چگونگی استخراج بیت‌کوین از زبان کوین نیک

اگر درزمینه استخراج یا ماینینگ ارزهای دیجیتال فعال هستید و قصد فروش ارزهای استخراج شده را دارید، کوین نیک درکنار شما است.

سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ی زومیت در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

استخراج بیت‌کوین یا همان bitcoin mining این روزها تبدیل به موضوع صحبتی همه‌گیر شده و همه‌جا درباره‌اش صحبت می‌کنند. اما این ماینینگی که همه درباره‌اش حرف می‌زنند، چیست؟ در ادامه توضیح ساده‌ی این فرایند را می‌خوانید.

بیت‌کوین را پدربزرگ همه‌ی ارزهای دیجیتال می‌دانند. از همین ابتدا بهتر است بدانید که دیگر امکان استخراج بیت‌کوین با کامپیوترهای معمولی وجود ندارد. برای استخراج آن به چیزی نیاز دارید به نام ASIC که در ادامه توضیح داده خواهد شد. با این حال شما می‌توانید ارزهای دیجیتال دیگر را استخراج کنید و به کمک سرویس‌ها و راه‌های تبدیل مختلف آن‌ها را به بیت‌کوین تبدیل کنید. همچنین می‌توانید با قرض دادن قدرت پردازش کامپیوترتان به سرویس‌هایی مثل NiceHash، بیت‌کوین دریافت کنید یا اینکه کار ساده‌تر و کم‌ریسک‌تر را انتخاب کنید و به سراغ سایت‌های خرید و فروش ارز دیجیتال مثل کوین‌نیک بروید.

۱. استخراج بیت‌کوین چیست؟

این عمل در واقع حل مسائل ریاضی محاسباتی بسیار پیچیده توسط کامپیوترهای قدرتمند است. این مسائل آن‌قدر پیچیده‌اند که نمی‌توان دستی حلشان کرد. در حال حاضر احتمال اینکه یک کامپیوتر بتواند یکی از این مسئله‌ها را حل کند، ۱ در ۶ تریلیون است. برای اینکه متوجه شوید استخراج بیت‌کوین چطور کار می‌کند، می‌توان از فرایندی آشنا استفاده کرد؛ یعنی مقررات ارزهای غیردیجیتال و چاپی. مشتریان، به‌خصوص در آمریکا، به ارزهای چاپی اعتماد دارند؛ چرا که دلار آمریکا توسط بانک مرکزی ایالات متحده پشتیبانی می‌شود. یکی از مسئولیت‌های بانک مرکزی، پیگرد قانونی استفاده از ارزهای جعلی است.

حتی پرداخت‌های دیجیتالی هم که از دلار آمریکا استفاده می‌کنند، توسط این سیستم نظارتی کنترل می‌شوند؛ مثلا وقتی شما برای خرید آنلاین از کارت اعتباری استفاده می‌کنید، این تراکنش توسط یک شرکت پردازش پرداخت مثل مسترکارت یا ویزا پشتیبانی می‌شود. این شرکت‌ها علاوه بر اینکه سابقه‌ی تراکنش‌های شما را ثبت می‌کنند، سعی دارند از تقلب و کلاهبرداری هم جلوگیری کنند.

بیت‌کوین توسط یک سیستم نظارتی مرکزی کنترل نمی‌شود، بلکه توسط میلیون‌ها کامپیوتر در سطح جهان کنترل می‌شود که ماینر نام دارند. این شبکه‌ی کامپیوتری همان وظایفی را انجام می‌دهد که بانک مرکزی آمریکا، ویزا و مسترکارت انجام می‌دهند، اما تفاوت‌هایی اساسی هم دارد. ماینرهای بیت‌کوین هم تراکنش‌ها را ثبت و صحتشان را بررسی می‌کنند، اما برخلاف این سیستم‌های نظارتی مرکزی، ماینرهای بیت‌کوین در سراسر جهان پراکنده‌اند و داده‌های مربوط به تراکنش‌ها را در فهرستی عمومی که همه به آن دسترسی دارند، ثبت می‌کنند.

به خرید و فروش با استفاده از بیت‌کوین «تراکنش» گفته می‌شود. تراکنش‌هایی که در فروشگاه‌ها و هنگام خرید آنلاین انجام می‌شوند، توسط بانک، پایانه‌ی فروش و رسیدهای فیزیکی مستند می‌شوند. این مستند شدن در دنیای ارزهای دیجیتال از طریق تجمیع تراکنش‌ها در «بلوک» و اضافه کردن آن‌ها به یک فهرست عمومی به اسم «بلاک‌چین» یا زنجیره‌ی بلوکی است.

هنگامی که بیت‌کوین ماینرها، یک بلوک جدید را به بلاک‌چین اضافه می‌کنند، بخشی از کار آن‌ها بررسی اعتبار آن تراکنش‌ها است. از آنجایی که روزانه نزدیک به ۶۰۰ هزار خرید و فروش انجام می‌شود، تأیید همه‌ی آن‌ها برای ماینرها بسیار دشوار است. برای همین هروقت که آن‌ها موفق می‌شوند یک بلوک جدید از تراکنش‌ها را به بلاک‌چین اضافه کنند، به آن‌ها بیت‌کوین پاداش داده می‌شود. به مقدار بیت‌کوین جدیدی که با هر بلوک استخراج‌شده آزاد می‌شود «بلوک پاداش» گفته می‌شود. بلوک پاداش، بعد از هر ۲۱۰ هزار بلوک، که تقریبا معادل چهار سال است، نصف می‌شود.

در سال ۲۰۰۹، این مقدار ۵۰ بیت‌کوین بود. در سال ۲۰۱۳، ۲۵ و در ۲۰۱۸ به ۵.۱۲ رسید و در اواسط ۲۰۲۰، ۲۵.۶ خواهد بود. با این نرخ نصف شدن، تعداد کل بیت‌کوین‌های بازار به ۲۱ میلیون خواهد رسید؛ یعنی این ارز در طول زمان، کمیاب‌تر و ارزشمندتر خواهد شد و هزینه‌ی تولیدش برای ماینرها بسیار بالا خواهد رفت.

۲. استخراج بیت‌کوین چه فرایندی دارد؟

برای اینکه ماینرها بتوانند از تأیید تراکنش‌ها، بیت‌کوین به دست بیاورند، دو اتفاق باید رخ بدهد. اول اینکه باید حجمی یک مگابایتی از تراکنش‌ها را تأیید کنند که ممکن است فقط شامل یک تراکنش باشد، اما اغلب بسته به میزان داده‌ای که در هر تراکنش ذخیره می‌شود، هزاران تراکنش را شامل می‌شود. این بخش آسان کار است.

شرط دوم برای اضافه کردن یک بلوک از تراکنش‌ها به بلاک‌چین، حل یک مسئله‌ی ریاضی محاسباتی پیچیده توسط ماینرها است که به آن «اثبات کار» می‌گویند. کاری که آن‌ها در واقع دارند می‌کنند، رسیدن به یک عدد ۶۴ رقمی هگزادسیمال (دستگاه شانزده‌شانزدهی) به اسم «هش» است که کمتر یا معادل هش موردنظر باشد. در حال حاضر درجه‌ی سختی اضافه کردن یک بلوک چیزی حدود ۶ تریلیون است؛ یعنی احتمال اینکه یک کامپیوتر هشی کمتر از هش مدنظر تولید کند ۱ در ۶ تریلیون است.

توضیح خیلی ساده

تصور کنید که به سه نفر از دوستانتان می‌گویید که عددی بین ۱ تا ۱۰۰ انتخاب کرده‌اید، آن عدد را روی یک کاغذ می‌نویسید و در پاکت می‌گذارید. دوستانتان قرار نیست که عدد دقیق را حدس بزنند، بلکه باید اولین نفری باشند که عددی کمتر یا مساوی عدد مدنظر شما حدس می‌زنند. برای تعداد حدس‌ها هم هیچ محدودیتی وجود ندارد.

فرض کنید عدد مدنظر شما ۱۹ است. اگر نفر اول عدد ۲۱ را اعلام کند، می‌بازد چون ۲۱ از ۱۹ بزرگ‌تر است. اگر نفر دوم عدد ۱۶ و نفر سوم عدد ۱۲ را حدس بزند، هر دوی آن‌ها به جواب منطقی رسیده‌اند چون ۱۶ و ۱۲ از ۱۹ کوچک‌ترند. نفر دوم برای اینکه عددش به ۱۹ نزدیکتر است، هیچ امتیاز اضافی دریافت نمی‌کند.

 حالا همین سؤال «حدس بزن من به چه عددی فکر می‌کنم؟» را در نظر بگیرید، با این تفاوت که مخاطب شما سه تا از دوست‌هایتان نیستند و عدد موردنظر هم بین ۱ تا ۱۰۰ نیست. شما دارید از میلیون‌ها ماینر احتمالی سؤال می‌پرسید و پاسخ هم یک عدد ۶۴ رقمی هگزادسیمال است.

۳. چطور می‌توان با میلیون‌ها ماینر رقابت کرد؟

علاوه بر شانس ۱ در ۶ تریلیون، قضیه‌ی دیگری هم وجود دارد. نه‌تنها ماینرهای بیت‌کوین باید به هش درست برسند، بلکه باید اولین نفری باشند که این کار را می‌کنند. از آنجایی که استخراج بیت‌کوین، یک فرایند حدسی است، حدس جواب صحیح قبل از باقی ماینرها، کاملا به سرعت تولید هش کامپیوتر شما دارد. ده سال پیش، استخراج بیت‌کوین را می‌شد به راحتی از طریق یک کامپیوتر خانگی انجام داد. بعد از مدتی، ماینرها متوجه شدند که کارت‌های گرافیکی که برای بازی‌های کامپیوتری استفاده می‌شدند، بسیار مؤثرتر از کامپیوترهای خانگی هستند و  واحدهای پردازش گرافیکی (یا همان GPUها) وارد عرصه شدند. در سال ۲۰۱۳ ماینرها به کامپیوترهایی که مخصوصا برای استخراج ارز دیجیتال طراحی شده بودند یعنی Application-Specific Integrated Circuits که به اختصار ASIC یا ای‌سیک نامیده می‌شوند، روی آوردند. قیمت یک ای‌سیک چیزی است بین ۵۰۰ تا ده‌ها هزار دلار.

امروزه استخراج بیت‌کوین آن‌قدر رقابتی شده که تنها  راه استخراج سودمند آن استفاده از به‌روزترین ASICها است. وقتی از کامپیوترهای خانگی، GPU، یا مدل‌های قدیمی ASIC استفاده می‌شود، هزینه‌ی انرژی مصرفی از میزان سود به‌دست‌آمده بالاتر می‌رود. حتی اگر جدیدترین سیستم را هم داشته باشید، یک کامپیوتر برای استخراج ارز دیجیتال کافی نیست و در رقابت با استخر استخراج یا همان استخر ماینینگ (mining pool) شکست می‌خورد.

استخر استخراج یا ماینینگ به گروهی از ماینرها گفته می‌شود که قدرت محاسباتی‌شان را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند و در ازای آن بیت‌کوین استخراج‌شده را بین اعضا تقسیم می‌کنند. بخش عظیم بلوک‌های استخراج‌شده در جهان توسط همین استخرها به دست می‌آید نه افراد مستقل. در حال حاضر چیزی بین ۸۰ تا ۹۰ درصد قدرت محاسباتی بیت‌کوین مربوط به استخرها و شرکت‌ها است.

بیت کوین

۴. چطور می‌شود بیت‌کوین استخراج کرد؟

اکثر افراد نباید بیت‌کوین استخراج کنند. استخراج بیت‌کوین یک کار تخصصی است و اغلب در انبارهای بزرگی انجام می‌شود که مملو است از ASICهای پیشرفته و جایی که برق ارزان‌قیمت در دسترس باشد. این کار بسیار هزینه‌بر است و اگر شخصا بخواهید این کار را کنید، بعید است که به سود برسید. اما اگر برای تفریح یا کنجکاوی قصد استخراج بیت‌کوین را دارید، مراحل زیر را بخوانید.

قدم اول: سخت‌افزار استخراج بیت‌کوین بخرید

بدون یک ماینر ای‌سیک نمی‌توان بیت‌کوین استخراج کرد. هرگز استخراج بیت‌کوین را با کامپیوترهای خانگی یا لپ‌تاپ امتحان نکنید. در این صورت در بهترین حالت سالانه کمتر از هزار تومان درآمد خواهید داشت و در ازای آن باید میلیون‌ها تومان پول برق بدهید. از میان سخت‌افزارهای استخراج خوب می‌توان به بیت مین انت ماینر اس ۹ آی (Bitmain Antminer S9i)، اینوسیلیکون ترمیناتور۳ (INNOSILICON Terminator3) و واتس‌ماینر ام تری ایکس (Whatsminer M3X) اشاره کرد.

قدم دوم: یک استخر استخراج انتخاب کنید

با وصل شدن به یک استخر استخراج، شما نرخ هش خود را با سایر اعضا به اشتراک می‌گذارید. زمانی‌که یک بلوک به دست بیاید، شما نیز متناسب با درصدی که در آن نقش داشته‌اید، بیت‌کوین دریافت می‌کنید. اگر یک درصد از نرخ هش استخر را شما تأمین کرده باشید، ۱۲۵/۰ بیت‌کوین دریافت می‌کنید. همان‌طورکه گفته شد بلوک پاداش، ۵.۱۲ بیت‌کوین است. معروف‌ترین استخرهای استخراج بیت‌کوین در حال حاضر AntPool ،BTC.TOP ،BTC.com و Bixin هستند.

قدم سوم: نرم‌افزار استخراج بیت‌کوین بگیرید

نرم‌افزار استخراج بیت‌کوین همان چیزی است که کمک می‌کند قلاب سخت‌افزار ماینینگ‌تان را در استخر مدنظر بیندازید. علاوه بر این از طریق همین نرم‌افزار است که به استخر اعلام می‌کنید بیت‌کوین‌های دریافتی‌تان را به کدام آدرس بفرستند. سه نرم‌افزار مشهور برای این کار CGminer و BFGminer و GUIminer هستند.

قدم چهارم: آیا استخراج بیت‌کوین برای شما سودآفرین است؟

شما باید محاسباتی انجام دهید و ببینید آیا استخراج بیت‌کوین برای شما سودزا هست یا نه. برای این‌ کار می‌توانید از ماشین حساب‌های استخراج بیت‌کوین که در اینترنت وجود دارند استفاده کنید.

استخراج بیت‌کوین با Android و iOS

نکته‌ی جالب این است که شما واقعا می‌توانید با هر دستگاه آندرویدی بیت‌کوین استخراج کنید. کافی است اپ‌هایی مثل Crypto Miner یا Easy Miner را نصب کنید تا بتوانید هر ارزی را که می‌خواهید استخراج کنید؛ اما مشکل کجاست؟ اینکه باز هم درآمد شما از هزار تومان در سال هم کمتر خواهد بود و به‌جایش باتری گوشیتان را از دست خواهید داد.

۵. استخراج بیت‌کوین در ایران قانونی است؟

قوانین داخلی حوزه‌ی ارزهای دیجیتال مدام در حال تغییر است. با این حال در حاضر استخراج بیت‌کوین و سایر ارزها در کشوربا کسب مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت قانونی است. وارد کردن تجهیزات استخراج نیز با دریافت مجوز از وزارت صنعت و معدن مجاز است و برای آن ردیف گمرکی تعریف شده است. با این حال درباره‌ی ترخیص ماینرها از گمرک اخبار متناقضی شنیده می‌شود. در حال حاضر خرید و فروش انواع ارزهای دیجیتال نیز در ایران جرم محسوب نمی‌شود.

اگر دوست دارید در جریان اخبار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید، نرخ لحظه‌ای بیت‌کوین، تتر، اتریوم و سایر ارزها را بدانید و هر کدام از آن‌ها را خریداری کنید یا بفروشید، حتما به کانال تلگرام کوین‌نیک سر بزنید.

منبع کوین نیک

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید