معرفی دیدنی ترین قلعه های ایران از زبان تریپ

بسیاری از مردم اطلاعات کافی در مورد قلعه‌های ایران ندارند؛ تیم تریپ توضیحات مختصری ارائه داده است و چند نمونه از قلعه های باستانی و زیبای ایران را معرفی می‌کند.

سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ی زومیت در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

«دژ» نام دیگر قلعه است که به‌معنی حصار سنگی با استحکام بالا بوده که از یک منطقه (شهر یا روستا) محافظت می‌کند. شاید این سؤال در ذهن بسیاری از کاربران نقش بسته باشد که اولین قلعه ها توسط چه اشخاصی در کجا و به چه منظوری ساخته شده‌اند. در پاسخ باید اظهار کرد که قلعه‌ها با سازماندهی و مدیریت نجیب‌زادگان در اروپا و خاورمیانه در سده‌های میانه برای دفاع از خود در جنگ ساخته شد. این قلعه‌ها به‌منظور حفاظت از شهرها و دهکده‌ها در زمان‌های قدیم در اطراف مکان‌های نام‌برده ساخته شده‌اند که توسط دژبان ها (افرادی استخدام‌شده برای حفاظت از قلعه و مانع عبور بیگانگان و دشمن) حفاظت می‌شوند و در صورت بروز مشکل به اهالی آن مکان خبر می‌دهند. این قلعه‌ها در اروپا، آسیا و خاورمیانه مرسوم بوده‌اند. ایران دارای قلعه های دیدنی و زیبایی است که توانسته نظر بسیاری از افراد (گردشگران و توریست ها) را به خود جلب کند. البته می‌توان گفت که لقب دیدنی ترین قلعه های کشورمان به قلعه های مجاور تبریز و زاهدان و قلعه های نام‌برده در زیر تعلق می‌گیرد.

قلعه نارین

نارین قلعه یکی از دیدنی ترین قلعه ها در مجاورت تبریز است که ارتفاع آن به حدود ۱۴/۵ متر می‌رسد. احتمال می‌رود که قلوه سنگ های موجود در قسمت مرکزی قلعه مربوط به تأسیسات درون آن است که در طول گذر زمان از بین رفته است. ابعاد این قلعه‌‌‌‌‌ی گردشگری که توانسته است نظر بسیاری از گردشگران و توریست‌ها را به خود جلب کند، به حدود ۵۰۰ متر در ۷۰۰ متر می‌رسد. مردم تهران با بلیط هواپیمای تهران - تبریز زیاد به این شهر سفر می‌کنند اما بسیاری از آن‌ها این قلعه را نمی‌شناسند و آن را تا به حال ندیده‌اند.

تریپ

مسافرانی که به این شهر سفر کرده‌اند، می‌توانند بلیط هواپیما تبریز تهران را با بهترین قیمت در سایت تریپ خریداری کنند و به تهران بازگردند.

قلعه لادیز زاهدان

قلعه لادیز یک بنای تاریخی معروف در شهر زاهدان است. مردم زیادی از سراسر کشور به زاهدان می‌روند و از این اثر ملی دیدن می‌کنند. بخش زیادی از این افراد پایتخت‌نشین هستند و با توجه به قیمت بلیط هواپیما تهران زاهدان بلیط خود را به‌صورت آنلاین از سایت‌های معتبر تهیه می‌کنند. این قلعه در کنار سفلی قرار گرفته و با میر جاوه ۱۷ کیلومتر فاصله دارد. از سنگ های درشت برای ساخت این قلعه استفاده شده است. دیوارهای این بنا خشتی است. قلعه تپه لادیز در دوره ساسانیان در روستای لادیز سفلی ساخته شد. این بنا در فهرست آثار ملی ایران در سال ۱۳۸۱ ثبت شده است.

قلعه حسامی گیلان

قلعه حسامی یا دژ رودخان واقع شده در روستای رودخان در بالای ارتفاعات جنگلی شهرستان فومن یکی از شهرستان‌های استان گیلان در شمال کشور است. ساخت قلعه حسامی مربوط به دوره سلجوقیان برمی‌گردد. ناگفته نماند که بسیاری از محققان بر این باورند که ساخت قلعه ی حسامی به دوره ی سلجوقیان مربوط نیست و ساخت آن به دوره ساسانیان جهت مقاومت در برابر حمله ی عرب ها به ایران باز می‌گردد.

قلعه الموت

قلعه الموت قلعه‌ای واقع در منطقه الموت قزوین است. این قلعه بر بلندی یک صخره به ارتفاع دو هزاروصدوشصت‌وسه متر قرار گرفته است. موضوع جالب و مهم در رابطه با این قلعه آن است که دژ مقر حسن صباح بنیان گذار دولت اسماعیلیان بوده است.

تریپ

قلعه مارکوه

قلعه مارکوه واقع بین رامسر و تنکابن است. این قلعه ۶۰۰ متر مربع وسعت دارد. نام این قلعه برگرفته از از روستایی که در آن قرار دارد، است اما مسئله ی مهم این است که بعضی افراد معتقدند این نام‌گذاری به دلیل مارهای زیاد موجود در آن منطقه است. به دلیل اینکه این قلعه‌ی مستحکم در دوره‌های گوناگون اسلامی وجود داشته و در جنگ بسیار مورد حمله و هجوم قرار گرفته، از آن عظمت بسیار زیبا و باشکوه فقط چهار برج و بارو باقی مانده است.

بسیاری از مردم ایران قلعه های مهم کشورمان را نمی‌شناسند. اما با دیدن این قلعه های نام‌برده‌شده می‌توان یکی از بهترین سفرها را در ذهن خود ثبت کرد. با مشاهده قیمت بلیط هواپیما چارتر از وب‌سایت‌های معتبر مانند تریپ می‌توانید بلیط خود را به‌صورت آنلاین رزرو کرده و به این شهرهای دیدنی سفر کنید.

منبع trip

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید