اینتل با طعنه غیرمستقیم به AMD، بر پایداری پلتفرم در پردازنده‌های Core X اشاره کرد

اینتل با یادآوری غیرمستقیم مشکل بوست پردازنده‌های رایزن، سعی می‌کند دستیابی به فرکانس بوست ادعایی در پردازنده‌های جدید خود را تنها مؤلفه‌ی لازم در پایداری پلتفرم‌ها جلوه دهد.

برخلاف ادعای اینتل، هیچ ارتباطی بین افزایش فرکانس بوست در پردازنده و پایداری سیستم وجود ندارد. دو روز پیش، اینتل نسل دهم از پردازنده‌های Core X HEDT را با تعداد هسته‌های پردازشی بین ۱۰ تا ۱۸ و بازه‌ی قیمتی بین ۵۹۰ تا ۹۷۸ دلار رونمایی کرد. HEDT مخفف عبارت High-End Desktop به مفهوم کامپیوترهای دسکتاپِ رده‌بالا است. تبلیغات این شرکت می‌کوشد پایداری پلتفرم‌ها را نتیجه‌ای مقابل از دستیابی به فرکانس بوست وعده داده‌شده جلوه دهد.

در سری جدید از تراشه‌های Core X که با لیتوگرافی ۱۴ نانومتری و براساس سری Cascade Lake-X ساخته شده‌اند، همان IPC (تعداد دستورها در هر چرخه‌ی کلاک) به‌کار‌رفته در سری اسکای‌لیک (Skylake) استفاده شده است که سال ۲۰۱۵ عرضه شد. باوجوداین، تعداد هسته‌های پردازشی در پردازنده‌های جدید Core X، در مقایسه با نسل پیشینِ همین سری، با توجه به قیمتشان دوبرابر شده است. همچنین، مجموعه دستورالعمل‌های مفیدی نیز مانند DLBoost که به‌مفهوم بوست با بهره‌گیری از یادگیری عمیق است، در پردازنده‌های جدید به فهرست قابلیت‌های سری Core X افزوده شده است. این ویژگی ساخت و آموزش شبکه‌های عصبی مصنوعیِ عمیق (DNN) را تسریع می‌کند. در پردازنده‌های نسل دهم Core X، چند دستورالعمل جدید نیز به مجموعه دستورالعمل‌های AVX-512 افزوده و الگوریتم Turbo Boost Max 3.0 نیز به‌روز‌رسانی شده است. سرعت کلاک در پردازنده‌های جدیدِ یادشده در مقایسه با نسل پیشین بیشتر شده است.

نام پردازنده

بیشترین تعداد هسته‌ها و رشته‌ها

بیشترین توان طراحی حرارتی TDP

تعداد مسیر PCIe 3.00 در پردازنده فرکانس پایه

بیشترین فرکانس بوست تک هسته‌ای

بیشترین فرکانس بوست در حالتی که تمامی هسته‌ها بوست شوندبیشترین فرکانس بوست تک هسته‌ای با فناوری TURBO BOOST MAX TECHNOLOGY 3.0 اینتلحافظه‌ی کش L3قیمت
Core i9-10980XE Extreme Edition۱۸/۳۶۱۶۵ واتبیشتر از ۷۲۳.۰ گیگاهرتز۴.۶ گیگاهرتز۳.۸
گیگاهرتز
۴.۸
گیگاهرتز
۲۴.۷۵ مگابایت۹۷۹ دلار
Core i9-10940X X-series۱۴/۲۸۱۶۵ واتبیشتر از ۷۲۳.۳ گیگاهرتز۴.۶ گیگاهرتز۴.۱
گیگاهرتز
۴.۸
گیگاهرتز
۱۹.۲۵ مگابایت۷۸۴ دلار
Core i9-10920X X-series۱۲/۲۴۱۶۵ واتبیشتر از ۷۲۳.۵ گیگاهرتز۴.۶ گیگاهرتز۴.۳
گیگاهرتز
۴.۸
گیگاهرتز
۱۹.۲۵ مگابایت۶۸۹ دلار
Core i9-10900X X-series۱۰/۲۰۱۶۵ واتبیشتر از ۷۲۳.۷ گیگاهرتز۴.۵ گیگاهرتز۴.۳
گیگاهرتز
۴.۷
گیگاهرتز
۱۹.۲۵ مگابایت۵۹۰ دلار

اصلی‌ترین ویژگی فروش برای این محصولات، توانایی‌شان در رسیدن به فرکانس بوستِ ادعا‌ شده است. ازآنجاکه اخبار متعددی با عناوینی چون مشکلات موجود در پردازنده‌های رایزن به‌‌دلیل دست‌نیافتن به فرکانس بوست در چند ماه اخیر منتشر شده بود، چنین قابلیتی ضربه‌ای دیگر بر پیکره‌ی فروش محصولات AMD خواهد بود. اینتل در توییتی که جدیدا منتشر کرده است، پردازنده‌های جدید خود را این‌گونه توصیف می‌کند:

به‌عنوان تراشه‌ای که در بنچمارک‌ها به فرکانسی که وعده داده‌شده دست می‌یابد، پردازنده‌ی جدید سری CoreX پلتفرمی با کارایی بالا و پایدار برای سازندگان محتوا در همه‌جا فراهم خواهد آورد.

intel xeon

چنین نوشته‌ای فقط بیانگر این نکته است که پایداری در نتیجه‌ی دستیابی پردازنده به فرکانس بوست وعده داده‌شده محقق می‌شود. همان‌گونه که در ابتدا گفته شد، چنین استدلالی مبنای منطقی ندارد و تنها برای بازاریابی استفاده می‌شود. آماری که کاربران نسل سوم پردازنده‌ی رایزن ازنظر ناتوانی این تراشه‌ها در دستیابی به فرکانس بوست وعده داده‌شده منتشر می‌شد، زنگ‌خطر را برای AMD به‌صدا درآورد؛ ازاین‌رو، این شرکت برای حل مشکل بوست پردازنده‌های خود، ریزکدهای موجود در معماری نرم‌افزار محصورِ کلی (AGESA) خود را به‌روز‌رسانی کرد.

منبع techpowerup

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید