با سیستم دفاع در برابر سلاح میکروبی تسلا مدل ایکس آشنا شوید

با سیستم دفاع در برابر سلاح میکروبی تسلا مدل ایکس آشنا شوید

تسلا در خودروهای پرچمدار خود از سیستم تهویه‌ی پیشرفته‌ای بهره می‌برد که توانایی فیلتر کردن هوای آلوده و میکروبی را دارد. نام این سیستم، حالت دفاع در برابر سلاح‌های میکروبی است. در ادامه با نحوه‌ی عملکرد این سیستم آشنا می‌شویم. با زومیت همراه باشید.

تسلا به استفاده از نام‌های عجیب و دور از انتظار شهرت دارد. می‌توان به حالت Ludicrous در مدل اس و ایکس اشاره کرد که توان بالایی را در اختیار راننده قرار می‌دهد. طبق همین سنت، تسلا نام سیستم فیلترینگ ذرات آلوده‌ی مضر در هوای خودروهای خود را، حالت دفاع در برابر سلاح‌های میکروبی (Bioweapon Defense Mode) نامیده است. این سیستم ضرات معلق کوچک‌تر از ۲.۵ میکرون را فیلتر می‌کند تا با ورود به ریه‌ مشکلات تنفسی ایجاد نکند. ضرات معلق PM2.5، سی برابر کوچکتر از قطر موی انسان هستند و با ورود به ریه و چسبیدن به آن‌ها، مشکلات متعددی ایجاد می‌کنند.

سیستم دفاع حالت میکروبی تسلا

طبق بررسی‌ها انجام شده، از هر سه نفر، یک نفر در معرض خطر ذرات PM2.5 قرار دارد. کودکان نیز بیش از سایر افراد در خطر این دسته از مواد مضر قرار دارند؛ زیرا عموما وقت خود را به بیرون از خانه و بازی کردن می‌گذرانند و بدن‌ آن‌ها نیز در حال تکامل بوده و توانایی مقابله با این ضرات را ندارد. 

طبق استانداردهای EPA، در هوای سالم نباید بیش از ۱۲ میکروگرم از این ذرات در هر متر مکعب وجود داشته باشد. به عنوان مثال این شاخصه برای هوای شهر لس‌آنجلس برابر با ۲۰ و برای پکن برابر با ۵۶ است. طبق مطالعات دانشگاه هاروارد، هوای کثیف پکن می‌تواند تا ۲ سال از طول عمر را کاهش دهد.

اما سیستم تهویه‌ی مطبوع فوق پیشرفته‌ی تسلا مدل ایکس چه رفتاری دارد؟ سیستم دفاع در برابر سلاح‌های میکروبی تسلا با افت کیفیت هوا و افزایش ضرات معلق آن فعال شده و به واسطه‌ی فیلترهای پیشرفته و البته گران‌قیمت خود، به میزان فوق‌العاده‌ای این ضرات را فیلتر می‌کند. عملکرد این سیستم را می‌توانید در نمودار زیر مشاهده کنید.

سیستم دفاع حالت میکروبی تسلا

سیستم دفاع در برابر سلاح‌های میکروبی تسلا عملکرد سریع و موثری دارد. تسلا طی آزمایشی عملکرد سیستم تهویه‌ی پیشرفته‌ی خود را نمایش داده است. این شرکت سیستم خود را نمایشی و تبلیغاتی نمی‌داند و معتقد است در زمان‌های بحرانی به خوبی می‌تواند جان سرنشینان را نجات دهد. سیستم دفاع در برابر سلاح‌های میکروبی تسلا، به میزانی قدرتمند است که حتی هوای بیرون کابین خودرو را نیز تهویه می‌کند. طی آزمایش تسلا پس از چند دقیقه، مدل ایکس توانست ۴۰ درصد از ذرات معلق در هوای بیرون کابین را نیز بکاهد. 

شاید شرایط قرارگیری در معرض سلاح‌های میکروبی کمی دور از ذهن باشد. اما با مشکلات آلاینده‌های هوا، تسلا مدل ایکس می‌‌تواند گزینه‌ای قابل اطمینان برای عبور و مرور سالم در شهر‌های آلوده باشد.

در ادامه شما را به تماشای ویدیوی عملکرد سیستم دفاع در برابر سلاح‌های میکروبی خودروی تسلا مدل ایکس دعوت می‌کنیم.

لینک دانلود

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

منبع treehugger
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده