علی بابا از اولین تراشه مبتنی بر هوش مصنوعی خود با نام Hanguang 800 رونمایی کرد

علی‌بابا، بزرگ‌ترین شرکت تجارت الکترونیکی چین، از اولین تراشه‌ی استنتاجی مبتنی بر هوش مصنوعی خود با نام هانگوانگ ۸۰۰ (Hanguang 800) رونمایی کرد.

سال گذشته، علی‌بابا در پی آن بود تا اولین پردازنده‌ی هوش مصنوعی خود را راهی بازار کند. در آن زمان گفته‌شد که پردازنده‌ی مذکور به‌منظور توسعه‌ی کسب‌وکار این شرکت در حوزه‌ی ابری و اینترنت اشیا مورد استفاده قرار خواهد گرفت. بالاخره، غول اینترنتی علی‌بابا اولین تراشه‌ی استنتاجی مبتنی بر هوش مصنوعی خود را رونمایی کرد. این تراشه که دارای واحد پردازش عصبی است با نام هانگوانگ ۸۰۰ (Hanguang 800) معرفی شده است و می‌تواند با مصرف انرژی بهینه عملکرد وظایف یادگیری ماشین را به طرز چشمگیری سریع‌‌تر و با انرژی بیش‌تری بهبود ببخشد.

این تراشه در کنفرانس سالانه‌ی محاسبات فضای ابری علی‌بابا موسوم به Apsara Computing Conference در شهر هانگژو چین رسما معرفی شد. تراشه‌ی مبتنی بر هوش مصنوعی هانگوانگ ۸۰۰، درحال حاضر برای بهبود قابلیت‌های سایت‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی تجارت الکترونیک علی‌بابا مثل بهبود جستجوی محصول و ارائه‌ی توصیه‌ی شخصی بهتر به مشتریان مورد استفاده قرار گرفته است و در آینده نیز از طریق خدمات علی‌بابا کلاد (Alibaba Cloud) در دسترس مشتریان قرار خواهد گرفت.

چیپ هوش مصنوعی علی بابا / alibaba ai chip

علی‌بابا برای روشن‌تر شدن نحوه‌ی عملکرد این تراشه گفت، برای نمونه یکی از پلتفرم‌های‌ تجاری این شرکت به نام Taobao در حالت معمول برای دسته‌بندی عکس‌های حدود یک میلیون محصول و نمایش دادن آن‌ها در پیشنهاد‌های شخصی‌سازی شده معمولاً یک ساعت زمان لازم دارد؛ درحالی‌که به کمک تراشه‌ی هانگوانگ ۸۰۰، این عملیات در تنها ۵ دقیقه انجام می‌شود. غول اینترنتی علی‌بابا درحال حاضر از این تراشه در بسیاری از کسب‌و‌کارهای خود که به پردازش ماشین نیاز دارد، استفاده می‌کند. همچنین قرار است از تراشه‌ی هانگوانگ ۸۰۰، در بخش‌های دیگر کسب کار علی بابا از جمله ترجمه‌ی خودکار در سایت‌های تجارت الکترونیک، تبلیغات و همچنین بهبود سرویس‌های پشتیبانی مشتری نیز استفاده شود.

علی‌بابا هنوز اطلاعات دقیقی از زمان در دسترس قرار گرفتن این تراشه به مشتریان کلاد منتشر نکرده است؛ بااین‌وجود پیش‌بینی می‌شود که این تراشه به شرکت‌های چینی کمک خواهد کرد تا وابستگی خود را به ایالات متحده کاهش دهند. همچنین، این تراشه در جنگ تجاری آمریکا با چین و سخت‌تر شدن همکاری با شرکت‌های آمریکایی، به علی‌بابا کمک خواهد کرد تا به بازارهای بین‌المللی وارد شود و باعث رشد این شرکت در بازارهای خارج از چین خواهد شد. اگرچه به‌گفته‌ی گروه تحقیقاتی سینرژی، علی‌بابا در چین پیشرو بوده است؛ اما خارج از مرزهای این کشور در منطقه‌ی آسیا و اقیانوسیه پشت سر شرکت‌های بزرگی چون آمازون، مایکروسافت و گوگل حرکت می‌کند.

تراشه‌ی هانگوانگ ۸۰۰ توسط بخش T-Head شرکت علی‌بابا ساخته شده است که پروژه‌های توسعه‌ی تراشه‌های ابری و رایانش مرزی (edge computing) را در آکادمی تحقیق و توسعه‌ی جهانی علی‌بابا با بیش از ۱۵ میلیارد سرمایه‌گذاری به نام DAMO Academy رهبری می‌کند. بخش T-Head همچنین، سخت‌افزار و الگوریتم‌های تراشه را برای اپلیکیشن‌های تجاری مانند اپلیکیشن‌های خرده‌فروشی و لجستیک علی‌بابا توسعه داده است.

جف ژانگ، مدیر ارشد فناوری علی‌بابا دربیانیه‌ای گفت:

راه‌اندازی تراشه‌ی هانگوانگ ۸۰۰، گامی مهم در دستیابی به فناوری‌های نسل بعدی است و باعث افزایش توانایی‌های محاسباتی خواهد شد که ضمن بهبود راندمان انرژی، ابزاری برای گسترش کسب‌و‌کار خواهد بود.

پردازنده هوش مصنوعی علی بابا / alibaba ai chip

او در ادامه افزود:

در آینده‌ای نزدیک، قصد داریم با فراهم آوردن دسترسی از طریق تجارت ابری به محاسبات پیشرفته، به کمک این تراشه‌ی جدید مشتریان خود را مجهز به استفاده از این فناوری در هر زمان و هر مکان بکنیم.

علی‌بابا، بزرگ‌ترین شرکت تجارت الکترونیکی چین، پیش‌تر نیز اولین تراشه‌ی اختصاصی خود را در اوایل سال جاری با نام شوانتی ۹۱۰ (Xuantie 910) مبتنی بر معماری RISC–V را رونمایی کرده بود که دیگر دستاورد بخش T-Head بود. کار روی این تراشه با مجموعه دستورالعمل سخت‌افزار متن‌باز RISC-V به‌عنوان پروژه‌ای در دانشگاه برکلی آغاز شده بود. تراشه‌ی شوانتی ۹۱۰، برای اپلیکیشن‌های اینترنت اشیا با بار دستورالعمل‌های سنگین مانند رایانش مرزی، شبکه‌سازی و سیستم‌های رانندگی خودکار ایجاد شده است.

زیرمجموعه‌ی تحقیق و توسعه‌ی علی‌بابا یعنی Damo Academy با بسیاری از دانشگاه‌های سراسر جهان مانند برکلی همکاری می‌کند. پژوهشگران در این برنامه با هدف خدمت‌رسانی به دو میلیارد مشتری و ایجاد ۱۰۰ میلیون شغل تا سال ۲۰۳۵ روی مباحثی چون یادگیری ماشین، امنیت شبکه، محاسبات بصری و پردازش زبان طبیعی متمرکز هستند.


منبع techcrunch

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید