جهرمی: دارندگان شماره‌های موبایل حق هیچگونه فعالیت تبلیغاتی را ندارند

وزیر ارتباطات استفاده از سیم‌کارت‌های شخصی برای انجام فعالیت‌های تبلیغاتی را خلاف و ممنوع اعلام کرد و گفت که وزارت ارتباطات با این‌گونه رفتارها برخورد می‌کند.

محمد جواد آذری جهرمی اعلام کرد که دارندگان شماره‌های شخصی تلفن همراه حق هیچگونه فعالیت تبلیغاتی با استفاده از سیم‌کارت‌های خود را ندارند. این موضوع جزو مصوبات شورای عالی فضای مجازی است اما با این حال عده‌ای تخلف کرده و از سیم‌کارت‌های شخصی برای ارسال پیامک‌های تبلیغاتی استفاده می‌کنند.

وی گفت که همه‌ی پیامک‌ها از طریق مجاری رسمی ارسال می‌شود و سرشماره‌ی آنها با عددهای هزار، دو هزار و سه هزار آغاز می‌شود و طبق مصوبه‌ی شورای عالی فضای مجازی، مسئولیت صدور مجوز برای این گونه فعالیت‌ها و نظارت و بازنگری آنها، طبق قانون برعهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. در این ارتباط محتوا مهم نیست زیرا که ما با کلیات موضوع کار داریم و حتی اگر از کانال‌های غیرمجاز مطالب مباح هم ارسال کنند، خلاف قانون است.

بر اساس اعلام وزارت ارتباطات، برای اطلاع از وضعیت سیم‌کارت‌های سرگردان که به شکل ناخواسته به نام کاربران ثبت شده، باید به اپراتورهای مربوطه مراجعه و سیم‌کارت‌های مذکور را مسدود کرد. 

بر اساس گزارش وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، اپراتورهای مخابراتی موظفند اطلاعات مربوط به سیم‌کارت‌هایی راکه با کدملی شهروندان به دیگران واگذار می‌شود، در اختیار آنها قرار دهند. ممکن است بسیاری از شهروندان اطلاعی از این موضوع نداشته باشند؛ در حالی که هر شهروند می‌تواند با ارسال یک پیامک به سرشماره مذکور از تعداد سیم‌کارت‌هایی که به نام آنها صادر شده است، آگاه شود. این حق شهروندان است که بدانند سیم‌کارت‌هایی که به نام و با کدملی آنها صادر شده در کدام دفاتر فعال شده است و نیازی به حضور آنان در دادگاه نیست. در واقع شهروندان باید در مورد اینکه کدام دفتر خدمات ارتباطی این سیم‌کارت‌‌ها را به نام آنان ثبت کرده است، به راحتی مطلع شوند.

آذری جهرمی با اشاره به خدمات ارائه شده مانند «سامانه استعلام تعداد خطوط» برای جلوگیری از هرگونه سوءاستفاده احتمالی و کاهش تخلف توسط افراد سودجو، گفت:

درصورتی که سیم‌کارت‌ جدیدی به نام فردی صادر شود، از طریق این سامانه موضوع پیامک می شود و وی مطلع می‌شود که سیم‌کارت‌ جدیدی به نامش فعال شده است. درواقع به محض ثبت یک سیم‌کارت‌ در هر اپراتوری، یک پیامک برای مالک آن ارسال می‌شود. در صورت دریافت اینگونه پیام‌ها، شهروندان حق دارند به اپراتور مربوطه مراجعه کنند و بپرسند این سیم‌کارت‌‌ها از کدام دفتر صادر شده است و اپراتورهای مخابراتی هم وظیفه دارند اطلاعات موردنظر را در اختیار مشتریان قرار دهند.

مشترکان می‌‌توانند با ارسال کدملی خود به سرشماره ۳۰۰۰۵۰۴۹۰۱ یا ۳۰۰۰۱۵۰ از تعداد سیم‌‌کارت‌های ثبت شده به نام خود آگاه شوند. 

منبع ایرنا

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید

تبلیغات