بحران در بازار آیکوها: اعتبار اغلب توکن‌ های دیجیتال زیر سؤال است

بحران در بازار آیکوها: اعتبار اغلب توکن‌ های دیجیتال زیر سؤال است

عدم کارایی پروژه‌هایی که برای جذب سرمایه، توکن‌های رمزنگاری‌شده عرضه کرده‌اند، بازار آیکوها را به رکود بیشتر سوق می‌دهد.

در طول دو سال گذشته، پروژه‌های آیکو (ICO یا عرضه‌ی اولیه‌ی سکه) موفق شده‌اند که در بازار دارایی‌های دیجیتال، بیش از ۳۰ میلیارد دلار سرمایه جذب کنند. بااین‌حال اکثر این پروژه‌ها، به‌ویژه در زمینه‌های رشد کاربر، پذیرش بلاک‌چین و فعالیت کلی کاربران در سیستم‌های غیرمتمرکز، عملکرد امیدوارکننده‌ای نداشته‌اند.

خبر بد اینکه به نظر می‌رسد وضعیت از این هم بدتر شود.

تنها تعداد انگشت‌شماری از توکن‌های دیجیتال، در ارائه‌ی چشم‌اندازی روشن، مسیرهای رشد و معرفی موارد کاربردی فناوری بلاک‌چین که به سود کاربران است، موفق بوده‌اند.  

به‌عنوان‌ مثال سکه‌ی بایننس (BNB) که به‌عنوان ارز رمزنگاری‌شده‌ی صرافی دیجیتال Binance عرضه‌ شده، پروسه‌ی مبادلات همتا به همتا را بسیار تسهیل می‌کند. این سکه پس از راه‌اندازی صرافی غیرمتمرکز بایننس (DEX) معرفی شد. در حال حاضر هزاران تاجر، سکه‌ی BNB را در پرداخت‌های دیجیتال خود می‌پذیرند.

مثال دیگری از توکن‌های موفق، ارز رمزنگاری داخلی پروتکل غیرمتمرکز مبادلاتی 0X است که (ZRX) نام دارد. بسیاری از صرافی‌هایی که بر مبنای پروتکل 0X کار می‌کنند، برای تسهیل جریان نقدینگی باید ضرورتاً از این ارز استفاده کنند.

درحالی‌که توکن‌های متعددی در بازار دارایی‌های دیجیتال، مدعی هستند که در آینده، برنامه‌های کاربردی مفیدی را با استفاده از فناوری بلاک‌چین ارائه می‌کنند، ولی بیشتر این پروژه‌ها، از نقشه‌ی راه مبهم و استراتژی‌های بلندمدت برخوردارند. همان‌طور که سم گلمن از شرکت اوبر می‌گوید:

گرچه در دو سال گذشته آیکوها بیش از ۳۰ میلیارد دلار جذب سرمایه داشته‌اند، اما هنوز هیچ اپیلیکیشن یا برنامه‌ی رمزنگاری قابل‌تأملی، با یک پایگاه کاربری واقعی وجود ندارد. شاید نوسان قیمت BTC یک معضل باشد، اما فقدان پایه‌ی کاربر واقعی برای پروژه‌ها، چالش بزرگ‌تری است.

Binance

از طرف دیگر، کمیسیون اوراق بهادار و بورس ایالات‌ متحده آمریکا (SEC) نیز در حال اعمال محدودیت‌های قانونی بیشتری در این بازار است و همین امر، اکوسیستم آیکو را هم برای نوآوران و هم پروژه‌ها، فضای دشوارتری می‌کند.

این هفته، کمیسیون SEC آمریکا، دو پروژه‌ی آیکو با نام‌های AirFox و Paragon را به علت عدم رجیستر کردن توکن‌ها، منحل کرد و از مسئولین پروژه‌ها خواست که تمامی بودجه‌ی جمع‌آوری‌شده را به سرمایه‌گذاران بازگردانند. در بخشی از بیانیه‌ی SEC آمده است:

اگر سرمایه‌گذاران، توکن‌ها را در آیکوهای غیرقانونی خریده باشند و حالا بخواهند اقامه‌ی دعوی کنند، شرکت‌ها باید به آن‌ها غرامت بپردازند. قوانین رجیستری به شیوه‌ای طراحی‌ شده‌اند که سرمایه‌گذاران به‌طور حتم، همه‌ی اطلاعات کافی را دریافت می‌کنند. اطلاعاتی که اگر شرکت‌ها پیش از عرضه و فروش توکن‌ها، قوانین رجیستری ۱۹۳۰ (قانون بورس اوراق بهادار) را رعایت می‌کردند، منتشر می‌شد.

US Security and Exchange Commission

کمیسیون بورس اوراق بهادار آمریکا تأکید کرد که از بلاک‌چین و فناوری‌های نوظهور حمایت می‌کند. اما بار دیگر افزود که شرکت‌کنندگان در بازار باید مقررات هر منطقه را تصدیق و اجرا کنند. در بخش دیگری از این بیانیه آمده است:

ما تأکید می‌کنیم که شرکت‌کنندگان در بازار نوآوری‌های تکنولوژیکی، باید در چهارچوب قوانین اوراق بهادار فدرال (که به‌خوبی تنظیم‌شده‌اند و عملکرد مؤثری دارند) حرکت کنند. فرقی ندارد که اوراق بهادار، در فرم سنتی منتشر شده باشند یا از فناوری‌های جدید مانند بلاک‌چین استفاده کنند.

اهمیت بازار نزولی

روند نزولی بازار آیکوها در سال ۲۰۱۸، پروژه‌های خوب را از پروژه‌های بد متمایز می‌کند. پروژه‌هایی به بقای خود ادامه می‌دهند که دارای چشم‌انداز  و نقشه‌ی راه روشن، پایگاه کاربری فعال و یک مدل رقابتی هستند.

افت حجم سرمایه در این بازار باعث می‌شود سرمایه‌گذارانی که پیش‌ازاین، روی هر پروژه‌ای سرمایه‌گذاری می‌کردند، محتاط‌تر شوند. به‌تبع، پروژه‌هایی که می‌خواهند توکن‌های خود را بدون استراتژی رقابتی به فروش برسانند، با چالشی جدی مواجه خواهند بود.

باگذشت زمان، سرمایه‌گذاران یاد می‌گیرند که طبق ارزیابی‌های دقیق و پس از بررسی تمامی جنبه‌ها و ریسک‌های یک پروژه، سرمایه‌گذاری کنند. در نتیجه پروژه‌های ناکارآمد، فرصت‌های جذب سرمایه، کاربران فعال و تقاضای بازار را از دست می‌دهند.


منبع ccn

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید