سامانه سنجینه؛ راهکاری برای اعتبارسنجی اشخاص حقیقی و حقوقی

سامانه سنجینه بستری برپایه اطلاعات موجود در سامانه ملی اعتبارسنجی است که با استفاده از آن کاربران قادر خواهند بود تا پیش از انجام مراوادت مالی، کارنامه اعتباری طرفین را دریافت کنند.

سامانه سنجینه با عرضه خدمات متنوع در حوزه سنجش اعتبار مالی و کاهش خطر معاملات اعتباری، فعالیت خود را در بازار بانکی و مالی ایران آغاز می کند. این سامانه با ارایه یک کارنامه اعتباری به تمامی افراد ایرانی که سابقه فعالیت اعتباری دارند، امکان بررسی دقیق‌تر اعتبار و خوش حسابی افراد در معاملات اعتباری و دریافت اعتبارات را فراهم می کند.

سنجینه با استفاده از اطلاعات موجود در "سامانه ملی اعتبارسنجی" اقدام به ایجاد کارنامه اعتباری برای افراد می‌کند. سامانه ملی اعتبارسنجی با مجوز بانک مرکزی ایران در نظام بانکی و اعتباری کشور ایجادشده و اطلاعات دریافتی از بانک مرکزی، سازمان امور مالیاتی، گمرک، بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری را با هم تجمیع می‏‌کند.

سامانه ملی اعتبارسنجی در حال حاضر برای بیش از ۳۲ میلیون ایرانی پرونده اعتباری تشکیل داده است و سامانه آن حاوی اطلاعات بیش از ۹۰ میلیون تسهیلات اعطایی نظام بانکی و دیگر نظام‌های مرتبط با آن است.

سنجینه با استفاده از همین اطلاعات و دیگر سوابق فردی، کارنامه مالی ویژه‌ای برای فرد ایجاد می‌کند که شامل یک نمره و یک رتبه اعتباری است. دسترسی به این کارنامه از روش‌های مختلفی نظیر سرویس پیام کوتاه، شماره گیری کد دستوری یا استفاده از اپلیکیشن سنجینه برای متقاضیان امکان‌پذیر است. متقاضیان خدمات اعتبارسنجی ازطریق سامانه سنجینه با دریافت کارنامه چه برای خود، چه برای اشخاص دیگر، که بر پایه احراز هویت و اخذ رضایت دیجیتال انجام می‌شود، علاوه‌بر مشاهده نمره و رتبه اعتباری، می‌توانند جزییات اطلاعات مورد استفاده برای تعیین نمره و رتبه را نیز مشاهده کنند.

کاهش ریسک افزایش رقابت

تعاملات مالی و اعتباری چه در سطح بانکی و دولتی و چه در سطح تعاملات میان افراد حقیقی و حقوقی همواره متکی بر یک ستون مهم به نام اعتبار است؛ وجود روشی که براساس آن طرفین هر تعامل و تجارتی بتوانند میزان اعتبار طرف مقابل را سنجیده و خطر ورود به چنین معامله ای را درک کنند. نبودن نظام سنجش اعتبار یکی از حلقه‌های مفقوده سیستم مالی و بانکی ایران بود که نتایج سوء آن را نیز می‌توان در بسیاری موارد مشاهده کرد.

ازهمین رو سامانه سنجینه با درک همین خلاء و براساس تخصص خود در حوزه ریسک سنجی مالی، اقدام به عرضه خدماتی جدید برای سنجش اعتبار مالی شرکت‌های حقیقی و حقوقی کرده است. خدمات این سامانه به بانک ها و موسسات مالی و حتی افراد حقیقی و حقوقی امکان خواهد داد با نگاه به امتیاز اعتباری افراد، درباره شرایط اعطای خدمات مالی و معاملات اعتباری تصمیم‌گیری کنند.

نظام‌های پیشرفته مالی در سراسر جهان باتوجه‌به همین اصل، با تعریف روندهایی روشن و استاندارد اقدام به سنجش اعتبار افراد حقیقی و حقوقی در زمینه های مالی کرده و با قرار دادن نتایج آن در اختیار بانک ها و موسسات مالی و نیز افراد، از یک طرف خطر ضررهای مالی ناشی از معامله با افراد کم اعتبار را کاهش داده و از طرف دیگر برای افراد دارای نظم مالی، به‌نوعی مزیت رقابتی ایجاد می‌کنند.

سامانه سنجینه برای رسیدن به دقیق‌ترین کارنامه اعتباری ممکن از اطلاعات مراکز مرجع مالی و بانکی مانند پایگاه داده بانک مرکزی، سازمان امورمالیاتی، ثبت احوال و ثبت شرکت‌‏ها، قوه قضائیه و اداره ورشکستگی و شرکت پست استفاده می‌کند.

شیوه‌های اعتبارسنجی در سنجینه

از جمله مزایای خدمات سنجینه، می‌توان به استعلام رتبه در بستر اپلیکیشن، استعلام رتبه در بستر پیامک، پرداخت اپراتوری و مستمر برای دریافت گزارش، امکان ذخیره اعتبار در پروفایل کاربر و استفاده از آن در صورت لزوم، همگام‌سازی اطلاعات سامانه با دیتابیس همه اپراتورهای کشور، همگام‌سازی اطلاعات سامانه با دیتابیس جامع تأمین اجتماعی و آرشیو گزارش‌های قبلی کاربر در پروفایل او اشاره کرد.

این درحالی است که پیش از ورود به معامله اعتباری کاربران سنجینه می‌توانند اطلاعات اعتباری مربوط‌به طرف مقابل خود را نیز با اطلاع و رضایت وی مشاهده کنند. در صورت تأیید طرف مقابل شما می‌توانید نمره و رتبه اعتباری او و حتی جزییات کارنامه اعتباری وی را مشاهده کنید. البته دسترسی به هر کدام از این موارد، به‌صورت مرحله به مرحله، نیازمند تأیید طرف مقابل خواهد بود. همچنین بعد از دریافت گزارش، گزارش برای خود شخص نیز ارسال خواهد شد.

اپلیکیشن سنجینه جدا از اطلاعات اعتباری، روش‌ها و مشاوره‌هایی برای بهبود رتبه و امتیاز اعتباری به شما ارائه می‌کند تا با رعایت آن‌ها بتوانید نمره و رتبه اعتباری خود را ارتقا دهید.

خدمات اعتبارسنجی سنجینه قرار است روز ۸ بهمن ماه طی مراسمی رسمی با حضور وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، مقامات بانک مرکزی، وزارت اقتصاد رونمایی شود. علاقه‌مندان برای اطلاعات بیشتر می‌توانند به آدرس sanjineh.ir مراجعه کنند.

منبع سنجینه

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید

تبلیغات