کوالکام با پرداخت ۷۵ میلیون دلار پرونده شکایت اپل و دولت آمریکا را می‌بندد

چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۲:۳۹
مطالعه 1 دقیقه
لوگو کوالکام روی ساختمان مرکزی Qualcomm در روز روشن
کوالکام برای پایان‌دادن به شکایات اپل و مقام‌های دولتی علیه خود، با پرداخت جریمه‌ی ۷۵ میلیون دلاری موافقت کرد.
تبلیغات

سهام‌داران کوالکام موفق شدند کاری انجام دهند که اپل و مقام‌های دولتی آمریکا و برخی کشورهای دیگر از پسش برنیامدند و آن وادار‌کردن کوالکام به پرداخت جریمه به‌‌دلیل روش‌های ناعادلانه‌ی مجوزدهی پتنت‌ها بود.

به‌نقل از رویترز، کوالکام در بیانیه‌ی دادگاه اعلام کرد که موافق است ۷۵ میلیون دلار پرداخت کند تا دعوای حقوقی‌ای را حل کند که سهام‌داران مطرح کرده بودند.

سهام‌داران ادعا می‌کنند که کوالکام آن‌ها را درباره‌ی نحوه‌ی عملکرد روش‌های کسب‌وکار خود گمراه کرده و در‌نتیجه، قیمت سهام خود را به‌طور مصنوعی افزایش داده بود.

سهام‌داران به افشا‌نکردن کامل سازوکار کوالکام برای شیوه‌ی مجوزدهی پتنت‌ها اعتراض کردند. در آن زمان، این شرکت از اعطای مجوز پتنت‌های اساسی به برخی رقبا خودداری می‌کرد و گاهی اوقات، خرید تراشه‌های خود را یکی از شروط معامله قرار می‌داد.

اپل و کمیسیون تجارت فدرال آمریکا و سایر ناظران از چین و کره‌‌جنوبی بر‌اساس دلایل مشابهی از کوالکام شکایت کردند. دعاوی ادعا می‌کردند که اقدام کوالکام در گره‌زدن فروش تراشه‌های خود ازطریق قرارداد اعطای مجوز پتنت‌های اساسی ناعادلانه بود.

کوالکام با پایان‌دادن به شکایات اپل و متوقف‌کردن اقدامات دستگاه‌های نظارتی علیه خود، بیشترین پیروزی‌ها را در آن دعاوی کسب کرد و موجب شد که قیمت سهام شرکت دوباره روند افزایشی پیدا کند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات