آرم با تراشه ۵ نانومتری ۱۹۲ هسته‌ای در حوزه سرور به‌ رقابت جدی با اینتل می‌رود

آرم با تراشه ۵ نانومتری ۱۹۲ هسته‌ای در حوزه سرور به‌ رقابت جدی با اینتل می‌رود

آرم با به‌روزرسانی نقشه‌ی راه پروژه‌ی مهم Neoverse، اعلام کرد قصد دارد در سال‌های آتی، به‌طور جدی سراغ رقبای خود در بازار تراشه‌های سرور برود.

آرم دو سال پیش در حرکتی غیرمنتظره، پلتفرم آرم نئوورس (Arm Neoverse) را برای سرورها معرفی کرد.‌ Arm Neoverse نوعی فناوری کم‌مصرف برای رایانش محسوب می‌شود که به‌طور ویژه برای استفاده در دیتاسنترها خلق شده است. آرم یک سال پس از معرفی نئوورس، در سال ۲۰۱۹ دو پتلفرم Neoverse N1 و Neoverse E1 را به‌عنوان نخستین پلتفرم‌های رسمی نئوورس رونمایی کرد. در آن زمان، آرم ادعا کرد این پلتفرم‌ها ۶۰ درصد قدرت پردازشی بیشتری از هسته‌های Cortex-A72 ارائه می‌دهند. آرم در همین زمینه به‌تازگی مرحله‌ی بعدی پروژه‌ی نئوورس را برای رسانه‌ها تشریح کرد. نقشه‌ی راه جدید آرم اکنون شامل دو پلتفرم جدید نئوورس است.

پلتفرم Neoverse V1 با SVE

نئوورس V1 نخستین پلتفرم سری V به‌حساب می‌آید و طبق ادعای آرم، در پردازش‌های تک‌ترِدی (Single-Threaded) بیش از ۵۰ درصد قدرتمندتر از N1 است؛ البته برای وظایفی که بیشتر روی عملکرد و پهنای باند پردازنده‌ی مرکزی (CPU) متکی هستند.

نکته‌ی مهم این است که نئوورس V1 از افزونه‌های SVE (موسوم به Scalable Vector Extensions) پشتیبانی می‌کند. پشتیبانی از افزونه‌های SVE بدین‌معنی است که پلتفرم جدید آرم قابلیت بسیار زیادی برای عملکرد عالی در حوزه‌ی رایانش ابری با قدرت زیاد (High-Performance Cloud) و رایانش عادی با قدرت زیاد (High-Performance Computing) و یادگیری ماشین (Machine Learning) دارد. SVE با استفاده از نوعی مدل برنامه‌نویسی نرم‌افزاری امکان اجرای دستورالعمل‌های SIMD (دستور چندداده‌ای) را در مقیاس عدد صحیح و فرمت نقطه‌ی شناور bfloat16 در واحدهای وکتور بیشتر فراهم می‌کند. 

نقشه راه سپتامبر 2020 نئوورس آرم / ARM Neoverse

نقشه‌ی راه پروژه‌ی نئوورس آرم

پلتفرم Neoverse N2 برای عملکرد مقیاس‌پذیر

دومین پلتفرم جدید آرم نئوورس N2 نام دارد که بیشتر روی مقایس‌پذیر‌بودن متمرکز است. این پلتفرم درمقایسه‌با پلتفرم جدید دیگر آرم، قدرت پردازشی بیشتری ارائه می‌دهد تا منابع موردنیاز سیستم برای مقیاس‌گذاری افقی به‌منظور افزایش نودها دردسترسش قرار بگیرد. این قدرت پردازشی زیاد سیستم را قادر می‌سازد پردازش‌های مختلفی در حوزه‌ی رایانش ابری و SmartNICها و شبکه‌سازی سازمانی انجام دهد. افزون‌براین، نئوورس N2 درمقایسه‌با N1 درحدود ۴۰ درصد قدرت پردازشی بیشتری در پردازش‌های تک‌تردی ارائه می‌دهد؛ آن هم درحالی‌که مصرف انرژی نئووروس N2 برابربا نئوورس N1 است و هر دو پلتفرم فضایی مشابه اشغال می‌کنند. 

آرم می‌گوید پردازنده‌های جدیدش را به‌گونه‌ای طراحی کرده است تا با زیرساخت‌های فعلی سازگار باشند و از چندین سیستم‌عامل، سیستم‌های نظارتی، Xen و KVM و Docker پشتیبانی کنند. همچنین، آرم اعلام کرده پلتفرم‌های جدیدش از Kubernetes پشتیبانی می‌کنند. آرم می‌گوید پلتفرم‌های جدید پروژه‌ی نئوورس به‌مرورزمان در حال ظهور در زیرساخت‌های سرور و سیستم-روی-چیپ (SoC) هستند و نرم‌افزارها و ابزارهای مختلف با آن‌ها سازگاری بیشتری پیدا می‌کنند. 

برای کسب جزئیات بیشتر درباره‌ی پروژه‌ی نئوورس می‌توانید به این مقاله در سایت آرم مراجعه کنید. دیدگاه شما کاربران زومیت دراین‌باره چیست؟

منبع mspoweruser
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده