۲۴ فروردین: زادروز سر رابرت الکساندر واتسون وات مخترع سرشناس اسکاتلندی

۲۴ فروردین: زادروز سر رابرت الکساندر واتسون وات مخترع سرشناس اسکاتلندی

123 سال پیش در چنین روزی یعنی 13 آوریل سال 1892 رابرت واتسون وات مخترع سرشناس اسکاتلندی دیده به جهان گشود. بیشترین شهرت وی بخاطر دستاوردهایش در خصوص رادار است که به نوعی باعث شکوفایی و خلق این صنعت شده است.

رابرت واتسون وات در شهر برچین اسکاتلند متولد شد. وی از نوادگان جیمز وات فیزیکدان و مخترع سرشناس اسکاتلندی است که از ایشان به عنوان پدر انقلاب صنعتی یاد می‌شود. رابرت واتسون وات بعد از پایان دوره ابتدایی و دبیرستان وارد دانشگاه داندی در اسکاتلند شد. و در دوران تحصیل خود بخاطر نبوغ بالای خود بالاترین رتبه‌های علمی را از دانشگاه دریافت کرد که برای نمونه می‌توان به جایزه‌ی کارنلی در شیمی اشاره کرد. رابرت واتسون وات در سال 1912 موفق شد در رشته‌ی مهندسی از دانشگاه داندی فارغ التحصیل شود. بعد از پایان دوره کارشناسی، پروفسور ویلیام پدی - ریاست دپارتمان فیزیک دانشگاه، فعالیت در دانشگاه به عنوان دستیار را پیشنهاد کرد و در همین دوران نیز رابرت واتسون وات را تشویق به تحقیق در خصوص امواج رادیویی کرد.

تحقیقات در خصوص سیستم‌های رادیوی ادامه پیدا کرد و به مرور موانع مختلفی که در راه واتسون وات قرار داشت رفع می‌شد. در آن دوران مفاهیم اولیه سیستم های رادار توسط سایر دانشمندان شکل گرفته بود، اما هیچ کاربرد عملی از آن وجود نداشت و به عبارتی مفاهیم اولیه به پختگی لازم برای کاربردی شدن نرسیده بود. در اواسط دهه 1930 دولت انگلستان خطر آلمان نازی را احساس کرد و لذا تصمیم گرفت تا به حمایت از پروژه‌های تحقیقاتی که می‌توانستند در جنگ احتمالی به آنها کمک کند بپردازد. رابرت واتسون وات بخاطر تجربه بسیار زیادی که از سال‌ها تحقیق در خصوص امواج رادیوی داشت به عنوان مسئول ساخت و توسعه رادار برای شناسایی هواپیماهای متجاوز به خاک انگلستان انتخاب شد و در سال 1939 وی موفق شد تا اولین آزمایش‌های موفقیت آمیز از رادار را انجام دهد.

این دستاورد علمی وی باعث شد تا نیروی هوایی آلمان در خلال نبرد هوایی معروف انگلستان که مربوط به حمله‌های هوایی بدون توقف و سنگین آلمان می‌شود با مشکلات فراوانی مواجه شود و بسیاری از هواپیماهای آلمانی توسط شکاری‌های انگلستان از بین بروند و شاید اگر رادار توسط روبرت واتسون وات اختراع نشده بود نتیجه جنگ آلمان با انگلستان به نوعی دیگر رقم می‌خورد.

سر روبرت الکساندر واتسون وات یکی از بزرگترین پیشگامان صنعت رادار در تاریخ 5 دسامبر سال 1973 و در 81 سالگی دیده از جهان فروبست.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده