کد منبع اسنپ چت پس از قرار گرفتن در گیت هاب پاک شد

پس از آنکه کاربری کد منبع اپلیکیشن iOS اسنپ‌چت را در گیت‌هاب قرار داد، این کد با پیگیری‌های کمپانی اسنپ‌چت از گیت‌هاب حذف شد.

کد منبع اپلیکیشن iOS اسنپ‌چت پس از آنکه توسط کاربری در گیت‌هاب فاش شد، پس از پیگیری‌ها و درخواست اسنپ از این سرویس اشتراکی حذف شد؛ البته هرچند این کد منبع از گیت‌هاب حذف شده، اما می‌توان با جستجوی ساده‌ای به کد منبع اسنپ‌چت دسترسی پیدا کرد.

اطلاعات ارائه‌شده نشان از این دارد که جمعه‌ی هفته‌ی گذشته، گیت‌هاب درخواستی اورژانسی را برای حذف یکی از کد‌های اشتراک گذاشته‌شده دریافت کرد. در این درخواست عنوان شده بود که کد منبع مربوط به اپلیکیشن اسنپ‌چت در گیت‌هاب قرار گرفته و در دسترس همگان است. درخواست ارسال‌شده به گیت‌هاب تحت قانون DMCA که قانون مربوط به رعایت حق کپی رایت در این کشور است، به گیت‌هاب ارائه شده است.

گیت‌هاب دسترسی به این مخزن را مسدود کرده و در حال حاضر کاربری قادر به دریافت کد‌های قرار گرفته در این مخزن نیست. براساس اطلاعاتی که برای اولین بار در این رابطه توسط TorrrentFreak منتشر شد، کد منبع اسنپ‌چت توسط کاربری پاکستانی با نام کاریری i5xx@ در گیت‌هاب فاش شده است.

به گزارش Newsweek، پروفایل مربوط به این کاربر در توییتر با نام i5aaaald@ چندین بار در حساب کاربری خود به در اختیار داشتن کد منبع اسنپ‌چت اشاره کرده است. i5aaaald@ در یکی از توییت‌های خود چنین اظهارنظر کرده است:

ما سعی کردیم تا با شما ارتباط برقرار کنیم، اما موفق نشدیم. ما تصمیم گرفتیم تا کد منبع را منتشر کنیم. این کار را تا زمانی که پاسخی دریافت کنیم، ادامه خواهیم داد.

با توجه به اینکه کد فاش‌شده شامل ۲۱ هزار خط کد بوده و حجم فایل فاش‌شده تنها دو مگابایت است، به‌نظر می‌رسد تمام کد منبع توسعه‌یافته فاش نشده است. هدر کد‌ها و استفاده از لینکدین، نام توسعه‌دهندگانی را که روی این بخش از کد اسنپ‌چت فعالیت کرده‌اند، مشخص می‌کند.

اسنپ با انتشار بیانیه‌ای در این رابطه چنین اظهارنظر کرده است:

ما دریافتیم که انتشار به‌روزرسانی برای اپلیکیشن اسنپ‌چت در ماه می، بخشی از کد منبع این اپلیکیشن را افشا کرده است. ما توانستیم به‌سرعت مشکل ایجادشده را شناسایی کرده و به آن واکنش نشان دهیم. ما همچنین فهمیدیم که بخشی از کد منبع ما به‌صورت آنلاین فاش شده و به‌سرعت عمل کرده و در نتیجه کد سریعا حذف شد.

منبع newsweek

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید

تبلیغات