدود سدان‌های فعلی بازار جهانی است که با پیشرانه‌ی ۱۲ سیلندر V شکل عرضه می‌شود. تیم مهندسی مرسدس به ترکیب فرمول قوای فنی و انتقال قدرت دست نزده است؛ این پیشرانه و قوای فنی S کلاس، تنها موردی است که در مدل ۲۰۱۸ این خودروی لوکس، تغییر نکرده است. مارتین اشاره می‌کند که مشتریان این خودرو، نه به دلیل منطقی بودن آن، بلکه فقط به دلیل «بهترین» بودن، این خودرو را خریداری می‌کنند:

S65 به دلیل نبود S75 است که وجود دارد.

در ادامه به مهم‌ترین نقاط ضعف و قوت این سدان لوکس و پرقدرت می‌پردازیم.

2018 Mercedes-AMG S65

نقاط قوت

قدرت بی‌نظیر

توان خروجی ۶۲۱ اسب بخاری S65 مثال‌زدنی است؛ اما بیشتر از آن، این گشتاور ۱۰۰۰ نیوتن‌متری آن است که حرفی برای گفتن باقی نمی‌گذارد و البته از دور موتور ۲۳۰۰ در دسترس است. در هر سرعت و هر دنده‌ای، پیشرانه فقط یک هدف دارد؛ برای سبقت گرفتن در هر زمانی، قدرت مورد نیاز در دسترس باشد. تمام این قدرت توسط محور عقب به جاده منتقل می‌شود.

طراحی داخلی AMG

S65 اولین و بهترین خودروی لوکس جهان است؛ اما تیم مهندسی AMG، در طراحی داخلی این سدان از المان‌های عملکردمحور استفاده کرده است. از جمله این موارد، فرمان منحصر‌ به فرد و پدال‌های بزرگ پشت آن و پنل دیجیتال و اسپرت فرمان است.

شاسی هوشمند

سه حالت مختلف راحت، اسپرت و منحنی برای سیستم تعلیق S65 در نظر گرفته شده است. در حالت منحنی، خودرو در هنگام پیچیدن تا ۲.۶۵ درجه به پهلو خم می‌شود تا فشار نیروی گرانش بر سرنشینان کمتر شود. این سیستم به قدری خوب عمل می‌کند که حس هندلینگ عالی و فعال شدن سیستم ضد گردش در دیگر خودروهای لوکس را تداعی می‌کند. حالت سیستم تعلیق منحنی فقط در خودروهای محور‌عقب فعال می‌شود؛ فعال شدن این سیستم، به یک مخزن فشار هیدرولیک به همراه تنظیم میل‌گاردان روی مدل‌های 4Matic نیاز دارد.

2018 Mercedes-AMG S65

نقاط ضعف

جعبه‌دنده‌ی قدیمی

S65 تنها مدل S کلاس مرسدس است که هنوز از جعبه‌دنده‌ی هفت سرعته استفاده می‌کند؛ قدیمی بودن این جعبه‌دنده با هر تعویض دنده کاملا مشخص است. البته فراموش نکنیم که فقط این جعبه‌دنده می‌تواند از گشتاور V12 مرسدس برآید. عملکرد کُند و سنگین این جعبه‌دنده، بخصوص در رانندگی شهری، بسیار مشهود است. شروع حرکت معمولا با دنده‌ دو صورت می‌گیرد، مگر اینکه در حالت رانندگی اسپرت پلاس باشید. این جعبه‌دنده در مقایسه با جعبه‌دنده‌ی ۹ سرعته‌ی موجود در دیگر سدان‌های S کلاس، کاملا عملکرد ضعیفی دارد.

نیاز به اتوبان‌های مخصوص آلمان

بر اساس گفته‌های مقامات مرسدس، یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های S65 فقط در اتوبان‌های آلمان در دسترس است. در واقع با استفاده از ۱۲ سیلندر و گشتاور خارق‌العاده در سرعت بالای ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت، S65 به راحتی ۶۰۳ اسب بخارِ S63 را پشت سر می‌گذارد. این سرعت و شتاب واقعا بی‌نظیر است، البته اگر در اتوبان‌های آلمان باشید؛ چرا که در بیشتر کشورهای جهان حداکثر سرعت مجاز ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت است.

قیمت بسیار بالا

با قیمت پایه ۲۲۹ هزار و ۵۰۰ دلار، S65 حتی از سدان‌های مرسدس-میباخ و سوپراسپرت‌های پرقدرت نیز گران‌تر است. البته قیمت آپشن‌ها را هم نباید فراموش کرد. مدلی که تصاویر آن را مشاهده می‌کنید، ۲۴۱ هزار ۲۹۵ دلار قیمت دارد.

2018 Mercedes-AMG S65

در پایان این مطلب به موارد جالبی در مورد مدل‌های S کلاس مرسدس اشاره می‌کنیم:

۱- خبری از دریفت نیست

سیستم 4Matic و قوای فنی مرسدس AMG S63 مشابه مدل E63 S است، اما حالت رانندگی دریفت موجود در E63 S در S63 وجود ندارد. بر اساس گفته‌ی نیک مارتین، به‌ نظر تیم مهندسی مرسدس، حالت دریفت اصلا برازنده‌ی S کلاس نیست.

۲- ستاره‌ی منطقه‌ی شمال شرقی آمریکا

۲۰ درصد تمام S کلاس‌های فروخته‌شده در بازار آمریکا، در منطقه‌ی کلان‌شهری نیویورک (نیویورک، کنتیکت و نیوجرسی) یا مناطق منتهی به منهتن تردد دارند. این بخش از آمریکا، برای یک خودروی لوکس بسیار حائز اهمیت است؛ نمایندگی‌های مجاز مرسدس در منهتن، روزانه ۱۵۰ سرویس یا سالانه ۴۱ هزار سفارش سرویس مدل‌های S کلاس انجام می‌دهند.

۳- کمیاب

با وجود جذابیت و قدرت نسخه‌های AMG مرسدس S کلاس، فروش این مدل‌ زیاد بالا نیست. فقط پنج درصد مدل‌های S کلاس مرسدس AMG هستند. مارتین می‌گوید «S کلاس‌های AMG بسیار کمیاب هستند».

۴- صندلی جلو یا عقب؟

مقامات مرسدس، اطلاعات دقیقی از درصد استفاده‌ی مشتریان مبنی بر رانندگی خودرو یا استخدام یک راننده برای S کلاس ندارند؛ ولی آپشن پکیج صندلی‌های عقب، نشان‌گر تمرکز ویژه بر راحتی صندلی عقب است. حدود ۱۰ درصد خریداران S کلاس و ۳۰ درصد از خریداران میباخ این پکیج آپشن را انتخاب می‌کنند. مقامات مرسدس معتقدند که بر اساس این آمار، می‌توان راننده بودن یا تمایل مالک به نشستن بر صندلی عقب‌ را تخمین زد.

۵- سیستم شروع حرکت

 S63 مدل ۲۰۱۸، اولین مدل از S کلاس است که به سیستم شروع حرکت AMG با نام «شروع مسابقه» مجهز شده است. با استفاده از این سیستم، S63 با وزن ۲۱۸۰ کیلوگرم، در زمان ۳.۴ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد.

۶- ترمزهای با دوام

 آپشن ترمزهای سرامیک کربنی مدل‌های S63 و S65، همان ترمزهای موجود در خودروی ایمنی شروع مسابقات فرمول یک، مرسدس AMG GT S است. ترمزهای این خودرو، سه فصل از مسابقات فرمول یک را پشت سر گذاشت و سپس تعویض شد. در واقع این ترمزها توان توقف مرسدس را در زمان بسیار طولانی دارند؛ قیمت این آپشن، ۸ هزار و ۹۵۰ دلار است.

۷- حضور در باشگاه بالای ۱۰۰ هزار دلاری‌ها

 بر اساس ادعای مقامات مرسدس، از هر سه خودروی صفر کیلومتر با قیمت بالای ۱۰۰ هزار دلار که در بازار آمریکا خریداری می‌شود، یک خودرو از مدل‌های مرسدس است. مسلما خودروهای گران‌قیمتی چون مرسدس و فراری فروش بالایی ندارند؛ ولی نمی‌توان قیمت بالای محصولات مرسدس از S کلاس تا نسخه‌های AMG، میباخ یا اسباب‌بازی‌های خشنی چون AMG GT و G65 را نادیده گرفت.

 

 

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

منبع motor1 motor1
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده