چرا سیری به دستیار صوتی ناکارآمدی تبدیل شده است

چرا سیری به دستیار صوتی ناکارآمدی تبدیل شده است

سیری، دستیار صوتی اپل قدیمی‌ترین دستیار مبتنی بر هوش مصنوعی به‌حساب می‌آید؛ اما در حال حاضر از بسیاری جهات از رقبای قدرتمندش عقب افتاده است.

حتی سرسخت‌ترین طرفداران اپل احتمالا این مسئله را انکار نخواهند کرد که سیری به یک فرصت سوخته تبدیل شده است. با آنکه دستیار صوتی اپل پیش از تمام رقیبان خود از راه رسید و دستیارهای هوشمند صوتی مبتنی بر هوش مصنوعی را محبوب کرد؛ اما طولی نکشید که به‌سرعت توسط همان رقیبان یعنی الکسای آمازون و گوگل اسیستنت به‌ زیر کشیده شد. هوم‌پاد، اسپیکر هوشمند اپل که تصور می‌شد دژ مستحکم جدید سیری باشد نیز نتوانست آن‌طور که باید انتظارها را برآورده کند. سیری از زمان آغاز به کارش، مسیری طولانی پیش‌روی خود داشته و فرهنگ توسعه‌ی اپل نیز موجب شده است این دستیار صوتی نتواند در پس گرفتن عرصه‌های واگذارشده به رقبا توفیق چندانی به‌ دست آورد.

سیری هنگامی که در سال ۲۰۱۱ به‌ همراه آیفون ۴ اس عرضه شد، از آمادگی لازم برخوردار نبود. این ادعا را سازندگان این دستیار صوتی در گزارش وب‌سایت اینفورمیشن در مورد تاریخچه‌ی توسعه‌ی سیری مطرح کرده‌اند. سیری به دلایل مربوط به تبلیغات و بازاریابی با عجله راهی بازار شد و درست از همان نقطه‌ی آغاز در مورد نحوه‌ی پیشرفت آن اختلاف و ناسازگاری وجود داشت.

کارکنان اپل انگشت اتهام را به سمت ریچارد ویلیامسون، مدیر اجرایی سابق اپل نشانه می‌گیرند؛ کسی که از سوی اسکات فورستال، مسئول آی‌اواس به سرپرستی تیم سیری گماشته شده بود. بر اساس اطلاعات موجود، ویلیامسون برخلاف مخالفت‌های اعضای تیم، تصمیمات خود را به آن‌ها تحمیل می‌کرد. یکی از آن تصمیمات این بود که عملکرد سیری تنها سالی یک بار بهبود و ارتقاء یابد. ویلیامسون این اظهارات را انکار می‌کند و برای فاجعه‌ی پیش‌آمده که حداقل خودش به آن اذعان دارد، اعضای تیم را مسئول دانسته است. در هر صورت، فورستال و ویلیامسون هر دو یک سال پس از فاجعه‌ی دیگری که با انتشار اپل مپس (اپلیکیشن نقشه‌ی اپل) به‌ وجود آمد، از شرکت اخراج شدند.

کارکنانی که در توسعه‌ی سیری در مراحل مختلف دخالت داشتند، اعتراف کرده‌اند که اپل برای محبوبیت غیر منتظره‌ی آمازون اکو آمادگی نداشت و فرهنگ پنهان‌کاری این شرکت نیز احتمالا در از بین بردن بیشتر فرصت‌های سیری مؤثر بوده است. هنگامی که اپل در سال ۲۰۱۲ مشغول کار روی اسپیکرهای اختصاصی خود بود، تصور نمی‌شد که یک روز سیری داخل آن قرار بگیرد؛ اما با عرضه‌ی اکو در سال ۲۰۱۴، اپل بدون درنگ مسیر خود را عوض کرد. با این حال، تا سال ۲۰۱۵ اعضای تیم سیری در جریان برنامه‌های مربوط به هوم‌پاد قرار نگرفته بودند و زمانی تصمیم به تغییر گرفته شد که دیگر بسیار دیر شده بود.

تا به امروز، سیری غالبا یک سیستم بسته باقی مانده است و از یکپارچگی‌های شخص ثالث اندکی بهره می‌برد که در واقع این مسئله از پیامدهای اجتناب‌ناپذیر سیاست‌های اپل محسوب می‌شود. در مقابل، اپل کماکان سرسختی را حفظ کرده است و به بهبودهای صورت‌گرفته در عملکرد سیری، صدای طبیعی، یادگیری ماشین و هوش مصنوعی آن افتخار می‌کند. دستیار صوتی اپل در حال حاضر صدای شبیه‌تری به انسان پیدا کرده است؛ اما هنوز حتی قادر به انجام نصف کارهایی که رقیبانش انجام می‌دهند، نیست.

منبع slashgear

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید