بهترین خودروهای دنیا، برای سرقت از بانک!

دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۰
مطالعه 13 دقیقه
هرچند تیتر این مطلب، خنده‌آور و عجیب به نظر می‌رسد، موضوع مطالعه‌ی یک کارشناس صنعت خودرو بوده است تا بهترین مدل‌های دنیا برای یک سرقت بزرگ و فرار از دست پلیس، انتخاب شوند.

اگر فیلم‌هایی مثل شغل ایتالیایی و سریع و خشمگین با موضوع دزدی و رانندگی را دیده باشید، به اهمیت خودروهای مورد استفاده در چنین شرایطی پی خواهید برد. البته این مطلب قرار نیست راه‌گشای افراد در انجام یک سرقت موفق باشد؛ اما آشنایی با شرایطی که یک خودروی مناسب برای دزدی‌های بزرگ لازم دارد، می‌تواند برای ما به عنوان یک راننده‌ی عادی با نیازهایی مشابه یک سارق، مفید واقع شود.

اولین چیزی که یک سارق بانک به هنگام انتخاب «خودروی مناسب» مدنظر قرار می‌دهد، فضای کافی برای ذخیره‌ی پول و دیگر اشیاء سرقتی است. در مرحله‌ی بعد، شتاب‌گیری عالی برای فرار از محل جرم و موفقیت در بازی دزد و پلیس اهمیت خواهد داشت که در این حالت، توانایی خودرو در حرکت سریع، خصوصا روی مسیرهای ناهموار و خارج از جاده، بسیار باارزش است. فراموش نکنیم که یک سارق معمولا توانایی مالی کافی برای خرید یک خودروی گران‌قیمت و همه فن‌حریف ندارد؛ پس ابرخودروهای پرشتاب و میلیون دلاری در فهرست ما جایی نخواهند داشت.

در ادامه‌ی این مطلب، به بررسی ۱۰ خودروی برتر دنیا می‌پردازیم که برای سرقت و فرار از چنگ پلیس، مناسب هستند.

۱۰- سوبارو WRX STI

این خودرو برای چهار یا حتی پنج نفر، انسان بالغ فضا دارد و علاوه بر صندوق عقب جادار، با سیستم دودیفرانسیل دائمی، قابل خرید است.

پیشرانه‌ی توربوشارژ و مجهز به اینترکولر WRX، حدود ۲.۵ لیتر حجم دارد، اما ۴ سیلندر خطی است. این نسخه از سوبارو، قدرت ۳۰۵ اسب بخار و گشتاوری نزدیک به ۴۰۰ نیوتن‌متر ارائه می‌کند که برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت، ظرف ۴.۷ ثانیه کافی است؛ ضمن اینکه ثبت سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت برای WRX STI، تنها ۱۱.۷ ثانیه زمان می‌برد.

هرچند برای سرقت‌های بزرگ، شتاب خودرو بیش از نهایت سرعت اهمیت دارد و سوبارو WRX STI می‌تواند به سرعت ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت هم دست یابد. این خودرو، صرفا با جعبه‌دنده‌ی ۶ سرعته‌ی دستی قابل خرید است و در حالت پایه، حدود ۳۶ هزار دلار قیمت دارد.

۹- فولکس‌واگن گلف R

آنچه باعث می‌شود گلف را بالاتر از سوبارو WRX STI قرار دهیم، فضای عالی در صندوق عقب و سایز مناسب بدنه‌ی آن است که به هنگام مانور در ترافیک، بسیار کارآمد خوهد بود. از سویی دیگر، گلف R مانند WRX از آپشن انتقال قدرت به صورت دو دیفرانسیل پشتیبانی می‌کند.

این هاچبک دوست‌داشتنی که همچنان به عنوان پرفروش‌ترین خودروی اسپرت دنیا در این کلاس بدنه شناخته می‌شود، با پیشرانه‌ی ۴ سیلندر ۲ لیتری ارائه می‌شود که به لطف استفاده از توربوشارژ و اینترکولر، ۲۹۵ اسب بخار قدرت و ۳۸۰ نیوتن‌متر گشتاور دارد. گلف R، ظرف ۵.۲ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و برای ثبت سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت به ۱۳ ثانیه زمان نیاز دارد.

آستانه‌ی قیمت گلف R،  حدود ۳۶ هزار دلار است و با هر دو نوع جعبه‌دنده‌ی ۶ سرعته‌ی دستی و دوکلاچه‌ی اتوماتیک قابل خرید خواهد بود. نهایت سرعت این مدل، محدود به ۲۴۰ کیلومتر بر ساعت است.

۸- دوج رم 3500HD

البته برای سرقت از بانک و حمل کیسه‌های پول، داشتن یک خودروی سواری با صندوق عقب مناسب کفایت می‌کند؛ اما اگر هدف، یک بانک بزرگ با ذخایر عظیم پول و طلا باشد، داستان متفاوت خواهد بود. نسخه‌ی 3500HD از وانت دوج، می‌تواند باری به وزن ۳۲۰۰ کیلوگرم را به دوش بکشد و البته توانایی‌های فنی بسیار خوبی در عبور از مسیرهای ناهموار خارج جاده داشته باشد.

پیشرنه‌ی غول‌آسای این وانت، ۶.۷ لیتر حجم دارد که با استفاده از توربوشارژ و اینترکولر، قدرت ۳۸۵ اسب بخار و گشتاور ۵۴۵ نیوتن‌متر تولید می‌کند. وانت دوج با این شرایط، ظرف ۸.۵ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و در حدود ۱۷۰ کیلومتر بر ساعت، نهایت سرعت خواهد داشت.

دوج رم 3500HD با حداقل آپشن‌ها ۳۵ هزار دلار قیمت دارد؛ اما نسخه‌ی دیگری از آن با پیشرانه‌ی دیزل به گشتاور ۱۲۲۵ نیوتن‌متر و قسمت بار بزرگ‌تر، بیش از ۵۵ هزار دلار قیمت خواهد داشت.

۷- لکسوس GX460

در نگاه اول، استفاده از یک شاسی‌بلند لوکس برای سرقت مناسب به نظر نمی‌رسد؛ اما نباید فراموش کرد که این خودرو، درواقع نمونه‌ای ارزان‌تر از تویوتا لندکروزر با توانایی‌های فنی مشابه است. لکسوس GX460، برای جابه‌جایی ۷ نفر مناسب خواهد بود و با جمع‌ کردن صندلی‌های آن، می‌توان به اندازه‌ی یک وانت فضای بار داشت.

پیشرانه‌ی ۴.۶ لیتری GX460، قدرت ۳۰۰ اسب بخار و گشتاور ۴۵۰ نیوتن‌متر فراهم می‌کند که هرچند برای بدنه‌ی ۲۴۰۰ کیلوگرمی آن چندان زیاد به نظر نمی‌رسد؛ اما رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت در ۷ ثانیه را ممکن خواهد کرد. نهایت سرعت این خودرو، ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت است.

قیمت نسخه‌ی استاندارد GX460، حدود ۵۲ هزار دلار است که شامل سیستم دودیفرانسیل هوشمند و جعبه‌دنده‌ی ۶سرعته‌ی اتوماتیک با قابلیت تعویض دستی از پشت فرمان می‌شود.

۶- رنجروور اسپرت

باید قبول کنیم، رانندگی با این خودرو چندان ارزان نخواهد بود و به سرمایه‌گذاری بیشتری نیاز دارد. این مدل از لندروور هرچند لوکس و نازپرورده به نظر می‌رسد، برای حرکت سریع در مسیرهای سخت و با شیب‌های تند، بهتر از لکسوس GX460 عمل خواهد کرد.

پیشرانه‌ی رنجروور اسپرت، شامل یک موتور دیزلی توربوشارژ و اینترکولردار ۳ لیتری است که ۲۵۵ اسب بخار قدرت و ۶۰۰ نیوتن‌متر گشتاور دارد. بالاترین گشتاور این مدل، از دور موتور ۱۷۰۰ دور بر دقیقه حاصل می‌شود تا برتری محسوسی به هنگام شروع حرکت داشته باشد. این خودرو، ظرف ۷.۵ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و نهایت سرعت آن به ۲۲۰ کیلومتر بر ساعت محدود شده است.

قیمت هر دستگاه رنجروور اسپرت، از ۶۵ هزار دلار شروع می‌شود و با آپشن‌های کامل که عمدتا رفاهی و لوکس هستند، نزدیک به ۹۰ هزار دلار قیمت خواهد داشت.

۵- تویوتا کرولا

البته این خودرو در مقایسه با دیگر مدل‌های این فهرست، نسبتا ضعیف است؛ اما نه‌تنها با بودجه‌ی پایین در کشورهای مدرن قابل خرید خواهد بود، می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای مخفی شدن در ترافیک باشد، چراکه یکی از پرفروش‌ترین خودروهای دنیا است.

پیشرانه‌ی ارزان‌ترین مدل کرولا، طبق معمول سال‌های گذشته؛ ۱.۸ لیتری ۴ سیلندر است. نسخه‌ی ۲۰۱۷ از این خودرو، قدرت ۱۳۲ اسب بخار و گشتاور ۱۷۵ نیوتن‌متر فراهم می‌کند که برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت در کمتر از ۱۰ ثانیه کافی است. میانگین مصرف سوخت کرولا، حدود ۷ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر خواهد بود.

امروزه با پرداخت مبلغی نزدیک به ۱۹ هزار دلار، می‌توان صاحب کرولا با جعبه‌دنده‌ی اتوماتیک CVT شد. مدل‌های دست دوم این خودرو با قیمتی کمتر از ۵ هزار دلار در بازارهای جهان قابل خرید هستند.

۴- نیسان GT-R

به عقیده‌ی نیروهای پلیس آمریکا، این خودرو یک کابوس واقعی است. خودرویی که در نمونه‌های دست دوم، حدود ۵۰ هزار دلار قیمت دارد، اما تواناییهای فنی یک سوپراسپرت را ارائه می‌کند.

پیشرانه‌ی ۳.۸ لیتری توئین‌توربو، قدرت ۵۶۵ اسب بخار و گشتاور ۶۳۷ نیوتن‌متر به همراه دارد تا در ۲.۹ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد. نیسان GT-R، برای رسیدن به سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت به زمان ۷ ثانیه احتیاج دارد و نهایت سرعت ۳۱۵ کیلومتر بر ساعت در اختیار راننده می‌گذرد.

قیمت نمونه‌ی مدرن نیسان GT-R، نزدیک به ۱۱۰ هزار دلار است، اما نسخه‌های بهینه‌سازی شده‌ی آن (از جمله مدل ساخت نیسمو) بیش از ۱۷۵ هزار دلار قیمت دارند. نیسان GT-R با فضای کافی در صندوق عقب، سیستم دو دیفرانسیل هوشمند و جعبه‌دنده‌ی ۶ سرعته‌ی اتوماتیک با امکان تعویض از پشت فرمان، ارائه می‌شود.

۳- رنجروور SVR

باز هم رنجروور و این‌ بار، مدل SVR در رتبه‌ی سوم فهرست بهترین خودروهای مناسب فرار، قرار می‌گیرد. اگر بخواهیم به سراغ سریع‌ترین شاسی‌بلند دنیا با توانایی حرکت در مسیرهای خارج جاده برویم، بهتر است نسخه‌ی SVR رنجروور را، برتر از بی‌ام‌و X6 M و پورشه کاین توربو بدانیم.

این خودرو با پیشرانه‌ی ۸ سیلندر ۵ لیتری و مجهز به سوپرشارژر ساخته می‌شود که قدرت ۵۵۰ اسب بخار و گشتاور ۶۸۰ نیوتن‌متر فراهم می‌کند. رنجروور SVR، حدود ۲.۵ تن وزن دارد؛ اما برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت، تنها ۴.۵ ثانیه زمان می‌برد و حتی در ۱۱ ثانیه به سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. نهایت سرعت این خودرو به ۲۳۵ کیلومتر بر ساعت محدود شده است.

رانندگی با یکی از بهترین شاسی‌بلندهای جهان، ارزان نخواهد بود و با جعبه‌دنده‌ی ۶ سرعته‌ی اتوماتیک، حدود ۹۰ هزار دلار هزینه در بر خواهد داشت.

۲- جیپ گرند چروکی SRT

مسلما توانایی‌ گرندچروکی در مسیرهای خارج جاده، به خوبی رنجروور SVR نیست؛ اما درعوض به میزان قابل ملاحظه‌ای ارزان‌تر است. نسخه‌ی SRT از جیپ، امروزه یکی از سریع‌ترین شاسی‌بلندهای دنیا محسوب می‌شود.

پیشرانه‌ی ۶.۴ لیتری تنفس طبیعی، قدرت ۴۷۵ اسب بخار و گشتاور ۶۴۰ نیوتن‌متر ارائه می‌کند که رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت، ظرف ۴.۴ ثانیه را ممکن خواهد کرد.جیپ گرند چروکی SRT در ۱۱.۵ ثانیه به سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و نهایت سرعت آن، ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت است.

این خودرو، با قیمت ۶۸ هزار دلار عرضه می‌شود و با آپشن‌های کامل تا ۸۰ هزار دلار قیمت خواهد داشت. نسخه‌ی استاندارد جیپ گرند چروکی SRT، سیستم دو دیفرانسیل دائمی و جعبه‌دنده‌ی ۸ سرعته‌ی اتوماتیک را به همراه دارد.

۱- فورد F-150 رپتور

با توجه به موضوع این مطلب که انتخاب یک خودروی سریع با قابلیت حرکت در مسیرهای ناهموار و توانایی حمل بارهای غیرمعمول است، نسخه‌ی رپتور از وانت فورد F-150 به عنوان بهترین مدل انتخاب می‌شود. این خودرو حتی در حالت پایه، بهترین آپشن‌های فنی برای حرکت در خارج جاده را دارا است و البته روی زمین سخت هم بسیار سریع و پرشتاب عمل می‌کند.

پیشرانه‌ی فورد F-150 رپتور، ۳.۵ لیتری توئین‌توربو و مجهز به اینترکولر است که ۴۵۰ اسب بخار قدرت و ۶۹۰ نیوتن‌متر گشتاور دارد. این خودرو برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت، تنها ۵ ثانیه زمان می‌برد و نهایت سرعتی در حدود ۱۷۰ کیلومتر بر ساعت دارد.

آستانه‌ی قیمت فورد F-150 رپتور، ۵۰ هزار دلار است، درحالیکه با جعبه‌دنده‌ی مدرن ۱۰ سرعته و اتوماتیک فورد، رینگ‌های اسپرت، لاستیک‌های پهن و سیستم دو دیفرانسیل مستقل ارائه می‌شود.

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود