شورولت بولت در برابر تسلا مدل 3؛ بهترین خودروی الکتریکی بازار چیست؟

شورولت بولت در برابر تسلا مدل 3؛ بهترین خودروی الکتریکی بازار چیست؟

تسلا به عنوان بزرگ‌ترین خودروساز اتومبیل‌های الکتریکی، سعی در گسترش تنوع محصولات خود دارد. مدل سه جدیدترین محصول تسلا است که برچسب قیمتی پایینی دارد. در ادامه به مقایسه‌ی ویژگی‌ها و شاخص‌های کلیدی مهم‌ترین خودروهای الکتریکی بازار، تسلا مدل 3 و شورولت بولت پرداخته می‌شود. با زومیت همراه باشید.

ایلان ماسک (Elon Musk)  و تسلا مدل سه در چند روز گذشته توجهات زیادی را به خودشان جلب کرد‌ه‌اند، با این حال جدید‌ترین خودروی تسلا اولین محصولی نیست که توانایی رسیدن به برد حداکثر ۳۲۰ کیلومتر را دارد. این افتخار به شورولت بولت ۲۰۱۷ که در اواخر سال جاری میلادی به بازار می‌آید، تعلق خواهد گرفت. در حالی که تسلا اعلام کرده بود تا زمان نزدیک شدن به سال ۲۰۱۷ از گفتن جزئیات مدل سه تسلا امتناع می‌کند، ولی با وجود اطلاعات اندک از این خودرو می‌توان تسلا را با رقیب سرسخت خود یعنی شورلت بولت مقایسه کرد.

chevrolet bolt

مسئله اصلی هنگام خرید خودروهای الکتریکی، قابلیت طی مسافت آن‌ها است. یکی از دلایل موفقیت مدل اس تسلا این بود که میزان مسافت نسبتاً زیادی را می‌توانست با یک بار شارژ طی کند. هر دو کمپانی تسلا و شورلت خوب می‌دانند که باید حداقل ۱۶۰ کیلومتر بیشتر از برد پایه خودروهای الکتریکی معمول در بازار را طی کنند. به منظور تحقق این خواسته هر دو شرکت از باتری‎های بزرگی در محصولاتشان استفاده کرده‌اند.

chevrolet bolt

شورولت بولت دارای بسته‌ی باتری نسبتاً بزرگ 40 کیلووات-ساعت لیتیوم یونی است که به صورت مسطح در کف خودرو جانمایی شده است. این کار دو مزیت عمده دارد؛ اول پایین آوردن مرکز جرم خودرو است که می‌تواند در خوش فرمانی خودروی الکتریکی نقش اساسی ایفا کند و دوم عمل کردن باتری‎ها به عنوان بخشی از ساختار اصلی خودرو است.  موتور الکتریکی بولت بر روی محور جلو نصب شده است. توان و گشتاور خروجی این موتور الکتریکی ۲۰۰ اسب بخار و ۲۶۶ پوند-فوت است. مانند اکثر موتورهای الکتریکی، نمونه‌ی به کار رفته در بولت نیز با جعبه‌دنده‌ی تک سرعته‌ی خودکار جفت شده است. این چیدمان زنجیره توان موجب می‌شود بولت بتواند در ۷ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد. شورولت ادعا کرده است که پس از طی ۳۲۰ کیلومتر، نیاز به شارژ مجدد باتری‎های بولت خواهید داشت.

تسلا از ارایه جزئیات حجم باتری مدل سه خودداری کرده است، ولی با حساب سر انگشتی می‌توان دریافت که این خودرو از بسته‌ی باتری لیتیوم یونی ۶۵ تا ۷۰ کیلووات-ساعت استفاده خواهد کرد، که این سایز باتری معادل با کوچک‌ترین باتری مدل اس است. باتری مدل ۳ نیز در کف خودرو جانمایی شده است، درست مانند مکانی که اغلب خودروهای الکتریکی و شرکت شورولت پیشنهاد داده‌اند. مدل سه با دو چیدمان تک و دو موتور الکتریکی عرضه خواهد شد که برد و عملکرد خودرو متعاقباً اعلام خواهد شد. هر دو نسخه‌ی مذکور به جعبه‌دنده‌ی تک سرعته‌ی خودکار مجهز شده‌اند. تسلا در رابطه با قدرت خروجی مدل سه نیز سخنی به میان نیاورده است، ولی طبق محاسبه‌ی سرانگشتی نسخه‌ی تک موتور الکتریکی موجود در محور عقب، این خودرو توانی حداقل معادل با شورولت بولت تولید خواهد کرد. تسلا اعلام کرده است که مدل 3 طبق بررسی‌های موسسه‌ی EPA قابلیت طی ۳۴۴ کیلومتر را خواهد داشت که بسته‌ی باتری اضافی نیز برای افزایش این میزان به مشتریان ارائه خواهد شد. ایلان ماسک اظهار کرده است که مدل سه، در مدت زمان ۶ ثانیه از سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت خواهد رسید.

tesla model 3

هنگامی که سخن از شارژ کردن خودرو به میان می‌آید، تسلا تنها خودروسازی است که به طور تخصصی روی خودروهای الکتریکی کار کرده است و احتمال دارد در این زمینه دارای برتری‌هایی نسبت به بولت باشد. تمام مدل‌های 3 با زیرساخت‌های سوپر شارژر تسلا سازگار هستند. این زیرساخت تسلا موجب شده ۶۱۳ جایگاه شارژ با ۳۶۲۸ نازل شارژ در سرتاسر ایالات متحده آمریکا وجود داشته باشد. این شبکه‌ی گسترده برای صاحبان خودروی تسلا خدمات رایگان ارائه می‌دهد. تنها ۳۰ دقیقه نیاز است تا مدل سه در این ایستگاههای شارژ از سطح شارژ صفر به ۱۰۰ درصد برسد. تسلا هم‌چنین اعلام کرده که استراتژی شارژ مناسبی برای مدل اس و ایکس نیز ارائه کرده است و نوید طی مسافت ۲۷۰ کیلومتری تنها با ۳۰ دقیقه شارژ در سوپر شارژرهای مستقر تسلا داده است.

tesla model 3

در طرف مقابل شورولت بولت از نبود قابلیت شارژ سریع خودروهایش در مقایسه با مدل سه تسلا رنج می‌برد. شورولت از شارژر سطح دو استفاده می‌کند و کمپانی اعلام کرده است که مشتریان ما باید انتظار زمان یک ساعته برای رساندن سطح شارژ صفر به ۸۰ درصد بسته‌ی باتری در بولت را داشته باشند. این میزان شارژ نوید طی مسافت ۲۵۵ کیلومتری را به صاحبان بولت می‌دهد. برای شارژ بولت با شارژر سطح دو می‌بایست نقاط خاصی در داخل شهر را مد نظر قرار دهید که به این شارژر دسترسی داشته باشند که اغلب نیازمند سفرهای طولانی و خسته کننده درون شهری برای یافتن چنین شارژرهایی خواهید بود. شورولت بولت نیازمند ۹ ساعت زمان برای شارژ کردن پک باتری با برق خانگی ۲۴۰ ولت است.

هر دو کمپانی شورولت و تسلا بر مقرون به صرفه بودن قیمت خودروهای الکتریکی خود اذعان دارند. با توجه به قیمت متوسط خودروها در امریکا عدد ۳۳ هزار دلار می‌تواند مبلغ حدودی خودروهای الکتریکی مذکور باشند. ماسک در ویدئوی منتشر شده در مورد قیمت مدل ۳ تسلا اعلام کرد که قیمت پایه‌ی این خودرو از ۳۵ هزار دلار شروع خواهد شد و با به کار بردن عبارت "آپشن متوسط" در توییتر خود، در مورد امکانات مدل ۳ اظهار کرد که قیمت آن معادل با ۴۲ هزار دلار برآورد می‌شود. تکنولوژی نیمه خودکار اتو پایلوت (AutoPilot)، سقف تمام شیشه‌ای، صفحه نمایش ۱۵ اینچی لمسی و سیستم سرگرمی تلفن همراه و چند رسانه‌ای تسلا به صورت استاندارد بر روی تمامی مدل‎های 3 وجود دارد. خیلی دور از انتظار نیست که نسخه فول این خودرو قیمتی حدود ۶۵ هزار دلار داشته باشد که البته آپشن‎هایی از قبیل سیستم تعلیق بادی، رینگ‌های بزرگ‌تر، تایرهای اسپرتی، سیستم تمام چرخ‌ها محرک، سیستم صوتی مجهز و با کیفیت، صندلی گرمکن و دیگر امکانات بر روی مدل سه تعبیه شده است.

مطابق با اعلام شرکت شورولت در ژانویه سال جاری، هاچ‌بک شورولت بولت قیمتی معادل با ۳۷ هزار دلار  دارد. البته این رقم با رونمایی بولت در زمستان سال آینده می‌تواند کمی تغییر کند. قابلیت‌های استانداردی همچون صفحه نمایش لمسی ۱۰.۲ اینچی با پلتفرم MyLink جنرال موتورز، دوربین‌های 360 درجه و وای‌فای برای خودروی الکتریکی شورولت در نظر گرفته شده است. قیمت حدودی بولت با وجود سیستم‌های ایمنی مانند هشدار برخورد از جلو و دستیار نقاط کور، معادل با ۴۰ هزار دلار پیش بینی می‌شود.

هر دو خودروی بولت و مدل 3 به خاطر الکتریکی بودن  شامل تخفیفات گسترده‌ای از سوی دولت‌های کشور‌های مختلف می‌شود.

در حالی که رقابت این دو خودرو بر روی کاغذ بسیار جذاب است، رقابت واقعی میان بولت و مدل 3 در جاده می‌تواند بسیار مهیج باشد. شورولت بولت قرار است در فصل آخر سال جاری میلادی پا به بازار دوستدار خودروهای الکتریکی بگذارد.  عرضه‌ی سری اول خودروهای مدل 3 تسلا در اوایل سال ۲۰۱۸ خواهد بود؛ البته اولویت با صاحبان کنونی تسلا است. نزدیک به ۲۰۰ هزار نفر در هفته گذشته خودروی مدل 3 را پیش ثبت نام کرده‌اند و انتظار دارند تا سال ۲۰۲۰ خودروی خود را تحویل بگیرند. تسلا تولید خودروهایش را در کارخانه خود در حوالی فریمونت (Freemont) کالیفورنیا به آرامی افزایش می‌دهد و همزمان کارخانه تولید باتری (GigaFactory) در نوادا را نیز گسترش می‌دهد.

به نظر شما در کشور ایران جایگاه یا بازاری برای ارائه خودروهای تمام الکتریکی وجود دارد؟ آیا زیرساخت‌های لازم برای ارائه اینگونه محصولات الکتریکی در کشورمان وجود دارد؟

لوگوی پدال

وبسایت پدال مرجع اخبار روز دنیای خودرو، بررسی و مقالات آموزشی و مکانی برای تبادل نظر دوستداران خودرو است.

منبع motortrend
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده