کارخانه لامبورگینی؛ محل تولد گاو‌های وحشی سنت آگاتا

کارخانه لامبورگینی؛ محل تولد گاو‌های وحشی سنت آگاتا

خط مونتاژ کمپانی لامبورگینی یکی از پیشرفته‌ترین خطوط تولید در دنیای صنعت مهندسی است. در این مقاله گشتی در کارخانه‌ی این شرکت خواهیم زد تا با نحوه‌ی تولید بهترین سوپراسپرت‌های جهان آشنا شویم. با زومیت همراه باشید.

بازدید از واتیکان یا کارخانه‌ی لارمبورگینی؟ هر دو گزینه پیش رو از مکان‎های فوق العاده دیدنی ایتالیا بوده که به حدی جذاب هستند که هر شخصی آرزوی دیدن این دو مکان را دارد.

دسترسی افرا عادی به مرکز اصلی فراری در مدنا (Modena) تا حدودی پیچیده و سخت است. اما بازید از شرکت لامبورگینی دارای شرایط متفاوتی است. برای بازید می‌توانید با حرکت قطار از رم به سمت بولوگنا (Bologna) و سپس طی مسافت ۳۲ کیلومتری به مقر اصلی کارخانه لامبورگینی در سنت‌آگاتا (Santagata) برسید. به محض ورود به مرکز سنت‌آگاتا، با ساختمان‌هایی شکیل و قرار گرفته در انبوهی از درختان سبز لیمو مواجه خواهید شد.

اندازه و وسعت کارخانه شبیه به مراکز خرید بزرگ حومه شهری است و سایت کارخانه نیز در مجاورت خیابان اصلی قرار دارد. بسیاری از خودروسازان از ورود دوربین شخصی به همراه بازدید کننده جلوگیری به عمل می‌آورند و قبل از ورود به خط اصلی مونتاژ، شما را از گیت‌های مخصوصی عبور می‌دهند. جنرال موتورز و کرایسلر تا جایی پیش رفته‌اند که بر روی دوربین تلفن همراه شما برچسب مخصوصی می‌زنند تا تمام موارد امنیتی کاملاً رعایت شود. اما لامبورگینی رفتار متفاوتی دارد و تنها از بازدیدکنندگان تفاهم‌نامه‌ای برای حفظ اسرار موجود در کارخانه گرفته می‌شود.

در ابتدای ورود به محیط کارخانه خودروهای اونتادور و هوراکان را مشاهده خواهید کرد. آن‌ها در دو خط مونتاژ متفاوت قرار می‎گیرند. در بین آن‌ها گروهی از کارگران پیشرانه ۶.۵ لیتری دوازده سیلندری اونتادور را مونتاژ می‌کنند (پیشرانه ۱۰ سیلندر هورکان در مجارستان مونتاژ می‌شود). گروه فولکس واگن برای ساخت و مدرنیزه کردن خط مونتاژ گالاردو در سال ۲۰۰۰ وارد عمل شد. کنترل دقیق ایستگاه‌ها با ساعت دیجیتالی موجب می شود تمام فعالیت های از پیش تعیین شده ایستگاه‌ها با دقت کنترل شود. تمامی مراحل با دقت و ریزبینی آلمانی به نحو احسنت انجام می‌شود.

لامبورگینی ۳۲۴۵ دستگاه خودرو در سال ۲۰۱۵ به فروش رسانده است. اواخر سال گذشته لامبورگینی زمین‌های خالی کنار کارخانه خود را خرید تا خط جدید مونتاژ لامبورگینی SUV را افتتاح کند. پیش‌بینی می‌شود میزان تولید این خودروی جدید به تنهایی از لحاظ حجم تولید بیشتر از خودرو‌های اونتادور یا هوراکان باشد.

در این تصویر می‌توانید از داخل هوراکان یک دستگاه اونتاور زرد رنگ آماده‌ی حرکت را مشاهده کنید. لامبورگینی هیچ گونه جاده تستی در داخل مجموعه کارخانه خود ندارد، بنابراین خودروهایش را در حوالی سنت‌آگاتا در معابر عمومی مورد آزمایش قرار می‌دهد.

برای پوشش داخلی چرم هر لامبورگینی از پوست شش یا هفت گاو استفاده می شود. مگر اینکه شما جنس پوشش داخلی را آلکانترا (Alcantra) انتخاب کرده باشید. در هر دو صورت، این پوشش‌ها در همین شرکت بریده و دوخته می‌شوند.

گروه فولکس واگن سیستم‌های کنترلی دقیقی را در این کارخانه لامبورگینی راه اندازی کرده‌اند. هر کدام از برچسب‌ها مقصد نهایی خودرو را نشان می‌دهد. به طور نمونه، مقصد نهایی این خودروی نشان داده شده در تصویر فوق شهر داوی (Davie) فلوریدا است.

خطوط مونتاژ لامبورگینی به سبک آلمانی‎ها ساخته شده است. ساعت نصب شده در خط مونتاژ به کارگران می‌گوید که دقیقاً چه قدر زمان دارند تا وظیفه محوله را قبل از ورود خودروی بعدی به ایستگاه به اتمام برسانند. با این وجود سرعت خط تولید این شرکت پایین است و روزانه ۱۰ هوراکان و ۵ اونتادور مونتاژ می‌شود.

کارگران خودروسازهایی که از مشکلات مربوط به گردن و کمر رنج می‌برند ممکن است با دیده‌ی حسرت به تصویر فوق نگاه کنند. لامبورگینی خودرو‌ها را به وسیله‌ی تیرک‌های عمودی به بالا هدایت می‌کند تا دسترسی به نقاط مختلف آن برای کارگران ساده‌تر باشد.

هوراکان پس از گذر از ۲۴ ایستگاه به ایستگاه پایانی رسیده است و آماده‌ی غرش است.

اونتادور بیشتر نیاز به مونتاژ دستی قطعات دارد، از این رو ۱۴ ایستگاه برای اونتادور در نظر گرفته شده است که زمان مورد نیاز هر ایستگاه نسبتاً زیاد است.

در حال حاضر تعداد کارکنان این شرکت بالغ بر ۱۲۷۵ نفر است. خط جدید مونتاژ خودروی شاسی بلند لامبورگینی نیازمند به کارگیری ۵۰۰ کارمند دیگر است.

با اینکه از تمام تکنولوژی‎های به روز در این کارخانه استفاده شده است اما مونتاژ پیشرانه دوازده سیلندری اونتادور به صورت دستی انجام می‌شود.

پیشرانه هوراکان ده سیلندر از مجارستان وارد می‌شود.

نه کارکنان و نه خودروها حق ندارند در فضای کارخانه دود تولید کنند!

خودروهایی که مونتاژ آن‌ها تمام شده است در انتظار تست دینامومتر می‌مانند. اونتادور می‌بایست توان حداکثری ۷۴۰ اسب بخار را در تست دینامومتر پشت سر بگذارد.

موزه در مجاورت کارخانه قرار دارد. شما می‎توانید تمامی محصولات این شرکت را از ابتدا تا به حال در اینجا مشاهده کنید.

تصویر فوق نیز مربوط به محیط کارخانه‌ی لامبورگینی در سال ۱۹۶۹ است.

نظر شما در مورد محیط و روند تولید در کارخانه‌ی لامبورگینی چیست؟


منبع roadandtrack

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید